אפל, AR והקשר הישראלי

ע״י

הרכישות של אפל בישראל מראים קשר חזק מאוד לתחום ה- AR, כשדיווח חדש טוען שיותר מ- 1000 מהנדסים בישראל עובדים על טכנלוגיית AR עבור אפל.

 

 

hedr

בשנה האחרונה מילות הבאזז בעולם הטכנולוגיה היו: VR, AR ו- AI (מציאות מדומה, מציאות רבודה ובינה מלאכותית) ואכן טים קוק התייחס לטכנולוגיות הללו בעיקר בדו"חות ההכנסות הרבעוניים של החברה ובראיונות אישיים, בעיקר כדי להראות שאפל לא מתעלמת מהטכנולוגיות הללו. אולם מעבר לכך קוק עשה דבר יוצא דופן וציין שאפל עובדת באופן נרחב על טכנולוגיית AR ולדעתו היא הרבה יותר מהפכנית ושימושית מאשר VR. בהתאם לכך רבים מצפים שאפל תציג את פועלה בתחום ה- AR (מציאות רבודה) בין אם במכשירי האייפון הבאים, או אפילו במוצר חדש שימשיך את הדחיפה של אפל בתחום הטכנולוגיה הלבישה, צעד אותו אפל החלה לפני 3 שנים עם השעון ולאחרונה עם אוזניות האיירופדס. כעת דיווח חדש שמגיע מהאנליסט Steven Milunovich, שעובד בחברת UBS, מגלה שבזרוע הפיתוח של אפל בישראל, יש כ- 1000 מהנדסים שעובדים על פיתוח טכנולוגית AR במגוון של פרויקטים שונים.

בשנים האחרונות אפל רכשה מספר חברות הקשורות באופן ישיר לתחום ה- AR, ביניהן Metaio ו- 2 חברות ישראליות: פריימסנס ו- RealFace שנרכשה לאחרונה. Milunovich מתייחס לכך כי הטכנולוגיה העקרית הקשורה לתחום זה היא טכנולוגיה הידועה בשם simultaneous localization and mapping (או בקיצור SLAM) וכי Metaio שנרכשה בשנת 2015 על ידי אפל, ידועה בזכות מנוע ה- SLAM החדשני שלה, ונראה כי פריימסנס מביאה את פן החומרה הודות לטכנולוגיה לזיהוי אובייקטים במרחב תלת ממדי ואילו RealFace מביאה אלמנטים משלימים לתחום התוכנה (זיהוי פנים וכו'). בהתאם לכך עולה שרוב המחקר והפיתוח של אפל בתחום ה- AR נמצא כאן בישראל והוא מתחבר לדיווח מוקדם יותר של האתר BI שבראיון עם אחד מעובדי אפל בישראל, גילה כי חלק מהטכנולוגיה הבאה שתגיע במכשיר האייפון 8 מפותחת בישראל ואחד האלמנטים המשמעותיים הוא תחום הצילום. דיווח זה מתחבר לשמועות מהשבועות האחרונים המתייחסים למצלמה מהפכנית שאפל תציג עם מכשיר האייפון 8 שתהיה בנויה ממודול בעל 3 חלקים: מצלמה איכותית, רכיב שידור אינפרא-אדום ורכיב קליטה אינפרא-אדום שיאפשרו למצלמה לזהות את המרחק של האלמנטים במרחב ויאפשרו יכולות תלת מימד.

כמו כן Milunovich ציין שאפל תשיק באופן הדרגתי את טכנולוגית ה- AR שהיא מפתחת כדי לאפשר לטכנולוגיה לזכות לאימוץ הדרגתי על ידי קהל המשתמשים ולתת להם ערך מוסף לטכנולוגיה, מבחינת השימוש באופן היום יומי, בדומה לאופן בו אפל הציגה את המצלמה הכפולה של האייפון 7 פלוס עם פיצ'ר הפורטרט שכעת נמצא במרכז הקמפיין השיווקי של מכשירי האייפון 7.

בראיון שנערך לאחרונה עם טים קוק, ציין המנכ"ל של אפל שלדעתו טכנולוגית ה- AR היא כה משמעותית וגדולה, עד כי היא שווה מבחינת סדר הגודל שלה לאייפון מבחינת החדשנות וההשפעה שהיא צפויה להביא. פועלה של אפל בתחום ה- AR עשוי להפוך אותה למובילה בתחום, כך טוען Milunovich, כך שבעוד מיקרוסופט, סנאפ ועוד פועלות בתחום ה- AR, בעוד גוגל, פייסבוק, סמסונג ו- HTC פועלות בתחום ה- VR נראה שדווקא אפל עשויה להיות זאת שתוכל למנף בצורה הטובה ביותר את קהל המשתמשים העצום שלה, המונה כיום יותר מ- 700 מיליון משתמשי אייפון ועוד כמה מאות מליונים של משתמשי אייפד ומק, לטובת טכנולוגיה חדשה שהוא תשיק כשנראה שהכלי הטוב ביותר לכך הוא האייפון הפופולרי, כשבמקביל אפל יכולה גם להשיק מוצר טכנולוגיה לביש שישמש בתור מכשיר פריפריאלי שיעצים את חווית השימוש.

מה שבטוח הוא שאפל לא נחה על זרי דפנה ושהחברה פועלת באופן משמעותי במטרה לעבוד על הדבר הגדול הבא ויהיה מעניין לראות האם החברה תצליח לעשות זאת או לא.

להמשך דיון

 

מקור: BI
עריכה, תרגום ותוספות: natisho