אפל משחררת את 10.2.1 ואת הבטא הראשונה של 10.3

ע״י

בימים האחרונים אפל שיחררה לקהל הרחב את עדכון 10.2.1, ואמש קהילת המפתחים זכתה למבט ראשון על 10.3 עם לא מעט שינויים מתחת למכסה המנוע.

 

 

iphone-software-update1

אחרי ארבע בטאות ששוחררו לקהילת המפתחים במהלך של למעלה מחודשיים, אפל שיחררה באופן רשמי את גרסה 10.2.1 לקהל המשתמשים הרחב. הגרסה ששוחררה תחת המספור 14D27 מגלה שמדובר למעשה באותו ה- build של הבטא הרביעית ששוחררה ב- 13 לינואר. הגרסה כיאה למספר שלה, היא בעיקר שיחרור של תחזוקה ולא פיצ'רים ובהתאם לכך מתמקדת בשיפורי ביצועים ותיקוני באגים, לצד שיפורי אבטחה. אפל ציינה במסמכי השיחרור מספר נקודות בהן הגרסה משפרת את ביצועי האבטחה וסוגרת פירצות ביניהן בדברים הקשורים ל- Wifi, מנוע ה- Webkit של דפדפן הספארי, באנשי הקשר וגם ביכולת הפתיחה מנעילה של מערכת ההפעלה. העדכון שוקל כמה עשרות מגהביטים בודדים וכמובן שהוא מומלץ לכלל משתמשי iOS באשר הם.

שיחרורה של 10.2.1 אפשר לצוות הפיתוח באפל להתמקד בליטושים אחרונים ולהשיק את הבטא הראשונה של גרסה 10.3 לקהילת המפתחים. לפי השמועות שקדמו בחודשים האחרונים גרסה 10.3, צפויה הייתה להמשיך את הכיוון בו פעלה 9.3 בשנה שעברה, כשגרסה זו הביאה פיצ'רים נוספים ל- iOS 9, ביניהם תמיכה של סירי בעברית באופן מלא, את פיצ'ר ה- Night Shift ועוד טוויקים לממשק המשתמש. השנה רבים ציפו ש- 10.3 תציג שיפורים רבים בעיקר למכשירי האייפד שהוזנחו באופן די משמעותי עם גרסה 10.3, כשנראה שמכשירי הטבלט של אפל זכו למספר בודד של פיצ'רים ייעודיים, והציפייה הייתה שגרסה 10.3 שתושק ככל הנראה באזור הזמן של אירוע האביב השמועתי, לצד אייפדים חדשים, תציג רלוונטיות גדולה יותר למכשירי הטבלט.

אולם ממה שנראה מהבטא הראשונה, גרסה 10.3 לא מציגה פיצ'רים חדשים או שיפורים משמעותיים לליין האייפדים, למעט פיצ'ר נסתר שהתגלה על ידי המפתח Steven Troughton-Smith שגילה יכולת של מקלדת קטנה יותר וצפה במכשירי האייפד, אם כי פיצ'ר זה עדיין לא זמין לקהל המשתמשים והוא ניתן להפעלה רק על ידי שינוי הגדרות הזמינים רק דרך כלי מפתחים.

מעבר לכך נראה כי שאר השיפורים מתמקדים באופן כללי ב- iOS ולא במכשיר מסוים באופן ייחודי. בין הפיצ'רים החדשים/ שינויי הממשק ניתן לראות שינויים משמעותיים יותר בכל הקשור ל- iCloud ולחשבון ה- Apple ID, שזכו למקום של כבוד באפליקצית ההגדרות. בנוסף אפל הוסיפה לאפליקצית Find My iPhone אפשרות למצוא גם את אוזניות האיירפודס (AirPods), כשבאופן מעניין החברה הסירה מוקדם יותר החודש אפליקציה בעלת יכולות דומות מהאפסטור. התגליות מהבטא כוללות בינתיים:

 • מציאת אוזניות האיירפודס דרך אפליקצית Find My iPhone – כשהפעלת היכולת גורמת לאוזניות להשמיע טון גבוה שהולך ומתחזק.

Find My AirPods

 • סירי קיבלה עוד יכולות בתחום הספורט כשהפעם מדובר בקריקט. הן מהליגה ההודית והן מהליגה הבינלאומית.
 • כלי ה- API של סירי (SiriKit) זכו לאפשרויות נוספות ליכולות הקיימות ביניהן: תשלום חשבונות, מעקב אחרי תשלום, תזמון של נסיעה שיתופית (אובר) ועוד.
 • האנימציות של האפליקציות ומהירות הממשק של מסך הבית השתפרה באופן ניכר.
 • דפדפן הספארי תומך כעת ביכולת להפחתת אפקטים ויזואליים.
 • אפליקצית הפודקסטים המובנית זכתה בווידג'ט דומה לזה של אפליקצית המוזיקה.
 • אפליקצית המפות מאפשרת לצפות במידע מזג אוויר בהתאם למיקום המשתמש.
 • תצוגת ה"שיחה" באפליקצית המייל המובנית מציגה שיפורי ממשק וניווט.
 • HomeKit תומכת בנורות הניתנות לתכנות.

IMG_2595

 • אפליקצית ההגדרות זכתה למספר שיפורים ביניהם:
  • אזור ייעודי לנושא אבטחה.
  • אזור ייעודי לתחום האנליטיקה כשכעת אפל מפרידה בין האנליטיקה הכללית שהיא אוספת, לבין זו הקשורה ל- iCloud, לחומרה ועוד.
   • הגדרות ה- iCloud וה- Apple ID נמצאות כעת בראש האפליקציה.
   • פירוט האחסון ב- iCloud זכה לשינוי ויזואלי המציג את התכנים השמורים.

 • שימוש ראשון במערכת הקבצים החדשה של אפל – APFS – אותה אפל הציגה במהלך WWDC האחרון. מערכת קבצים זו פותחה על ידי אפל במטרה להיות מותאמת יותר לכונני SSD מודרניים וכן להיות סקלבילית באופן כזה שהיא תתאים החל ממכשירים כמו השעון וכלה בשרתים. עם התמקדות באבטחה, הצפנה, ניהול מקום חכם יותר, שכפול קבצים ועוד.
 • מפתחים זכו אף הם למספר אפשרויות שיהפכו לפומביות כשגרסה זו תשתחרר באופן רשמי. בין היכולות:
  • אפשרות של מענה לתגובות/ביקורות של משתמשים לאפליקציות שלהם באפסטור.
  • אפשרות של שינוי האייקון של האפליקציות – דבר שיכול להוביל לאייקונים דינאמיים.
  • אפשרויות של שיתוף אנליטיקה ישירות מכלי הפיתוח של iOS ושל אפל.
  • ועוד.
 • CarPlay זכתה אף היא למספר פיצ'רים חדשים ביניהם: גישה מהירה לשלושת האפליקציות האחרונות, מבלי לעבור דרך מסך הבית וכן גישה מהירה יותר לאלבומים מהשירים באפליקצית המוזיקה.

לצד הבטא הראשונה של 10.3, אפל שיחררה גם את הבטא הראשונה של 10.2.4 ל- macOS. בינתיים לא התגלו שינויים משמעותיים בגרסה החדשה, זאת אחרי שרק לאחרונה אפל שיחררה את 10.2.3 שהביאה שיפורים ותיקוני באגים רבים. אולם נראה כי פיצ'ר אחד חדש הוא פיצ'ר ה- Night Shift שמגיע ל- macOS אחרי שכאמור הוא הוצג ב- iOS בשנה שעברה. בכך אפל מציגה יכולת מובנית לשינוי טון הצבעים בשעות מוגדרות מראש, כשנראה כי הנפגעת העקרית מכך היא אפליקצית F.lux שמציגה יכולת דומה.

בנוסף אפל גם שיחררה את הבטאות של 10.2 ל- tvOS וכן את מסמכי הרישום של 3.2 ל- watchOS, אם כי הגרסה עדיין לא שוחררה למפתחים. על פי הנראה 3.2 תביא עימה פיצ'ר בשם Theater Mode, שבעבר צוין בהקשר לאייפון ו- iOS, כשנדמה היה שפיצ'ר זה יביא את בשורת הממשק הכהה/שחור השמועתי למערכת ההפעלה. אולם בפועל נראה ש- Theater Mode קשור לשעון והוא למעשה מאפשר למשתמש להגדיר שינוי בממשק המשתמש בעת שהיה בקולנוע, באמצעות השתקת הסאונד וכן מניעת המסך להדלק בעת הרמת היד, אם כי התראות ממשיכות להגיע בדמות הרטט המובנה. למעשה אפל ציינה שהפיצ'ר הושק בגרסה 3.1.3 של השעון, שזמינה כבר לעדכון. אולם היא לא פעילה וגרסה 3.2 תפעיל אותו באופן רשמי.

ההערכות הן ש- 10.3 ושאר העדכונים לפלטפורמות של אפל יושקו באופן רשמי לקראת סוף חודש מרץ – תחילת חודש אפריל וככל הנראה יתקיימו לצד אירוע מדיה שאפל תערוך ביתמקד במכשירי האייפד. בנוסף אלו הן רק הבטאות הראשונות לגרסה די משמעותית ויהיה מעניין לראות איזה עוד ממתקים יתגלו במהלך מחזור הבטא.

להמשך דיון

 

מקור: אפל
עריכה ותוספות: natisho