אפל רוכשת את Workflow

ע״י

משתמשים מתקדמים על iOS, ישמחו לגלות שאפל רכשה את אפליקצית Workflow וצוות הפיתוח הצעיר וכעת האפליקציה זמינה להורדה בחינם. האפשרויות העתידיות מרגשות.

 

 

Workflow

אחת הבעיות הגדולות ביותר של iOS, היא הסגירות של מערכת ההפעלה זאת לאור מגבלת ה- Sandboxing שאפל מכילה את האפליקציות, במטרה לוודא שלאפליקציות אין גישה לתכנים אחרים, בין אם מדובר לתוכן של אפליקציות אחרות או רחמנא ליצלן למערכת הקבצים המוסתרת של iOS ולשאר מידע. מגבלה זו שומרת על רמת אבטחה גבוהה ב- iOS וכך גם במידה ויש אפליקציה סוררת זדונית, היכולת שלה להשפיע על המכשיר כולו היא נמוכה למדי. בגרסה 8, אפל נתנה למפתחים כלים מתקדמים מאוד שמאפשרים להם לשתף מידע ויכולות בין האפליקציות דרך “הרחבות” (Extensions), שכוללות בין היתר מקלדות צד ג’ וכן ווידג’טים. בשנתיים (פלוס) שחלפו מאז השקתה של גרסה 8, מפתחים רבים ניצלו את הכלים החדשים והמתקדמים שאפל הציגה, אולם נראה שאף חברה/ קבוצה לא ניצלה את היכולות למקסימום שלהם כמו קבוצת צעירים הכוללת את ארי ווינשטיין (האקר מוכשר), Conrad Kramer, Ayaka Nonaka ו- Nick Frey.

קבוצה זו יצרה אפליקציה בשם Workflow שהפכה תוך זמן קצר לסנסציה בקרב משתמשים מתקדמים של iOS. האפליקציה שמאז עברה איטרציות רבות וזכתה לשיפורים ויכולות מתקדמות מאוד, מאפשרת יצירה של פעולות אוטומציה על מכשירי iOS (אייפון ואייפד) בצורה ויזואלית ויחסית די פשוטה ובשנתיים האחרונות מפתחי אפליקציות רבים הציגו תמיכה ב- Workflow באפליקציות שלהם. הדוגמאות לשימושים ב- Workflow הם רבים והמחילה של הארנב מגיעה עמוק מאוד. אולם דוגמאות “פשוטות” יחסית הן יצירה של קובץ GIF ממספר תמונות או סרטון, יצירת קיצורי דרך לפעולות נפוצות והטמעתן בווידג’ט של האפליקציה (כמו להתקשר לאמא), סריקת קוד QR במצלמה, הפיכת תמונה חיה (Live Photo) לסרטון לשיתוף ועוד. למעשה שימוש די תדיר שלי באפליקציה היה שיתוף תמונות מאפליקצית התמונות המובנית דרך אינסטגרם, עוד הרבה לפני שאינסטגרם הציגה תמיכה בהארכות שיתוף באופן מובנה.

image-3-21-17-at-9-44-am

Workflow גם מסנכרנת את האוטומציות השונות שיוצרים דרך iCloud, כך שכל מה שיוצרים על האייפון עובר למכשירי iOS אחרים המקושרים לחשבון ה- iCloud, בין אם מדובר באייפונים או אייפדים. כמו כן ניתן גם לשתף אוטומציות בין משתמשים ולערוך אותן או לבנות עליהן אפשרויות נוספות במידת הצורך. למעשה מדובר בכלי אוטומציה מתקדם מאוד שמאפשר ליצור סקריפטים מורכבים מאוד, בצורה ויזואלית לגמרי בלי לדעת פקודה או ללמוד איך לכתוב שורת קוד אחת.

כאמור בשנתיים האחרונות Workflow הפכה לכלי מועדף ואפילו חיוני עבור משתמשים מתקדמים של iOS, ובמיוחד כאלה שהפכו את האייפד למחשב העקרי שלהם, כמו למשל פדריקו ויטיצ’י מהאתר MacStories שגם מפרסם ומשתף בתקופה האחרונה הרבה מהסקריפטים האוטומטיים שהוא יוצר עם Workflow. כך שאין זה מן הנמנע שהיה זה רק עניין של זמן עד שאפל תביע עניין משמעותי בקבוצת המפתחים המוכשרת הזו, שלמעשה החלה את דרכה המשותפת ב- WWDC. למעשה Workflow זכתה ב- 2015 בפרס עיצוב האפליקציות שאפל מקיימת מדי שנה, כאשר Dean Hudson, מפתח בכיר באפל בתחום הנגישות התפעל מהתמיכה המרשימה של האפליקציה בנגישות, המאפשרת לאנשים בעלי מוגבלויות להשתמש בה בקלות יתרה. למעשה אפל אישרה את רכישת הקבוצה כשלמרבה הפלא, אפל לא השתמשה בהודעה התקשורתית הרגילה שלה:

אפליקצית Workflow נבחרה על ידי אפל לזכות בפרס העיצוב של אפל לשנת 2015 בזכות פיצ’רי הנגישות שלה, במיוחד בהטמעה המרשימה של יכולות ה- VoiceOver המובנות של iOS עם תוויות ברורות, רמזים מתחשבים ומשוב הודעות בנושא גרירה והשמה (Drag and Drop), שהופכים את האפליקציה לשימושית ונגישה באופן מהיר לאנשים עיוורים או בעלי מוגבלויות בתחום הראיה.

בעוד מיקרוסופט וגוגל ידועות יותר בגישה שלהן לרכוש אפליקציות שונות ולשלב אותן באקוסיסטם שלהם, אפל נוטה לתת לאקוסיסטם ולקהילת המפתחים הפורה של iOS לפרוח, באופן עצמאי. אולם לא מדובר ברכישת האפליקציה הראשונה שאפל בצעה. הרכישה המוכרת ביותר היא הרכישה של סירי, שהחלה את דרכה בתור אפליקציה לאייפון בשנת 2010 ונרכשה תוך מספר חודשים ספורים על ידי אפל, וכידוע הוטמעה על ידי אפל ב- iOS 5 ומאז הפכה להיות העוזרת הוירטואלית במכשירי iOS. אפל גם רכשה לאחרונה את חברת TrueFace הישראלית שהאפליקציה שלה אפשרה למשתמשים לבחור את התמונות הטובות ביותר שלהם משירותי רשת שונים ומשונים (פייסבוק, אינסטגרם ועוד), כשעל פי הסברה הרווחת אפל עשויה להשתמש בטכנולוגיה של החברה כבר בעתיד הנראה לעין, בין אם בפיצ’ר זיהוי הפנים המובנה באפליקצית התמונות מגרסה 10, או בפיצ’ר הזכרונות המובנה באפליקצית התמונות (גם במגרסה 10). כמו כן יתכן מאוד שאפל תעשה שימוש נוסף בטכנולוגיה לצרכי AR כאלה ואחרים, ואולי אפילו כבר לאפליקצית Clip, אותה אפל הציגה בימים האחרונים.

לאחרונה אפל שיחררה את צאר האוטומציה הוותיק שלה, Sal Saghoian, שהיה אחראי על כלי האוטומציה של OS X/ macOS ויצר ושיכלל כלי אוטומציה שונים שהיו זמינים לקהל משתמשי המק כמו למשל Automator ועוד. מהלך זה של אפל, יצר דאגות רבות בקרב חובבי התפוח, ובפרט הוותיקים, שהביעו חששות לגבי האפשרות שאפל כבר לא שמה דגש על כלים ואפשרויות מתקדמות האפשריים בזכות אוטומציה וסקריפטים. הרכישה של Workflow מראה שלאפל כן אכפת ממשתמשים מתקדמים ואין ספק שיהיה מעניין לראות איך אפל תטמיע את היכולות של Workflow בתוך iOS ואולי אפילו בתוך macOS. בינתיים אתם יכולים להוריד את Workflow בחינם מהאפסטור ולהתחיל להתנסות עימה כבר היום.

להמשך דיון

 

מקור: TechCrunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho