האיירפודס הן הצלחה מסחררת

ע״י

אוזניות האיירפודס (AirPods) תוספות רבע מהמכירות המקוונות של אוזניות אלחוטיות בארה”ב ונראה כי הפיתוח הממושך מתבטא בהצלחה מרשימה.

 

 

https---blueprint-api-production.s3.amazonaws.com-uploads-card-image-207694-AirPods-598

אחרי עיכוב של חודשיים בהשקת אוזניות האיירפודס האלחוטיות (באמת), נראה כי הפיתוח הממושך של אפל מניב פירות באופן מהיר ומוצלח, יותר מזה שהחברה ציפתה לו. דו”ח שפורסם לאחרונה על ידי חברת האנליטיקה Slice Intelligence, שעוקבת אחרי מכירות של מוצרים בארה”ב באופן מקוון, מראה כי בחודשים האחרונים ובעיקר החל מחודש נובמבר האחרון – לאור מכירות יום שישי השחור (בלק פריידי) וסייבר מאנדי, חלה עליה משמעותית בביקוש לאוזניות אלחוטיות בקרב המשתמשים בארה”ב, כאשר אוזניות אלחוטיות יצרו כ- 75% מסך ההכנסות של מכירות אוזניות בפרק הזמן שהחל בנובמבר ועד לסוף דצמבר. מדובר בעליה משמעותית כאשר בפרק התקופה המקבילה אשתקד, אוזניות אלחוטיות יצרו כ- 50% מסך ההכנסות של מכירות האוזניות בצורה מקוונת בארה”ב, דבר המראה כי העתיד של האוזניות הוא אכן אלחוטי ונראה כי ההחלטה של אפל להסיר את מחבר האוזניות הסטנדרטי ממכשירי האייפון הגיעה בזמן נכון, אם כי קשה לומר מה הגיע קודם: הביצה או התרנגולת.

למרות העיכוב המדובר בהשקת אוזניות האיירפודס, שהיו מיועדות להתחיל להמכר בסוף חודש אוקטובר אולם השקתן נדחתה בעקבות בעיית ייצור בלתי צפויה, נראה כי הן הפכו בן לילה ללהיט מכירות היסטרי כשהן תוספות נתח של כ- 25% מסך ההכנסות של אוזניות אלחוטיות למרות שהן הושקו רק לקראת אמצע חודש דצמבר ומלאי מצומצם שלהן היה זמין לחג המולד. באופן מעניין נראה כי האיירפודס דחקו את המותג המצליח ביטס (Beats) למקום השלישי ברשימה, כשבשנה שעברה האוזניות האלחוטיות של ביטס היוו כ- 24% מסך ההכנסות ממכירת אוזניות אלחוטיות בארה”ב. כעת האיירפודס מהוות כ- 26% מסך ההכנסות של אוזניות אלחוטיות בארה”ב, בעוד ביטס ראתה נתח של כ- 15%, כשחברת Bose נדחקה למקום השני עם כ- 16%, הודות להשקה של ליין אוזניות אלחוטיות מרשים הכולל ביניהם את אוזניות ה- QC35 שזכו לשבחים רבים. העניין הוא שביטס שייכת כמובן לאפל, והשורה הסופית היא שעם 2 מותגים חזקים: אפל וביטס, ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו ראתה יותר מ- 40% מסך ההכנסות ממכירת אוזניות אלחוטיות בארה”ב בתקופה הנ”ל.

אפל לא ציינה את היקפי המכירה של אוזניות האיירפודס, שצפויות להגיע לישראל בימים/שבועות הקרובים ובמחירים המתחילים ב- ₪799 ועד לכ- ₪620, אולם טים קוק גילה במהלך תקופת החגים כי האיירפודס הן הצלחה מסחררת.

בימים אלו עולה כי הפיתוח של אוזניות האיירפודס החל לפחות באזור 2015, קרי כשנתיים, כאשר האתר AppleInsider חשף רישום פטנט המתאר את הקונספט של האוזניות האלחוטיות. רישום הפטנט מתייחס המון למאפיינים הטכניים של האוזניות וכיצד הן “מדברות” זו עם זו כדי לסנכרן את התוכן, כשבנוסף הן גם מתקשרות עם נרתיק הנשיאה שלהן שלמרות מראהו הפשוט כולל לא מעט טכנולוגיה, בין אם מדובר בסוללה להטענת האוזניות, רכיבים שמאפשרים להתחיל באופן עצמאי את תהליך הצימוד החלק עם האייפון או מכשירים אחרים בליין של אפל שעודכנו ל- iOS 10 (אייפון, אייפוד טאץ’ ואייפד) או ל- macOS סיירה (מק). רישום הפטנט מתייחס לאופן הפעולה של האוזניות והוא מגלה שלמרות הפשטות הרבה שלהן, שזכתה לביקורות שכינו אותן פשוטות מדי – ובפרט בחוסר הפקדים לשליטה על התוכן, מדובר בטכנולוגיה מורכבת מאוד שמתמודדת עם הרבה מאוד מצבים כמו למשל מה קורה כאשר מחליפים בין אוזניה אחת מהצמד באוזניה אחרת השייכת לצד אחר. הרישום מגלה כי במקרה שכזה הזכרון של האוזניות למכשירים אליהן הן מצומדות “משתנה” כדי לשמור על המידע הרגיש (פרטי קישוריות של המכשירים השונים, כמו כתובות MAC ועוד) אולם באופן כזה שלא משפיע על השימוש בהן.

19724-20692-170112-AirPods-l

בנוסף הפטנט מגלה כי לאוזניות יש אוזניה ראשית ואוזניה משנית, שבאופן תיאורטי ניתן להחליף ביניהן ולשם כך הן מסנכרנות ביניהן את התוכן, בין אם עדכוני קושחה ועוד, כדי שיהיה אפשר להחליף בין התפקידים שלהן במידת הצורך. כמו למשל במקרה בו המשתמש עושה שימוש רק באוזניה אחת. נראה כי אפל חשבה על אפשרות שתאפשר למשתמש לבטל את הסנכרון הזה ולקבע אוזניה אחת בתור הראשית, אולם נראה שבסופו של דבר אפשרות זו לא הגיעה לגרסה הסופית, או לפחות לעת עתה.

19724-20694-170112-AirPods-3-l

אין ספק שאוזניות האיירפודס הן הלהיט השקט של אפל לשנת 2016 ונראה שההייפ סביבן ימשיך, כאשר הן יחלו להיות זמינות בהיקף נרחב יותר.

להמשך דיון

 

מקורות: AppleInsider ו- MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho