ליין האייפון 2017 טעינה אלחוטית וסריקת רשתית

ע״י

עד כה הדיווחים סביב דגמי האייפון הבאים התמקדו במכשיר האייפון 8 עם מסך ה- OLED, אולם נראה כי כל הליין יזכה לפיצ'רים חדשים ומשמעותיים.

 

 

iPhone 8

אין ספק שדגם האייפון שמושך את הכי הרבה תשומת לב, הוא דגם האייפון 8, או האייפון X, שלפי השמועות יגיע עם מסך OLED של כ- 5.8 אינץ' שיתפרס על פני כל הפאנל הקדמי של המכשיר (או לפחות על רובו) ואף יתעקל מעט סביב המכשיר. אולם נראה כי גם דגמי האייפון שזכו לכינוי 7s ו- 7s פלוס יגיעו עם שיפורים משמעותיים כשהעקרי שבהם יהיה טעינה אלחוטית. כך טוען האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI, שבדו"ח האחרון שלו לקהילת המשקיעים ציין שמדובר בפיצ'ר הדגל של ליין האייפונים הבא, וכזה שמביא אתגר טכני לא קטן עבור אפל לאור העובדה שטעינה אלחוטית גורמת לחימום גבוה יותר של המכשיר. כדי להתמודד עם הנושא Kuo טוען שאפל תשתמש בשכבה נוספת של גרפיט כדי לנדף את החום בצורה טובה יותר, והמשתמשים לא ירגישו בהבדל.

עד כה השמועות לגבי נושא הטעינה האלחוטית במכשירי האייפון היו מעורבות כאשר מצד אחד חלק מהשמועות טענו שאפל תשתמש בטעינה קיבולית רגילה, בה משתמשות יצרניות סמארטפון רבות מזה מספר שנים, אם כי הדבר עדיין לא הפך להיות סטנדרט. אולם כבר בשנת 2012, כאשר אפל הציגה את מחבר הברק, ציין פיל שילר, סגן הנשיא הבכיר באפל לתחום שיווק המוצרים הבינלאומי, כי טעינה קיבולית שכזו היא איטית הרבה יותר מטעינה חוטית, ושלמעשה הדבר לא פותר שום בעיה מכיוון שעדיין יש צורך בחיבור של המטען לחשמל. בנוסף טען שילר שהנוחות של הנחת המכשיר על משטח טעינה מקומי, לא מציגה יתרון משמעותי על פני חיבור חוטי, במיוחד כשמחבר הברק הוא קטן, דיגיטלי ודו כיווני. על פניו נראה ששילר מקטין את ערך הטעינה הקיבולית אולם בפועל אם משווים את נושא הטעינה לרשת אלחוטית, שהרי חיבור של מחשב לנתב אלחוטי, מאפשר לנוע במרחב מסוים מבלי לדאוג לחיבור וטעינה אלחוטית צריכה להיות בעלת אופי דומה.
מצד שני הגיעו דיווחים רבים לפיהם אפל חוקרת את תחום הטעינה האלחוטית, אולם כזו שתאפשר טעינה אלחוטית אמיתית, שתאפשר למכשיר להטען גם במרחק של עד מספר מטרים ממקור הטעינה, ובכך יהיה ניתן גם להשתמש במכשיר במהלך הטעינה שלו, וגם לא יהיה צורך להיות "קשור" למקום ספיציפי. ונראה שאם אפל אכן תציג טעינה אלחוטית במכשירי האייפון, שהרי יהיה מדובר בטכנולוגיה פורצת דרך, או כך לפחות מקווים.

iPhone 8 concept

מה שכן בעוד האייפון 8, יגיע עם עיצוב חדש, שלפי השמועות יתבסס על פאנל אחורי העשוי מזכוכית, שתאפשר את הטעינה האלחוטית. לא ברור איך אפל תתמודד עם הטעינה האלחוטית במכשירי האייפון 7s וה- 7s פלוס, שלפי השמועות יגיעו עם אותו העיצוב של האייפון 7 וה- 7 פלוס העשוי מאלומיניום מאולגן שיקשה על נושא הטעינה האלחוטית, אלא אם כן אפל תצליח להטמיע באופן כלשהו אזור העשוי מחומר שונה שיאפשר את הטעינה האלחוטית.

בדיווח מקביל האתר Digitimes ציין כי לפי מקורותיו, אפל תציג במכשיר האייפון 8 השמועתי, סורק רשתית. השמועות בנושא מציינות שסורק הרשתית יפעל ביחד או אפילו יחליף את חיישן ה- Touch ID, כאשר מסך ה- OLED מקצה לקצה עשוי להקשות על אפל להשתמש בסורק טביעות האצבע, ולא ברור האם אפל תחליף אותו בסורק רשתית שיפעל בשימוש במצלמה הקדמית שתקבל יכולות משופרות יותר ואולי אפילו חיישן לייזר. כמובן שאפל היא לא הראשונה להשתמש בסורק רשתית במכשירי האייפון וסמסונג כבר הקדימה אותה בשנה שעברה עם מכשיר הגאלקסי Note 7, שהושק עם סורק רשתית, אולם כידוע המכשיר שזכה לביקורות משבחות עלה בלהבות תוך מספר חודשים וייצורו הופסק. אולם בעוד ה- Note 7 זכה באופן כולל לשבחים, יכולות סורק הרשתית שלו זכו לביקורות צוננות בלבד, כאשר רוב הסקירות ציינו שמדובר בגימיק שלרוב פועל באופן איטי ושהרבה יותר קל ומהיר להשתמש בחיישן הביומטרי, מה גם שמדובר בפעולה אינטואיטיבית יותר מאשר להרים את המסך לגובה הפנים ולהביט בסורק למספר שניות.

סריקת פנים באופן כללי היא לא דבר חדש במכשירי סמארטפונים וגוגל הייתה ראשונה להציג יכולת זו כבר עוד בשנת 2010-2011, אולם היכולת לא זכתה לפופולריות גדולה, הודות לאי יציבות וממשק שימוש קצת מגושם. כך שלא ברור האם אפל אכן תלך לכיוון שכזה, אולם במידה וכן יש לצפות מאפל לעשות זאת בצורה טובה הרבה יותר מהמימושים של סריקת פנים וסריקה ביומטרית עד כה, כפי שהחברה עשתה בעבר עם חיישן ה- Touch ID, שלא היה החיישן הביומטרי הראשון במכשירי סמארטפון או מחשבים בכלל, אולם היישום שלו היה כה טוב, עד כי הוא הפך לסטנדרט בתעשיה וכיום כמעט כל מכשיר סמארטפון מגיע עם חיישן ביומטרי לפתיחת המכשיר מנעילה וביצוע טרנזקציות מאובטחות.

השמועות והדיווחים סביב מכשירי האייפון 8 וליין האייפונים הבא בכלל, יוצרים עניין רב הן בקרב משתמשים והן בקרב משקיעים, שנראים בטוחים כי ליין מכשירי האייפון הבא של אפל עשוי לדחוף את התעשייה למחזור שדרוג ואימוץ מאסיבי שידחוף את אפל ואת ליין האייפונים לשיאים חדשים.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors ו- Digitimes
קונספט: Moe Slah
עריכה, תרגום ותוספות: natisho