השמועות לגבי השעון סדרה 3 מתחילות

ע״י

דיווחים חדשים טוענים שאפל תמשיך עם מחזור שדרוג שנתי לשעון, כאשר הדור השלישי ימשיך להתמקד בשיפורים ולא בעיצוב שונה.

 

 

watchOS 3

הדור הראשון של השעון – סדרה 0 – הוצג בספטמבר 2014, כשאפל החלה למכור את השעון באופן רשמי רק כחצי שנה לאחר מכן אחרי אירוע נוסף בחודש מרץ בו החברה גם פרסמה באופן רשמי את התמחור של הקולקציות השונות של השעון, אחרי הרבה מאוד השערות והערכות בנושא. כמו כן ההשקה הקצת מוזרה של השעון, שהיה זמין תחילה רק בהזמנה דרך אתר האונליין של החברה ובזמינות מצומצמת יצרה מצב של מלאי די מוגבל בין אם במדינות בהן השעון הושק בגל ההשקה הראשוני, או בפריסת השעון ברחבי הגלובוס. השקה איטית (באופן יחסי) זו של השעון הביאה למצב בו אפל חיכתה יותר משנה (ליתר דיוק 16 חודשים) עד להצגת הדור השני – סדרה 2 – של השעון, שהוצג בחודש ספטמבר האחרון והחל להמכר במהלך חודש אוקטובר. לאור העובדה שמדובר בעדכון הראשון של השעון, הדבר מעלה שאלה לגבי המשך הדרך, ובפרט כאשר יצרניות בולטות של שעונים חכמים מאיטות או נוטשות את פעילותן בשוק זה.

כך למשל חברת מוטורולה שהייתה בין הראשונות להציג שעון חכם, המוטו 360 (בפועל 270) ציינה שהיא לא תציג דגם נוסף בעתיד הקרוב, כשרבים רואים בכך את יציאתה של מוטורולה מזירה זו, אחרי שהשעון שלה שדווקא זכה לביקורות חיוביות בגין העיצוב הפשוט והנקי שלו, משוק השעונים החכמים בניסיון של החברה להתמקד בליין מוצרים רווחי יותר אחרי שהחברה לא הצליחה להציג רווחים, גם תחת ניהולה של לנובו שרכשה אותה מידי גוגל לפני מספר שנים. בנוסף גם חברת Pebble, שהייתה החברה הראשונה להציג שעון חכם מודרני, צפויה להעלם מהזירה אחרי שחברת Fitbit רכשה את Pebble שהתקשתה בשנה האחרונה להתמודד עם ההתפתחויות בשוק השעונים החכמים וצברה חובות כבדים. Pebble צפויה להטמע בתוך Fitbit, כאשר על פי הנראה האחרונה מעוניינת בקניין הרוחני ובפלטפורמת התוכנה בלבד. אפילו אנדרואיד Wear של גוגל, לא הצליחה למנף את השותפויות הרבות לכדי הצלחה משמעותית ויצרניות שעוני האנדרואיד Wear הבולטות (ביניהן גם מוטורולה) ציננו את ההתלהבות שלהם מהקטגוריה, ובפרט לאור הקושי של גוגל לדחוף את עדכון 2.0 לפלטפורמת השעון שלה, שנדחית שוב ושוב ושוב.

כל אלו מעלים שאלה לגבי קטגוריית השעונים החכמים, כאשר נראה שהמשתמשים לא ממש יודעים מה הצורך שלהם בשעון חכם, ובהתאם לכך היקף המכירות של שעונים חכמים לא ממריא באופן ניכר.

אולם נראה שאפל לא מתכוונת לנוח על זרי הדפנה ולתת לקטגוריה לגווע. דיווח חדש שמגיע מהאתר Economic Daily News מגלה ששותפתה של אפל לייצור השעונים – Quanta (שהיא גם יצרנית המק העקרית של אפל) – פועלת כבר על הדגם הבא של השעון שיוצג לפי ההערכות ברבעון השלישי של השנה, מה שמתאים לחלון הזמנים בו אירוע ספטמבר מתקיים. משמעות הדבר היא שאפל ככל הנראה מתכוונת להציג דגמים חדשים/ שיפורים לשעון מדי שנה, בדומה לפועלה עם מכשירי האייפון. אולם מהדיווח עולה שהעדכון הבא לשעון, שככל הנראה יקרא "סדרה 3" צפוי להתמקד בשיפור חיי הסוללה של השעון ובשיפור הביצועים של המכשיר, אולם העיצוב של המכשיר צפוי להשאר כמו שהוא.

מצד אחד לאור המיקוד של אפל על הרצועות של השעון והצגת מבחר גדול למדי של רצועות עם מנגנונים ייחודיים ומתקדמים, שזכו לשבחים רבים, קל להבין מדוע אפל לא רוצה לשנות באופן ניכר את העיצוב של השעון – דבר שעשוי לעורר את זעמם של משתמשים רבים שרכשו מספר רב של רצועות. אולם מצד שני מדובר בצעד יוצא דופן מצידה של אפל שבעבר שינתה באופן ניכר את העיצוב של מוצרי הקטגוריה החדשים שהיא הציגה, בדור השני שלהם, בעוד השעון לא זכה לשינוי משמעותי בעיצוב, למעט אולי קולקציית ה- Edition שעברה שינוי מבחינת חומר הגלם ממנו המכשיר עשוי – מזהב לקרמיקה, שאר מוצרי הקטגוריה החדשים שאפל הציגה בשנים האחרונות בין אם מדובר באייפון, או באייפד, זכו לשינוי די ניכר בעיצוב שלהם בדור השני. בחזרה לצד הראשון, יש לזכור שיש מקום רב יותר לעבודה לגבי עיצוב של סמארטפון או טבלט, או אפילו מחשב שמגיעים בממדים גדולים יותר, לעומת שעון. לאחרונה התגלו רישומי פטנט המציגים שאפל חקרה או חוקרת עיצוב עגול לשעון, דבר שיהפוך את העיצוב של השעון לסטנדרטי יותר וקלאסי יותר, למרות שיש לא מעט שעוני יד בסגנונות שונים שמגיעים בעיצוב מרובע.

כמובן שהדיון לגבי שאלת העיצוב של השעון: עגול מול מרובע היא רחבה ועמוקה והטענות נכונות לכאן ולכאן, כשלראייה לכך ישנם עיצובים די מרשימים של שעונים חכמים מעוגלים, אם כי ניצול שטח המסך שלהם הוא בהחלט לא אופטימלי ולעיתים מגיע על חשבון גודל מאסיבי, ולעיתים אפילו מאסיבי ועבה מדי. בכל אופן אין ספק ששיפור מהירות התגובה והצגת זמן סוללה ארוך יותר, הם בהחלט שיפורים מבורכים, במיוחד אחרי שסדרה 0 של השעון זכתה לתלונות רבות בנושא מהירות התגובה, כשאפל הודתה שמבחינתה חיי הסוללה הם נושא רגיש והחברה עשתה מאמצים רבים (ואפילו מעט מרחיקי לכת מבחינת ההגבלות על watchOS) כדי להציג חיי סוללה טובים ככל האפשר, דבר שלדעת רבים החברה הצליחה במיוחד עם גודל ה- 42 מילימטר.

Round Apple Watch

בינתיים נראה שסדרה 2 של השעון עדיין נמצאת במלאי מצומצם, למרות שהמכשיר הושק לפני כ- 3 חודשים, מה שמצביע על ביקוש מצד אחד, אולם גם על כך שאפל לא ממהרת להציף את השוק במלאי.

להמשך דיון

 

מקור: Digitimes
עריכה, תרגום ותוספות: natisho