להתראות לחצן בית, שלום Touch Bar לאייפון

ע״י

שטף הדיווחים סביב האייפון 8 ממשיך כשכעת עולה כי האייפון 8 יגיע ללא לחצן בית, שיוחלף באזור ייעודי למולטי טאץ' בסגנון ה- Touch Bar.

 

 

iPhone 8 screen Kuo

האנליסט Ming-Chi Kuo נמצא בשיאו של גל דיווחים סביב מכשיר האייפון 8 השמועתי, כאשר לצד דיווחים לגבי גודל המסך, טכנולוגיית ה- OLED, שינוי בעיצוב, נפח הסוללה וכן יכולות של טעינה אלחוטית, האנליסט בעל המקורות בשרשרת האספקה והייצור של אפל, טוען כי האייפון 8 יגיע עם מסך בגודל של כ- 5.8 אינץ' אם כי ממדי המכשיר ישארו דומים לאלו של מכשיר האייפון 7 בעל מסך ה- 4.7 אינץ'. מאפיינים פיזיים אלו יתאפשרו בזכות העובדה שמסך ה- 5.8 אינץ' יכסה את רוב הפאנל הקדמי של האייפון 8 ויכסה גם את האזורים בהם עד כה לא היה מסך בפאנל הקדמי – קרי איפה שלחצן הבית (בחלק התחתון) והאוזניה, חיישן הקרבה והתאורה וכן המצלמה הקדמית (בחלק העליון) במה שזכה לכינוי סנטרים.

לשם כך אפל תסיר את לחצן הבית במכשיר האייפון 8 שיוחלף לטענתו של Kuo באזור ייעודי בחלק התחתון של המסך, שיתמוך בקלט מולטי טאץ' (Function area). התיאור של Kuo לאזור זה, מזכיר מאוד את ה- Touch Bar שאפל הציגה בליין מחשבי המקבוק פרו שהושק באוקטובר האחרון, כשמקטע זה מבוסס על מסך OLED המציג תוכן בהתאם לתוכנה שרצה ברקע, ונשלטת על ידי רכיב ARM נפרד שגם מכיל אזור מאובטח השומר בתוכו את טביעות האצבע המשמשות ל- Touch ID המובנה. בפועל נראה כי גודל המסך עצמו יהיה כ- 5.15 אינץ', כשהחלק התחתון ישמש כאמור לאזור השליטה. אפל הכינה את הקרקע להסרת לחצן הבית והחלפתו כבר לפני מספר שנים, כאשר הצעד הראשון החל עם הטמעת ה- Touch ID בלחצן הבית והסרת האייקון ה"אייקוני" שהיה עד כה על לחצן הבית.

עם מכשירי האייפון 7, אפל החליפה את הלחצן הפיזי בלחצן וירטואלי שעושה שימוש בטכנולוגיה הדומה ל- Force Touch אותה אפל הציגה בשעון ובליין הטרק פדים של המקבוקים בשנת 2014. עם הלחצן הוירטואלי, לחיצה עליו גורמת למשוב באמצעות המכלול הטפטי אותו אפל פתחה וליטשה, שיוצר אשליה של לחיצה על לחצן, אם כי בתחילה צריך להתרגל לתחושה שהיא בהחלט שונה מזו של לחיצה על לחצן פיזי אמיתי. כעת לפי הדיווח הנ"ל נראה שאפל תסיר לחלוטין את הלחצן בעוד Touch ID יוטמע באופן כזה או אחר במסך, כאשר בשנים האחרונות אפל זכתה למספר פטנטים בהקשר של הטמעת טכנולוגיה לזיהוי טביעות אצבע בתוך המסך, כשלמעשה רק בשבוע האחרון אפל זכתה בעוד פטנט שכזה, אם כי בפטנט זה אפל התייחסה לשימוש בטכנולוגיית micro-LED למסך ולא לטכנולוגיית OLED.

בנוסף לכל אלו, לפי האנליסט Rod Hall מחברת J.P Morgan, עולה שאפל עובדת על פיתוח חיישן 3D שיעשה שימוש בטכנולוגיה של חברת פריימסנס, אותה אפל רכשה בשנת 2012. בעיקרון טכנולוגיה זו יכולה לשמש לזיהוי אובייקטים מהיר בין אם אובייקטים בחלל תלת מימד, פנים או מחוות. לשם כך החיישן צריך מקור תאורה, בין אם נורת LED או קרן לייזר וכן חיישן צילום מהיר ורכיב עיבוד תמונה עוצמתי. (כמעט) כל אלו כבר מפותחים על ידי צוות החומרה של אפל ומוטמעים במכשירי האייפון והאייפד שידועים בזכות טיב המצלמה ורכיב העיבוד המובנה ברכיבי ה- Ax. לאחרונה אפל דחפה את הנושא עוד יותר עם הצגת המצלמה הכפולה במכשירי האייפון 7 פלוס, שמזהים ומרנדרים בזמן אמת את האובייקט המרכזי בתמונה ומפרידים אותו מקו הרקע, עם פיצ'ר הפורטרט.

במבט ראשון הטכנולוגיה אותה מתאר Hall, מזכירה מאוד את טכנולוגית ה- LIDAR בה עושים שימוש ברכבים אוטונומיים לזיהוי אובייקטים בפרט ואת הסביבה בכלל בה הרכב נמצא. הדבר מצית באופן מיידי את הדמיון, שהרי אם אפל יכולה למזער את הטכנולוגיה הזו המבוססת על הטכנולוגיה של חברת פריימסנס, ולהטמיע אותה בתוך מכשיר בגודל של האייפון, שהרי הדבר יכול לשמש לזיהוי פנים טוב יותר – זיהוי רשתית או טביעת פנים לצד טביעת אצבע? – וכן יכולות צילום טובות יותר, אולם בראייה קדימה, אפל תוכל להטמיע עשרות אם לא מאות רכיבים שכאלה ברכב השמועתי שלה (פרויקט טיטאן) ולאפשר לרכב לזהות באופן מיטבי את הסביבה שלו, תוך שמירה על עלויות מינימליות (יחסית) שיאפשרו לחברה יתרון תחרותי אל מול יצרניות רכבים אוטונומיים מתחרים.

מעבר לפוטנציאל האפשרי של רכיב שכזה, נראה כי עשוי להיות מדובר בשימוש הראשון של אפל לטכנולוגיה של פריימסנס, שכאמור אותה אפל רכשה ב- 2012, ומאז נראה שבניגוד לשיטת העבודה הרגילה של אפל, המציגה מוצר עם הטכנולוגיה שנרכשה תוך שנה – שנתיים ממועד הרכישה, הטכנולוגיה של פריימסנס עדיין לא נמצאת בשימוש (לפחות לא באופן ידוע) באף אחד מהמוצרים שאפל השיקה מאז 2012. באותו הזמן רבים שיערו שאפל תשתמש בטכנולוגיה של פריימסנס עבור מכשיר האפל TV, באופן שיחקה את היכולות של הקינקט של ה- Xbox שהיה המוצר הראשון שעשה שימוש מסחרי, ודי מוצלח, לטכנולוגיה של פריימסנס. אולם כידוע אפל השיקה את האפל TV 4 לפני כשנה, ללא שום מצלמה או יכולות של זיהוי מחוות כזה או אחר.

Display touch id

אין ספק שככל שהשמועות סביב האייפון 8 מתגברות, כך נראה שמדובר במכשיר מעניין למדי, אם כי יש לציין שיש עוד מספר חודשים עד שאפל תציג את המכשיר ועד אז הכל עוד יכול לקרות.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors, AppleInsider ו- USPTO
עריכה, תרגום ותוספות: natisho