האייפון 8 לא יהיה חיקוי של הגאלקסי

ע״י

השמועות סביב המסך המעוגל של ה”אייפון 8” מקבלות תפנית, כשנראה שאפל לא מתכוונת לחקות את העיצוב של מכשירי הגאלקסי של סמסונג.

 

 

iPhone X concept אין הרבה מידע לגבי העיצוב והמראה של מכשיר האייפון 8/ האייפון Edition השמועתי, אותו אפל צפויה להציג באירוע ספטמבר הבא, לצד שדרוג לליין מכשירי האייפון 7 בדמות אייפון 7s ואייפון 7s פלוס. הסיבה לכך היא כנראה לאור העובדה שאפל עדיין מתנסה באופן נרחב עם מספר תצורות שונות של מכשירי אבטיפוס, אולם כל השמועות באשר הן התכנסו לידי כך שהאייפון החדש והשמועתי יגיע עם מסך OLED שככל הנראה יסופק בעיקר על ידי סמסונג – יצרנית מסכי ה- OLED הגדולה בעולם. הסברה העקרית היא שההחלטה של אפל לעבור להשתמש במסכי OLED, נובעת מהעובדה שמסכי ה- OLED גמישים יותר ובהתאם לכך ניתן לעקל ולכופף אותם בצורות שונות ומשונות. סמסונג ו- LG הראו זאת עם מכשירי סמארטפון וטלויזיות בשנים האחרונות, אם כי נראה ש- LG די נטשה את העיצוב המעוקל של המסכים בליין הסמארטפונים שלה וההמשיכה להתמקד בטלויזיות. סמסונג לעומת זאת, המשיכה עם המסכים המעוקלים בליין הסמארטפונים כשהתוצאה היא שכיום מכשירי הדגל של החברה ממשיכים להגיע עם מסך OLED מעוקל. דבר שהפך לסימן היכר למכשירי הגאלקסי.

כמו ברוב הדברים הקשורים לאפל, מבלי לקבל מידע או הדלפה בנושא, יש נטייה לחבר בין נקודות שונות. במקרה הזה הנקודות הן מסכי ה- OLED מהעוקלים של סמסונג והעובדה שסמסונג צפויה להיות ספקית מסכי ה- OLED העקרית של אפל. התוצאה של החיבור היא שאפל תשתמש במסכים מעוקלים בדומה לאלו שסמסונג עושה בהם שימוש, ובהתאם לכך האייפון 8 יראה כמו מכשירי הגאלקסי של סמסונג מהשנתיים האחרונות. אולם נראה כי הדברים עשוים להיות שונים למדי. הדיווח הראשון מגיע מהאתר MacRumors שדיבר עם האנליסט Wayne Lam מחברת IHS שטען שהוא צופה שהאייפון 8 אכן יגיע עם מסך OLED, אולם מסך זה לא יהיה מעוקל – לפחות לא באופן הדומה למסכי הגאלקסי והגאלקסי Edge. מה שכן Lam צופה כי אפל תציג מכשיר עם יחס מסך שונה וארוך יותר, במה שיגדיל את גודל המסך על פני שטח הפנים של המכשיר מבלי לשנות באופן ניכר את גודלו הפיזי, שלפי השמועות ישאר דומה בממדיו לגודל של האייפון 7 בגודל ה- 4.7 אינץ’.

מכשירי סמארטפון ארוכים יותר צפויים להיות טרנד ב- 2017, כאשר LG הייתה הראשונה להציג זאת עם מכשיר ה- G6 החדש שמגיע עם מסך ביחס של 18:9 (או 2:1) ולא יחס של 16:9 כפי שנהוג כיום. ההדלפות של הגאלקסי S8 מראות שגם סמסונג תציג את מכשיר הדגל הבא שלה עם מסך ארוך יותר שכאמור מאפשר להגדיל את המסך ולנצל בצורה טובה יותר את שטח הפנים של המכשיר, מבלי להגדיל באופן ניכר את גודלו הפיזי – דבר שהחברה כבר שיכללה באופן ראוי לשבח בשנים האחרונות. iPhone 8 screen Kuo אישוש לטענות של Lam מגיע מהאתר Nikkei המציין כי האייפון 8 יגיע עם מסך OLED שיזכה לעיקול קל בלבד, זאת לאור העובדה שקשה יותר ליצור זכוכית מעוקלת שתתאים למסך, בהיקפים הגדולים הדרושים לאפל. בהתאם לכך נראה כי המסך ימשיך להגיע עם עיקול של כ- 2.5D, אותו אפל הציגה לראשונה עם עיצוב המסך של האייפון 6 וה- 6 פלוס, כשאותו עיצוב מסך המשיך גם בדגמים הבאים של האייפון 6s וגם במכשירי האייפון 7. אם עם זאת יתכן מאוד שהמסך של האייפון 8 עצמו ימתח עוד יותר לקצה של המכשיר כשהדבר יצמצם את מסגרות הצד, שהן כבר דקות. עיצוב זה שישולב עם צמצום ה”סנטרים” (המסגרת העליונה והתחתונה של הפאנל הקדמי באייפון) יאפשר למסך להפרש באופן גדול משמעותי יותר על פני הפאנל הקדמי ויביא לכך שיחס המסך לפאנל יהיה גדול יותר, כאשר כיום היחס עומד על כ- 70% בלבד במכשירי האייפון, כשבמכשירי אנדרואיד מתחרים היחס כבר מתקרב יותר ל- 80% ואף יותר.

אחד הדברים האירוניים ביותר הוא כשאפל הציגה את האייפון 5 בשנת 2012, אפל החליטה להגדיל את גודל המסך של האייפון מ- 3.5 אינץ’ ל- 4 אינץ’ על ידי הארכת המסך. הסיבה שאפל נתנה למהלך זה היא שהחברה רצתה להגדיל את גודל המסך של האייפון, אולם עדיין לשמר את היכולת להשתמש במכשיר ביד אחת בקלות. אפל זכתה לביקורות ולא מעט לעג על הסיבה שהיא נתנה, אולם כיום נראה שיצרניות סמארטפון מתחרות מבינות את החשיבות של שימוש במכשיר ביד אחת, מה שהיה אחד הגורמים העקריים ש- LG ציינה לגבי העיצוב וגודל המסך של מכשיר ה- G6 שהוצג לאחרונה בכנס המובייל בברצלונה. אין ספק שאת אפל לא צריך לשכנע יותר מדי ביתרון של שימוש במכשיר ביד אחת, וכיום כשהתעשייה מבינה את הערך בכך, קשה לראות איך אפל לא תזנק על האפשרות שוב.

אולם דיווחים אלו מגלים שיתכן מאוד שהמעבר של אפל למסכי ה- OLED לא קשור לגמישות שלהם, לפחות לא כרגע, מה שמעלה את השאלה מדוע לעבור ל- OLED ומדוע עכשיו? האתר Patently Apple מדווח שלפי מקורותיו אפל מעוניינת לעבור ולהשתמש במסכי OLED בכל דגמי האייפון עד שנת 2019, דבר שמתחבר לדיווחים לפיהם רק מכשיר האייפון 8 יגיע עם מסך OLED, בעוד מכשירי האייפון 7s וה- 7s פלוס יגיעו עם מסכי LCD. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שכיום ייצור של מסכי OLED הוא עדיין יקר ומסובך יחסית, דבר המסתכם בתפוקה נמוכה. עד אז אפל תוכל לשכלל את טכנולוגית המסך של מכשירי האייפון, לשפר את התפוקות ואולי גם להציג יכולות ופיצ’רים בלעדיים, שיקנו למכשירי האייפון העתידיים יתרון תחרותי נוסף על פני מכשירי אנדרואיד אחרים.

להמשך דיון

מקורות: Nikkei ו- MacRumors
קונספט: Gabor Balogh
עריכה, תרגום ותוספות: natisho