צוות ההנהלה של אפל | החטאה ראשונה

ע״י

שנת 2016 מסתיימת בטון צורב לצוות הניהול הבכיר באפל ש”נענש” על אי העמידה ביעדי החברה. האם הדבר יעורר את אפל?

 

 

cookevent

מאז שטים קוק נכנס לתפקיד המנכ”ל של אפל, באופן רשמי, בשנת 2011 חודשים ספורים לפני מותו של סטיב ג’ובס, נראה שלמרות הכל אפל ממשיכה לרכב על גל ההצלחה. מכשירי האייפון 4s, האייפון 5 וה- 5s ובפרט האייפון 6 דחפו את ההצלחה של אפל שהתבטאה בגדילה במכירות ובהכנסות והאפילו על המניה המתנדנדת של אפל. אולם שנת 2016 הביאה לתפנית כשנראה כי גל ההצלחה עליו טים קוק ושרשרת ההנהלה בהכירה באפל רכבו עליו, התרסק. מכירות האייפון 6s לא הביאו לגידול בצמיחה ובפרט בשוק הסיני בו אפל ראתה ירידה של כ- 16% אחרי צמיחה של כ- 84% בשנה שלפני כן, מכשירי האייפד לא ראו גידול במכירות וההזנחה של ליין המק עוררה חששות רבים בקרב קהילת המשתמשים. בהתאם לכך הבונוס השנתי של טים קוק ושאר חברי ההנהלה הבכירה קוצץ בכ- 15%, בהשוואה לבונוסים שלהם מהשנה שעברה.

למעשה כל אלו הביאו את אפל למצב שמאז שנת 2009, בו אפל החלה לדווח על יעדי החברה, אפל הצליחה לעמוד ביעדיה ואף להתעלות עליהם – עד לשנה החולפת כשדו”ח ה- SEC השנתי מגלה שאפל פספסה את היעדים שהחברה הציבה לעצמה בכ- 4%. כמובן שהתוצאה הזו לא אמורה להיות מפתיעה, במיוחד אחרי השנה האחרונה בה אפל ראתה לראשונה ב- 15 השנים האחרונות ירידה בהיקף ההכנסות והרווחים שהחברה מדווחת עליהם, בהשוואה משנה לשנה. הסיבות לכך הן כאמור רבות והגורם העקרי להן הוא כאמור מכשיר האייפון 6s שהיקף המכירות שלו היה רחוק מלהיות מוצלח כמו זה של האייפון 6. בעיקרון הבעיה היא לא במכירות החלשות (יחסית) של ה- 6s, אלא בכך שאפל לא צפתה את הירידה לביקוש במכשירי ה- 6s אחרי ההצלחה האדירה של מכשירי ה- 6 שיצרו גל שדרוג יוצא מהכלל שיצר אנומליה במחזור המכירות של מכשירי האייפון. חברי ההנהלה הבכירה באפל היו כה שאננים אחרי ההצלחה של האייפון 6, שהם ציפו שמכשירי ה- 6s – שבפועל לא הביאו שדרוג משמעותי יותר מדי למעט חומרה מהירה יותר ואת פיצ’ר ה- 3D Touch (שלא ממש דיבר לקהל המשתמשים הרחב, ובפרט אחרי שאפל לא שמה עליו דגש משמעותי) – ימשיכו את המגמה.

BF-AN292_COOKPA_9U_20170106145706

התוצאה כמובן הייתה שונה לגמרי ואפל שנתפסה לא מוכנה לכך, נאלצה לצמצם את היקפי הייצור של מכשירי האייפון 6s ולצמצם את היקפי המלאי. כמו כן החברה החליטה להשתמש בחומרה העודפת של מכשירי ה- 6s עבור מכשיר האייפון SE, שהתגלה להיות הצלחה מפתיעה, באופן יחסי, ואפל שלא צפתה את הביקוש למכשירי ה- SE נאלצה להתאים את היקפי הייצור, מה שיצר ביקוש שעלה על המלאי והתוצאה התבטאה בכך שמכשירי ה- SE היו יכולים להמכר בהיקפים גדולים יותר.

דבר נוסף שהשפיע באופן ניכר על הירידה במכירות היה השוק הסיני, כאשר בשנה האחרונה נראה כי קרנה של אפל דעך בשוק זה, כאשר המשתמשים הסיניים העדיפו מותגים מקומיים כמו Oppo ו- Vivo, בנוסף ל- Huawei ושיאומי (Xiaomi) בעוד האייפון של אפל נפל למקום החמישי במחצית השניה של 2016. במקום לפצות על הירידה במכירות של מכשירי האייפון, ליין המוצרים המקביל: אייפד ומק, ראו סטגנציה, כשלמעט האייפד פרו בגודל ה- 9.7 אינץ’ אפל לא ממש הציגה חידושים ושיפורים משמעותיים לליין המחשבים והטבלטים שלה. למעשה ליין המק ראה התמהמהות יוצאת דופן כשמחשב המק היחיד שעודכן במהלך 2016 היה המקבוק פרו, כשגם עדכון זה ספג לא מעט ביקורות, כשנראה שחיי סוללה בעייתיים ולא עקביים, שימוש ליין מעבדים ישן של אינטל (מהשנה שעברה) וצמצום היקף יציאות המחשב לכדי USB-C בלבד, הפכו את המקבוק פרו למחשב הנייד הראשון שאפל השיקה שלא זכה לשבחים נרחבים, כשסוקרים רבים הסיקו שדגמים ישנים יותר נראים כדאיים יותר. אפילו מחשבי ה- iMac לא עודכנו בכלל, אולי בפעם הראשונה מאז שאפל הציגה את ה- iMac ב- 1998.

לאור העובדה שנראה כי האייפון ימשיך להיות המכשיר המשמעותי ביותר עבור אפל וכזה שיהווה את מירב ההכנסות והרווחים של החברה, העיניים צפויות לכיוון 2017, ובפרט לגבי ההצלחה של האייפון 7 וה -7 פלוס שבינתיים לא הצליחו למנף את הכישלון של הנוט 7 באופן ניכר. אם כי נראה שהשעון של אפל עשוי להוות מרכיב משמעותי יותר בשורה התחתונה של אפל, אחרי השדרוג של מערכת ההפעלה watchOS לגרסה 3 והצגת סדרה 2 שכוללת שיפורי חומרה ביניהם: GPS, עמידות למים, מהירות עבודה משופרת וחיי סוללה טובים יותר. בנוסף נראה כי אוזניות האיירפודס צפויות להיות ההצלחה המפתיעה של אפל לשנה הקרובה, כאשר הביקורות והסקירות על האוזניות האלחוטיות של אפל הן חיוביות באופן מפתיע ומשמעותי הרבה יותר ממה שניתן היה לשער. בנוסף ליין האייפון הבא שלפי השמועות יכלול שדרוג משמעותי בחומרה, גם הוא צפוי להשפיע באופן משמעותי כשהתקווה היא ששרשרת ההנהלה הבכירה באופן למדה והפנימה את לקחי 2016.

להמשך דיון

 

מקור: הוול סטריט ג’ורנל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho