האייפון 8 | חיישנים ביומטרים ישנים בתצורה חדשה

ע״י

המעבר למסכי OLED מצריך מאפל לחשוב מחדש על חיישני ה- 3D Touch ו- Touch ID, כשבנוסף אפל עשויה להציג חיישן זיהוי פנים לאייפון.

 

 

iphone-8-concept

כשאפל מציגה שינוי טכנולוגיה כזה או אחר במכשירי האייפון, קל מאוד להתייחס לכך בתור שינוי איטרטיבי. כלומר בעוד צעד קטן פשוט יחסית שמשפר ב"עוד קצת" את חווית השימוש במכשיר, ולא בקפיצה טכנולוגית מרשימה שגורמת ללסת להשמט. אולם כל מי שעוסק בטכנולוגיה יודע שכל שינוי שכזה הוא תולדה של שעות עבודה רבות, ומאמצים נכרים שהם תוצאה של חומרה חדשה ו/או מזעור לצד תוכנה ובמקרים רבים שירותי רשת. כך למשל בעוד רבים תופסים כיום את חיישני טביעות האצבע במכשירי סמארטפון כעניין של מה בכך, קל להתעלם מהעובדה שעד לפני שאפל הציגה את חיישן ה- Touch ID במכשירי האייפון 5s בשנת 2013, טביעת אצבע במכשירי צריכה אלקטרוניים, ובפרט מחשבים ניידים, היו פשוט פיסת זבל שרבים העדיפו פשוט להתעלם ממנה לחלוטין. העניין הוא שהאתגר לא טמון רק בפיתוח של חידושים שכאלה, גדולים כקטנים, אלא גם התאמתם לטכנולוגיה חדשה ומתקדמת יותר.

במקרה של האייפון הבא, או לפחות אחד מהדגמים שיוצג, נראה כי המעבר של אפל למסכי OLED – שיהווה את מכשיר האייפון הראשון של אפל שיעשה שימוש במסכי OLED – מהווה אתגר טכנולוגי לא קטן עבור אפל, ובפרט בהתאמת כל הטכנולוגיות שאפל הציגה בהקשר של מסכי המכשיר בשנים האחרונות, כשהבולטים שבהם: Touch ID – חיישן טביעת האצבע הנ"ל, וכן 3D Touch שמאפשר זיהוי של עוצמת הלחץ על מסך המולטי טאץ' שהוצג במכשירי ה- 6s ב- 2015, ומאפשר אינטרקציה מהירה יותר עם אלמנטים שונים של ממשק המשתמש ובפרט ב- iOS 10. דיווח שפורסם לאחרונה על ידי האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI מגלה שאפל שכיום משתמשת בחיישן FPCB sensor עבור פיצ'ר ה- 3D Touch, לחיישן מסוג Film שיאפשר מידת רגישות גבוהה  יותר של החיישן לזיהוי עוצמת הלחיצה, שיתבטא ברמות לחיצה נוספות. כמו כן לאור העובדה שבניגוד למסכי LCD, מסכי OLED הם לא קשיחים, הדבר יצריך מאפל להוסיף שכבה דקה של מבנה מתכתי שימנע מהמסך להתעקם באופן תמידי בעת לחיצות חזקות.

כמו כן Kuo מציין שאפל תציג חיישן Touch ID חדש שיוטמע בתוך מסך ה- OLED באופן חדשני, זאת בהתאם לשמועות לפיהן מסך ה- OLED של האייפון הבא, יהיה מקצה לקצה, או לפחות באופן כזה שיצמצם את מסגרות הצד של המסך באופן ניכר עד לכמעט אפס. כיום חיישן ה- Touch ID ממוקם מתחת לזכוכית ספיר מתחת למסך ה- LCD של המכשיר, ולטענת Kuo הדבר ישתנה בחיישן שנמצא מתחת לפאנל המסך עצמו, דבר שיצריך מעבר מטכנולוגיה המשלבת בין טכנולוגיה קיבולית (capacitive) לטכנולוגיה אופטית לטכנולוגיה אופטית מלאה. טכנולוגיה זו תצריך התאמות ייחודיות במסך ה- OLED ו- Kuo מאמין שלאפל יש את היכולת לדחוף את ספקיות המסך שלה לקסטומיזציה הדרושה. Kuo מאמין שבסופו של דבר חיישן טביעת האצבע במכשירי האייפון (והאייפד) יוחלף בחיישן ביומטרי אחר – זיהוי פנים שיחליף לחלוטין את הצורך בטביעת אצבע, או ישלב זיהוי דו שלבי של זיהוי פנים וטביעת אצבע לאבטחה גבוהה יותר.

יש לציין שמערכת ההפעלה אנדרואיד תומכת בזיהוי פנים ביומטרי מזה מספר שנים, אולם נראה כי זיהוי הפנים לא תפס בתור פיצ'ר שימושי באנדרואיד, כשיצרניות רבות של מכשירי אנדרואיד לא מציגות תמיכה נרחבת בו, ובפרט לפתיחת המכשיר מנעילה, ולמעשה מ- 2014/5 כמעט כל מכשירי הסמארטפון בפלטפורמת האנדרואיד מציגים תמיכה בחיישן ביומטרי באופן כזה או אחר. יוצאת דופן היא סמסונג שבליין מכשירי ה- Note 7, הציגה תמיכה בזיהוי ביומטרי של רשתית/קרנית העין, אולם הסקירות ציינו שמדובר בגימיק חביב שבאופן מעשי מאט את פתיחת המכשיר, כשחיישן טביעת האצבע הוא מהיר יותר ומדויק יותר, לעת עתה.

iphoneconceptimage

השמועות גם מציינות שמסך ה- OLED ועיצוב המ"קצה לקצה" של האייפון 8 יצריך מאפל גם להטמיע את חיישן הקרבה, חיישן תאורת הסביבה, המצלמה הקדמית וכן את האוזניה בתוך המסך באופן כזה או אחר. בשנים האחרונות אפל רשמה פטנטים בנושאים אלו, כשרבים סברו שהמטרה היא יותר השעון. אולם נראה שיתכן מאוד שהאייפון 8 הוא זה שיהיה מכשיר המובייל הראשון של אפל שיעשה שימוש בקונספטים אלו. כאמור לא מדובר בטכנולוגיות חדשות דה-פאקטו, אולם שינוי העיצוב והשימוש במסך OLED מקצה לקצה בהחלט מצריך מאפל לחשוב מחדש על אופן הטמעת הטכנולוגיות הישנות הללו, במעטפת החדשה והתוצאה היא חדשנות, גם אם לא באופן שפורץ גבולות במובן הקלאסי של המילה.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors ו- AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho