מעבדי ARM בדרך למק. בערך.

ע״י

השמועות הרבות על מחשבי מק מבוססי ARM עשויות להתגשם סוף כל סוף, אולם לא כפי שנדמה לצפות.

 

 

Apple T1

בשנים האחרונות צצו וחזרו להן השמועות לפיהן אפל חוקרת כיצד להחליף את המעבדים של אינטל, בליין מחשבי המק של החברה, במעבדים מסוג ARM בדומה לרכיבי ה- ARM אותם אפל מפתחת עבור ליין מכשירי ה- iDevice השונים, הכוללים את מכשירי האייפון, האייפוד טאץ', האייפד, השעון, האפל TV ואפילו האיירפודס. שמועות אלו עלו ונשמעו מדי תקופה ובפרט בשנתיים האחרונות כאשר אינטל לא הצליחה לעמוד ביעדי מפת הדרכים שלה, וגרסאות חדשות של המעבדים שלה נדחו באופן משמעותי. בנוסף בשנה האחרונה אינטל הכריזה שהיא מאריכה את מחזור ה- "טיק טוק" של פיתוח השבבים ומוסיפה מחזור נוסף שהושק השנה בדמות מעבדי ה- Kaby Lake שלטענת אינטל מציגים אופטימיזציה טובה יותר למעבדי ה- Skylake, שיצרו בתחילת דרכם הרבה מאוד בעיות שהתגלו במחשבים שאימצו אותם מוקדם.

בהתאם לכך עלתה הסברה שאין זה מן הנמנע שאפל תבחר לקחת לעצמה את השליטה על הטכנולוגיה עליה מתבססים מחשבי המק שלה, כפי שהחברה עשתה עם מוצרים אחרים ובהתאם לאידיאולוגיה של החברה, ובפרט זו של טים קוק, כפי שהוא פרש אותה לפני מספר שנים. אולם בעוד רכיבי ה- ARM מציגים ביצועים הולכים ומשתפרים שבמקרים מסוימים אפילו מאיימים על דגמים מסוימים של מעבדי אינטל, כפי שלמשל קורה עם מעבדי ה- Ax האחרונים אל מול מעבדי האינטל מסדרת ה- M, עדיין מעבדים אלו רחוקים שנות אור מהביצועים של מעבדי אינטל המיועדים למחשבים מתקדמים יותר, על אחת כמה וכמה אל מול מעבדי ה- Xeon, ובפרט בפעילויות הדורשות יותר מליבה אחת. בנוסף לאור העובדה ששוק ה- PC בכלל ושוק המק בפרט רואים ירידה משמעותית בהיקף המכירות, עולה השאלה האם המעבר מארכיטקטורת אינטל ובפרט x86 לארכיטקטורה מבוססת ARM מצדיקה את המאמץ וההשקעה הכרוכים בכך, הן עבור אפל והן עבור קהילת המפתחים של פלטפורמת המק.

יש לציין שבעבר אפל עשתה מעברים דומים כאלה, הן ממעבדי מוטורולה של מחשבי האפל הראשונים, למעבדי ה- PowerPC וב- 2005 החברה הצהירה על מעבר שהסתיים באזור שנת 2006-7, ממעבדי ה- PPC למעבדי אינטל. כך שבפועל אפל היא אחת מחברות הטכנולוגיה הבודדות שעשו מעבר משמעותי שכזה מארכיטקטורת עיבוד אחת לשניה יותר מפעם אחת במהלך חייה.

דיווח חדש שמגיע ממארק גורמן, מהאתר בלומברג, מגלה שאפל עובדת במהלך השנה האחרונה על רכיב עיבוד המבוסס על ARM, אולם לא כזה שיחליף את המעבדים של אינטל, אלא יעצים אותו וירחיב את היכולות הכלליות של מחשבי המק, ובפרט בפעולות הקשורות לחיסכון בחיי סוללה. פיצ'ר זה משווק על ידי אפל תחת השם "Power Nap" והוא מאפשר למערכת ההפעלה macOS להמשיך לתפקד בצורה מינימלית יותר גם כאשר המחשב נמצא במצב שינה, כאשר התפקוד כולל קבלת מיילים, התראות, סינכרון פעילויות ביומן ואפילו התקנת עדכוני גרסאות למערכת ההפעלה ולאפליקציות. כיום פיצ'ר זה משתמש במעבדים של אינטל, אולם מעבר למעבד משנה המבוסס על ARM עשוי להאריך באופן משמעותי את חיי הסוללה ובפרט את חיי זמן ההמתנה של מחשבי המקבוק. צעד זה יתן לאפל גם שליטה גדולה יותר על מחשבי המק ויתן ערך מוסף מבחינה טכנולוגית למחשבי המק ויעצים את הבידול שלהם ממחשבי PC אחרים שעושים שימוש במעבדים של אינטל. בנוסף שימוש בתת מעבד במקום לשנות את הארכיטקטורה יאפשר לאפל לשמור על היכולות של מחשבי המק להריץ את חלונות בין אם בוירטואליזציה או באופן מקומי (בוטקמפ), אם כי מיקרוסופט מפתחת אפשרות להריץ את חלונות בוירטואליזציה על מעבדי ARM.

Touch Bar

אפל עשתה צעד ראשון בהטמעת מעבד ARM במחשבי המק, עם דגמי המקבוק פרו החדשים שהוצגו באירוע אוקטובר האחרון. מחשבי המקבוק פרו מגיעים עם ה- Touch Bar, אותו פס תצוגת OLED המחליף את שורת לחצני הפקדים הקבועים בלחצנים דינאמיים המשתנים בהתאם לאפליקציה שרצה. בנוסף ה- Touch Bar גם כולל את Touch ID המאפשר לבצע טרנזקציות בשימוש בשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל באימות טביעת האצבע, וכן לפתוח את המחשב מנעילה ו/או לגשת לאפליקציות הדורשות ססמא, כמו למשל 1Password בצורה קלה ופשוטה. ה- Touch Bar מבוסס על רכיב ה- T1, שכאמור מבוסס על ארכיטקטורת ARM, הפועל באופן נפרד אך בסנכרון עם המעבד של אינטל מסדרת Skylake ושומר על המידע הביומטרי וכן על פרטי התשלום המקושרים למשתמש בצורה פרטית ומוצפנת הנפרדת משאר החומרה של המחשב.

אין ספק שיהיה מעניין לראות האם ליין המקבוק פרו הבא כבר יכלול את מעבדי המשנה של אפל שיעצימו את המעבדים של אינטל ולאן אפל תקח את ליין המק הלאה, כשנראה כי בעוד שוק ה- PC נמצא בדעיכה, אפל – למרות הביקורות הרבות בנושא – רחוקה מלוותר עליו.

להמשך דיון

 

מקור: בלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho