האם האייפון 8 יושק רק בדצמבר?

ע״י

הטמעתו של לחצן הבית בתוך מסך ה- OLED של האייפון 8, עשויה להביא לעיכוב משמעותי בהשקת המכשיר, כשתחילת הייצור עשויה להתחיל רק בחודש ספטמבר.

 

 

TouchID

האתר Digitimes מדווח שלפי מקורותיו אפל הצליחה לפתח טכנולוגיה שתאפשר לה להטמיע את לחצן הבית בתוך מסך ה- OLED של האייפון 8 השמועתי, כאשר הדיווח מציין שהחברה ניצלה את הטכנולוגיה של חברת Authentec, אותה אפל רכשה בשנת 2012, בשימוש עם טכנולוגיה ייחודית של חברת Privaris ש- 26 מתוך 31 מהפטנטים שלה נרכשו על ידי אפל באמצע 2015. חברת Privaris נסגרה מספר שנים לפני שאפל רכשה את הפטנטים שלה ונראה שלפני סגירתה החברה פתחה מספר טכנולוגיות מעניינות מאוד בתחום הביומטרי, כשאחת מהן קשורה בהטמעת זיהוי ביומטרי במסך. הדיווח ממשיך ומציין שהפתרון שאפל פתחה ימומש על ידי חברת TSMC שתייצר עבור אפל את הרכיב הדרוש בתהליך של 65 ננומטר מה שישלים את הפאזל הדרוש לאפל להעביר את חיישן ה- Touch ID מלחצן הבית לתוך המסך של מכשיר האייפון הבא, זאת בהתאם לשמועות בנושא.

באופן לא מפתיע אפל בחרה להשתמש בטכנולוגיה שהיא רכשה ופתחה בעצמה, מאשר להשתמש בפתרונות מדף כמו למשל חיישן ה- Natural ID של חברת Synaptics או טכנולוגית ה- Sense ID fingerprint של חברת קוואלקום.

מה שכן נראה כי הטכנולוגיה החדשנית שאפל צפויה להציג מביאה עימה מחיר לא קטן, כאשר הדיווח של Digitimes מגלה שאפל תחל בייצור ה"מסך הביומטרי" רק במהלך חודש ספטמבר, דבר שיביא לעיכוב משמעותי בהשקת האייפון 8. בדרך כלל אפל מתחילה את תהליך הייצור ההמוני של מכשירי האייפון החדשים שלה במהלך החודשים יוני-יולי, זאת במטרה שהחברה תוכל להציג מלאי מספק לקראת אירוע ההשקה באמצע-סוף ספטמבר, זאת כאשר בשנים האחרונות אפל הגדילה את מדינות גל ההשקה הראשון לכלול את כל השווקים הגדולים שלה הכוללים בין היתר את: אוסטרליה, ארה"ב, יפן, סין, אנגליה ועוד.

במקום זאת הדיווח של Digitimes מציין כי אפל תחל את תהליך הייצור ההמוני של מכשירי האייפון 7s וה- 7s פלוס השמועתיים, שלפי השמועות צפויים להגיע עם אותו העיצוב של האייפון 7 וה- 7 פלוס, ולכלול בעיקר שיפורי חומרה שיכללו ככל הנראה רכיבי מודם מתקדמים יותר, סוללה מעט טובה יותר, אולי שיפור כזה או אחר במודול המצלמות, וככל הנראה טעינה אלחוטית באופן כזה או אחר. כמובן שיש לקחת את הדיווח של Digitimes באופן מוגבל ביותר, כאשר האתר ידוע בזכות היסטוריית דיווחים "חצי נכונה", כאשר פעמים רבות המקורות של האתר בשרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח מביאים מידע מדויק, אולם נראה כי מבחינת תזמונים ובעיקר הדלפות הקשורות לנושאי מחיר ושיווק בדרך כלל מתגלים כלא נכונים, או לא מדויקים.

יש לציין שנאז שהאייפון הושק לראשונה בשנת 2007, אפל הזיזה את מועד ההשקה של המכשיר רק פעם אחת באופן משמעותי, עם מכשיר האייפון 4s שהוצג בחודש אוקטובר – כ- 3.5 חודשים אחרי אירוע ה- WWDC השנתי בו אפל השיקה את מכשירי האייפון 2G, 3G, 3Gs ואת האייפון 4. הסיבה דאז שאפל בחרה להזיז את השקת האייפון 4s מהקיץ לחודשי הסתיו, קשורים בעובדה שאפל רצתה להעביר את השקת האייפון לכיוון עונת החגים ובכך לדחוף את היקף המכירות של המכשיר, אולם מדובר היה גם בצעד ראשון לכיוון השוק הסיני – שכיום הוא השוק השני בגודלו עבור אפל – שעונת החגים שלו (יום הרווקים וראש השנה) נחגגים בין החודשים נובמבר לינואר. דבר נוסף שתרם לדחייה במועד השקת האייפון 4s הוא ההטמעה הארוכה והמסובכת של סירי לתוך מערכת ההפעלה iOS 5, כאשר למעט שדרוג של מכלול המצלמה ושיפורי חומרה נוספים, סירי הייתה הפיצ'ר העקרי החדש של האייפון 4s.

iPhone 8 concept

אם הדיווח של Digitimes אכן יתברר כנכון, שהרי יש הבדל משמעותי בין דחייה הקשורה לעיכוב הנגרם מתוכנה (שלוקח פחות זמן), מאשר עיכוב הנגרם מחומרה הגורר אחריו פערים בשרשרת הייצור, האספקה וההפצה. כך שבמידה ומסכי ה- OLED עם חיישן ה- Touch ID המובנים ייוצרו רק במהלך חודש ספטמבר, שהרי נראה כי מכשירי האייפון 8 יושקו לפחות כחודשיים לאחר מכן ולא ברור איך הדבר ישפיע על ההשקה של מכשירי האייפון 7s וה- 7s פלוס שאם להסתמך על השמועות יחווירו אל מול האייפון 8 שצפוי להיות הרבה יותר אטרקטיבי.

להמשך דיון

 

מקורות: Digitimes ו- Cnet
עריכה, תרגום ותוספות: natisho