ההגיון מאחורי אייפד עם מסך של 10.5 אינץ'

ע״י

בחודשים האחרונים מתגברות השמועות לגבי דגם נוסף של אייפד פרו, שיגיע בגודל של 10.1 או 10.5 אינץ'. כעת המתמטיקה מסבירה את הסיבה מאחורי הגודל החדש.

 

 

105 inch iPad Pro

כשאפל משנה את גדלי המסך של מכשירי ה- iOS השונים, הדבר נעשה במחשבה תחילה, במטרה לשמור ככל האפשר על אחידות באקוסיסטם שלה וכן כדי להשתמש בטכנולוגיה הנוכחית באופן מקסימלי. כך למשל כשאפל הציגה את האייפד מיני עם מסך ה- 7.9 אינץ', הבחירה נעשתה כדי שהמכשיר יגיע עם אותה הרזולוציה של האייפד 2: 1024×768 כשלאור גודל המסך הקטן יותר, הדבר יצר צפיפות פיקסלים גבוהה יותר של 163ppi אל מול צפיפות פיקסלים של 132ppi במכשירי האייפד הגדולים יותר. באופן דומה, כאשר אפל הציגה את האייפד פרו בגודל 12.9 אינץ', המכשיר הגיע עם רזולוציה של 2732×2048 שאפשרה לטבלט המגודל לקבל רזולוציה של 2 אייפדים (רטינה) במצב אנכי, זה לצד זה כדי לאפשר שימוש ב- 2 אפליקציות בו זמנית באופן קל ונוח יותר. כעת שמועות חדשות מגלות שבאירוע המדיה הבא שהחברה תקיים, ככל הנראה במהלך חודש מרץ או אפריל, בו החברה תציג רענון לליין האייפדים, אפל תציג דגם חדש של אייפד פרו שיגיע עם מסך ברזולוציה גדולה יותר מ- 9.7 אינץ', אולם קטנה יותר מ- 12.9 אינץ'.

עד כה השמועות לגבי הגודל התנדנדו להן, כשתחילה דובר על מסך בגודל של 10.9 אינץ', ולאחר מכן על מסך בגודל של 10.1 אינץ'. כעת השמועות החלו להתגבש לכדי הסכמה סביב גודל של 10.5 אינץ', כשבנוסף עולה שדגם זה של אייפד פרו, יחליף את דגם ה- 9.7 אינץ' הנוכחי – שיהפוך להיות דגם הכניסה שככל הנראה ידחוק את האייפד אייר 2 החוצה – בליין האייפדים. לאחרונה האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI ציין לקהל המשקיעים שלו כי אותו אייפד חדש יגיע לצד רענון לאייפד פרו בגודל 12.9 אינץ' וכן לאייפד פרו בגודל 9.7 אינץ'. מה שיהיה מעניין במכשיר האייפד הזה, הוא צמצום מסגרת המסך (bezel) למינימום ובפרט בחלק העליון והתחתון של המכשיר, זאת אחרי שמסגרות הצד צומצמו באופן ניכר עוד ב- 2012 עם הצגת האייפד מיני, כשעיצוב זה הגיע תוך זמן קצר גם לדגמי האייפד הגדולים יותר בדמות האייפד אייר.

ipad_lineup_2016_sides-800x167

צמצום מסגרת המסך תאפשר להציג אייפד עם מסך גדול יותר, מבלי להגדיל את חתימת הגודל הכללי של המכשיר. בנוסף השמועות מדברות על כך שצמצום מסגרת המסך העליונה והתחתונה תציג חידושים במסך עצמו, כאשר המצלמה והחיישנים עשוייים להיות מוטמעים באופן שונה, וכן לחצן הבית צפוי להעלם לחלוטין לטובת שימוש במחוות באופן בלעדי, יכולת שאפל הוסיפה למכשירי האייפד לפני מספר שנים, בדמות מחוות עם 4 ו- 5 אצבעות.

אבל מה ההגיון בגודל מסך של 10.5 אינץ'?

ובכן Dan Provost העלה פוסט שמציג תיאוריה מעניינת למדי המתבססת על פועלה של אפל בעבר ועל מתמטיקה פשוטה. לטענתו של Provost האייפד בגודל 10.5 אינץ' יגיע עם מסך ברזולוציה של 2732×2048 בדיוק כמו המסך של האייפד פרו בגודל 12.9 אינץ', אולם במקום להשתמש בצפיפות פיקסלים של 264ppi כמו האייפד פרו הגדול, המסך של האייפד פרו החדש יגיע עם צפיפות פיקסלים של 326ppi שהיא בדיוק צפיפות הפיקסלים של מסכי האייפד מיני בעלי מסך הרטינה (כלומר אייפד מיני 2 ומעלה). השילוב הזה יוצר מסך של 10.47 אינץ' שהוא למעשה כמעט מסך של 10.5 אינץ'. כך שעם האייפד פרו החדש, אפל תשתמש בדיוק באותה הטקטיקה שהיא השתמשה בה בעבר עם שינויי גודל במסכי האייפד עד כה, בין אם אייפד מיני או אייפד פרו 12.9 אינץ'. מבחינת הרוחב שלו רזולוציה זו תדמה את הגובה של האייפד מיני רטינה, בדיוק כמו שהאייפד פרו 12.9 אינץ' מדמה את הגובה של האייפד פרו 9.7 אינץ'.

iPad Pro Schiller

אין ספק שבעוד אפל נהגה להיות שמרנית מאוד לגבי גודל המסכים של מכשירי ה- iOS שלה, שהרי מאז 2014, אחרי ההצלחה האדירה של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס, החברה נפתחה באופן משמעותי לאפשרויות חדשות ולגדלי מסך שונים ומשונים, אם כי נראה כי יש קו מקשר ביניהם, השומר על הגיון מסוים שנועד להטיב הן עם אפל והן עם קהילת המפתחים שלה. כעת רק נותר לראות האם המכשיר יגיע עם עיצוב מעניין, ומה יהיו הפיצ'רים שלו מבחינת חומרה, או שמא תוכנה תהיה הגורם המשמעותי יותר.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors ו- Dan Provost
עריכה, תרגום ותוספות: natisho