אפל בוחרת בסטנדרט Qi

ע״י

באופן שקט, אפל מצטרפת לקבוצת החברות החברות בתקן הטעינה Qi, כשבמקביל השמועות על טעינה אלחוטית למכשירי האייפון הבאים מתגברות.

 

 

qi-charging

בחודשים האחרונים מתגברות להן השמועות לפיהן ליין מכשירי האייפון הבאים יתמכו בטעינה אלחוטית, כאשר חלק מהשמועות טוענות שאפל מפתחת טכנולוגיה לטעינה אלחוטית אמיתית שתאפשר טעינה של מכשירי האלקטרוניקה במרחק של מספר מטרים בודדים (כ- 1.5), כשמנגד שמועות אחרות טוענות שמדובר בטעינה קיבולית "רגילה" שדומה לזו שאפל הציגה עם השעון בשנת 2014. כעת האתר IHS Technology שם לב שבשבוע האחרון שמה של אפל, הצטרף לרשימה של יותר מ- 200 חברות טכנולוגיה החברות בארגון ה- Wireless Power Consortium הפועל לפתח באופן פתוח את סטנדרט הטעינה האלחוטי Qi שבשנים האחרונות הפך להיות אופן הטעינה האלחוטי הדומיננטי ונראה שהוא אכן מתברר להיות סטנדרט בתעשיה.

רשימת החברות שחברות בארגון כוללות שמות גדולים מתחום הסלולר והמובייל וביניהם: סוני, Dell, טושיבה, סמסונג, LG, נוקיה, Huawei, קוואלקום, טקסס אינסטרומנטס, Verizon ועוד כמו Bosch, קנון וכו'. מי שאמצה את התקן באופן מלא היא סמסונג שעושה שימוש בתקן הטעינה Qi בדורות האחרונים של ליין מכשירי הסמארטפון שלה, כשבשנה האחרונה ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית הטמיעה את התקן החדש שתומך בפיצ'ר ה- Fast Charging, שמאפשר טעינה מהירה יותר דרך הטכנולוגיה הקיבולית שבדרך כלל מציגה טעינה איטית הרבה יותר מאשר טעינה רגילה, ובפרט לאור תקני הטעינה המהירים יותר שהוצגו בעולם הסמארטפונים, בשנתיים-שלוש האחרונות.

רוב הבלוגים ואתרי חדשות הטכנולוגיה רואים בהצטרפותה של אפל לארגון התומך ב- Qi, עדות לכך שליין מכשירי האייפון הבאים ובפרט האייפון 8 השמועתי והמצופה, יגיעו עם טעינה אלחוטית מסוג Qi. משמעות הדבר היא שאם אכן זה העניין, שהרי שנראה כי הטעינה האלחוטית השמועתית תהיה בסופו של דבר טעינה אלחוטית קיבולית רגילה ולא איזה טכנולוגיה פורצת גבולות שתאפשר טעינה של המכשיר מרחוק. לטעינה קיבולית יש יתרונות שמאפשרים טעינה נוחה יותר פשוט על ידי הנחת מכשיר על משטח מבלי הצורך לחבר אותו פיזית לכבל אולם החסרונות הם שלמרות השיפורים במהירות הטעינה, עדיין מדובר בטעינה איטית יותר, ושבפועל אי אפשר להשתמש במכשיר במהלך הטעינה שלו, מכיוון שעל ידי הרמתו הטעינה מפסיקה. כמו כן משטח הטעינה לא מחליף את הצורך במטען נייד לנסיעות וכדומה.

מה שכן בפועל, אפל משתמשת בתקן הטעינה האלחוטית Qi מזה זמן מה – עם השעון. כשמסתבר שהטעינה הקיבולית של השעון שנעשית בשימוש עם המטען המגנטי עושה שימוש בסטנדרט הטעינה של Qi, אם כי אפל הגבילה את הטעינה בין המטען לבין השעון בצורה מסוימת. אולם מתחת לפני השטח מדובר בסטנדרט בו עושות שימוש חברות אחרות כמו לדוגמא סמסונג.

בעיקרון יתכן מאוד שהצטרפותה של אפל לארגון קשור לשעון ולאו דווקא למכשירי האייפון הבאים, אולם קשה להאמין שאפל תעשה צעד שכזה מבלי להסתכל על התמונה המלאה והיא שיתכן מאוד שהגיע הזמן בו החברה תעשה צעדים ראשונים בתחום הטעינה האלחוטית, בדומה לאופן בו החברה הצטרפה לארגוני תקנים אחרים כמו בלוטות' ו- Wifi והפכה להיות חברה פעילה ומובילה. דוגמא נוספת היא פעילותה של אפל בארגון הסטנדרט של תקן ה- USB, שהניב את מחבר ה- USB-C הקטן והדו כיווני שמזכיר בקונספט שלו את מחבר הברק, ואומץ על ידי אפל בליין המחשבים הניידים של אפל בשנה האחרונה באופן נרחב.

אפשרות נוספת היא שאפל תעשה שימוש בתקן ה- Qi אולם תשפר אותו על ידי הוספה של "רוטב ייחודי", בדומה לפועלה של החברה עם רכיב ה- W1 שהוצג באירוע ספטמבר האחרון המשפר את יכולות הבלוטות' מבחינת קישוריות וצימוד בליין האוזניות שאפל הציגה הכוללות את אוזניות האיירופדס, ה- BeatsX, אוזניות ה- PowerBeats3 ועוד.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors ו- AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho