האייפון 8 | סירי משופרת?

ע״י

שמועה חדשה מציינת שמכשירי האייפון הבאים עשויים להגיע עם גרסה משופרת של סירי? האם מדובר בחומרה ייעודית שתשפר את העוזרת הוירטואלית או שמא שיפור ב- iOS?

 
siri_0

אחת ההבטחות הגדולות לפני הצגתה של iOS 10, הייתה שיפור ניכר של סירי, כאשר שמועות ברשת טענו שאפל סוף כל סוף תציג שיפורים משמעותיים לסירי, אחרי שבשנים האחרונות אפל בצעה רכישות רבות בתחום הבינה המלאכותית (AI). אולם בפועל כגודל הציפייה כך האכזבה הייתה גדולה. ובעוד iOS 10 הציגה שיפורים לא קטנים בתחום ה- AI, אותם אפל הציגה בתור שיפורים לסירי. בפועל סירי – העוזרת הוירטואלית – עצמה לא זכתה לשיפורים משמעותיים למעט הצגה של כלי פיתוח (API) שאפשרו למפתחי אפליקציות ושירותי רשת בתחומים מצומצמים של: מסחר, ספורט, הודעות ועוד להתחבר לסירי עצמה. אולם מאז נראה כי הדבר לא יצר זעזוע של ממש ובעוד סירי משדשדשת מאחור, אלקסה של אמזון צוברת פופולריות רבה ולמעשה היא ככבה באופן בולט בתערוכת ה- CES האחרונה.

כעת שמועה חדשה מהאתר Digitimes מגלה שאפל צפויה להציג "סירי משופרת" במכשירי האייפון הבאים, זאת כאשר יצרניות סמארטפון מתחרות ביניהן: Huawei, סמסונג ו- LG פועלות להציג יכולות של AI דרך עוזרות וירטואליות במכשירי הסמארטפון הבאים שלהן, כאשר Huawei צפויה להטמיע את אלקסה של אמזון במכשירי הסמארטפון שלה, בעוד סמסונג תעשה שימוש ב- Viv אותה היא רכשה בשנה שעברה, ואילו LG ושיאומי עובדות להטמיע את העוזרת הוירטואלית של גוגל, שהושקה לקראת סוף השנה שעברה במספר מוצרי חומרה שגוגל השיקה, שכללו בין היתר את מכשיר ה- Pixel. בימים האחרונים חברת HTC (זוכרים אותה?) הציגה את ה- U Ultra שמתהדר אף הוא ביכולות AI המוטמעות במערכת ההפעלה שלו. פעולות אלו שמות לחץ רב יותר על אפל שרוצה לשמור את מקומה כמובילה בתחום הסמארטפונים, אחרי שבשנתיים האחרונות עלו הרבה מאוד ביקורות לפי החברה על יכולתה לחדש בכלל ובהקשר של האייפון בפרט.

כך שבעוד זירת העוזרות הוירטואליות מתפתחת בקצב מהיר בתחום הבית החכם, נראה כי זירת הסמארטפונים צפויה אף היא לקבל מנה גדושה של אינטיליגנציה, כאשר בינה מלאכותית היא מילת ההייפ של 2017. הדיווח של Digitimes מתייחס שסירי המשופרת תושק כחלק מליין מכשירי האייפון הבאים, כאשר על פניו הדיווח המציין באופן מפורש את חברת Turi שאפל רכשה בגורם לשיפור, מקשר באופן קצת תמוה בין סירי לבין החומרה עצמה, באופן שהוא קצת מפתיע, כאשר ההגיון אומר שהשיפורים בסירי יהיו כחלק מ- iOS 11 אותה אפל תציג ככל הנראה במהלך כנס המפתחים השנתי שיתקיים במהלך יוני-יולי. הדבר היחיד שאולי יכול לקשור בין סירי לבין החומרה עצמה של מכשירי האייפון הבאים, הוא אם אפל תשתמש ברכיב עיבוד חדש הקשור באופן ייעודי וספציפי לסירי בפרט ולבינה מלאכותית בכלל.

המתחרה הגדולה של אפל – גוגל – כבר משתמשת ברכיב עיבוד ייעודי בחוות השרתים שלה, כאשר רכיב זה הקרוי Tensor Processing Unit (או בקיצור TPU) מאפשר לשרתים הקניינים של גוגל ללמוד באופן מהיר יותר, מה שמזרז את יכולות הבינה המלאכותית של ענקית הפרסום המקוון.

באופן מעניין מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס מגיעים עם רכיב FPGA הניתן לתכנות מחדש המיוצר על ידי חברת Lattice Semiconductor. לא ברור למה הרכיב משמש, כאשר יש סברות שמדובר ברכיב הקשור ליכולות של בינה מלאכותית, כשסברות אחרות טוענות שמדובר ברכיב הקשור ליכולות אחרות כמו צילום ועוד. אין ספק שאפל היא מועמדת מובילה למנף את יכולות החומרה ובפרט את יכולות פיתוח השבבים שלה, שבשנים האחרונות התגלו בתור ראשונות במעלה וקרדינליות עבור המוצרים של אפל. כמובן שלצד רכיבי עיבוד ייעודיים, שימוש במיקרופונים משופרים ורבים יותר יכולים לתרום ליכולתה של סירי להבין את הנאמר, למרות שכיום מכשירי האייפון עושים שימוש בכ- 3 מיקרופונים במכשיר.

Siri on iOS 9

יהיה מעניין מאוד לראות מה אפל תציג ב- WWDC הבא, והאם השיפורים הבאים של מערכת ההפעלה הניידת שלה, יכללו בין היתר שיפורים משמעותיים יותר ל- AI ולסירי, אולם מעניין לא פחות יהיה לגלות האם השיפורים הללו יועצמו בזכות החומרה של מכשירי האייפון הבאים, או שמא הם יהיו זמינים גם לקהל משתמשי האייפון הנוכחי שמונה כבר כמעט 700 מיליון משתמשים ברחבי העולם.

להמשך דיון

 

מקורות: Digitimes ופורבס
עריכה, תרגום ותוספות: natisho