כדאי לכם לעדכן ל- iOS 10.2.1

ע״י

מספר שבועות אחרי שיחרורה הרשמי של 10.2.1, אפל מגלה כי הגרסה מתקנת את אחד הבאגים המעצבנים ביותר של iOS 10 – הכיבוי הלא צפוי. בנוסף iOS 10 צוברת מומנטום.

iOS 1021

זמן קצר אחרי שיחרורה של 10.1 iOS  החלו לצוץ ברשת דיווחים על באגים הקשורים לחיי הסוללה של מכשירי האייפון 6 וה- 6s, שגורמים למכשירים להכבות באופן בלתי צפוי, גם כשהסוללה נמצאת על 30% ואפילו יותר. דיווחים אלו צפו במקביל להכרזה מצד אפל על תוכנית החלפת סוללות למכשירי האייפון 6s, עקב מקבץ תקול של סוללות. הקבלה זו יצרה בלבול לא קטן בקרב משתמשי האייפון 6 וה- 6s כשרבים סברו שמדובר בבעיה כללית הפוקדת בקצב הולך וגדל את מכשיריהם. אפל מבחינתה ציינה כי הנושא בבדיקה, אולם מעבר לכך לא שיחררה הודעה נוספת לפיה החברה יודעת מה הגורם לבעיה ואיך היא מתכוונת לפתור אותה, למעט עדכון גרסה עתידי.

כעת מתגלה שאפל אכן פתרה את הבעיה (או לפחות חלק ממנה) וסביר להניח שהבעיה כבר נפתרה על המכשיר שלכם, מבלי ששמתם לב לכך. מסתבר שעדכון 10.2.1 ששוחרר לפני כחודש פותר את הבעיה (כאמור או את רובה) וכעת אחרי שלאפל יש חודש של מידע ברשותה, החברה ציינה זאת בפני TechCrunch בזו הלשון:

עם גרסה 10.2.1, אפל עשתה שיפורים לצמצם את ההתכנות של כיבויים לא צפויים שחלק קטן מהמשתמשים חוו עם מכשירי האייפון שלהם. iOS 10.2.1 כבר מותקנת על למעלה מ- 50% ממכשירי iOS פעילים והמידע הדיאגנוסטי שברשותנו מהמשדרגים מראה שעבור אותם משתמשים שחוו את הבעיה, הגרסה מצמצמת את הנושא בכ- 80% על מכשירי האייפון 6s ובכ- 70% על מכשירי האייפון 6.

אפל גם ממשיכה ומציינת שגרסה 10.2.1 מאפשרת למשתמשים שחווים את הבעיה הזו, לבצע אתחול למכשיר שלהם, מבלי הצורך לחבר אותם למקור מתח/ חשמל. כמו כן החברה מציינת שלא מדובר בבעית בטיחות, אם כי החברה מבינה כי הבאג גורם לחוסר נוחות ושהיא ממשיכה לפעול כדי לתקן אותו ב- 100%. משתמשים שחווים בעיות עם המכשירים שלהם יכולים לפנות ל- AppleCare – שירות התקלות של אפל, ו/או לפנות לתמיכה אצל המשווקים המורשים.

על פי הנראה הבאג נגרם כתוצאה מפעילות מוגברת של המעבד שמביאה לצריכה גבוהה יותר מהסוללה, ובמקרים של סוללות ישנות מעט (כאלה שעברו מחזורי טעינה רבים) המתח לא מסופק באופן אחיד לרכיבים ומערכת ההפעלה המזהה זאת, יוצרת כיבוי בטיחות כפוי כדי להגן על החומרה. זאת הסיבה שהבאג לא פוקד מכשירי אייפון חדשים יותר. דבר נוסף שאפל עושה כדי להתמודד עם סוללות בעיתיות יותר, הוא הוספה של הודעת "הסוללה צריכה טיפול" שתגיע דרך תפריט הגדרות הסוללה בגרסה 10.3, שנמצאת כרגע בבטא השלישית שלה והיא צפויה להגיע לקהל הרחב במהלך חודש מרץ הקרוב.

iOS 10 adoption Feb 2017

בימים האחרונים אפל פרסמה שגרסה 10 (על כל תת הגרסאות שלה) הגיעה להיקף אימוץ של 79% מכלל משתמשי ה- iOS הפעילים, כאשר עוד 16% נמצאים על גרסה 9 ואילו עוד 5% על גרסאות ישנות יותר. סביר להניח שעד ל- WWDC הקרוב בו אפל תציג את iOS 11, קצב האימוץ הזה יעבור את רף ה- 85% כשבמקביל אנדרואיד 7 – או נוגט – הגיעה להיקף אימוץ של 1.2% מכלל משתמשי האנדרואיד.

סביר להניח שגרסה 10.3 תצמצם אפילו עוד יותר את בעיות הכיבוי הפתאומיות בקרב משתמשי האייפון, אולם עד אז ההמלצה היא שבמידה ועדיין לא שדרגתם את מכשיר האייפון 6 או ה- 6s לגרסה 10.2.1, נראה כי כדאי לעשות זאת, ובפרט אם אתם נמנים עם אלו שחווים את הבאג הזה.
אתם מוזמנים לציין בתגובות האם העדכון לגרסה פתר את הבעיה או לא.

להמשך דיון

 

מקורות: אפל ו- TechCrunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho