הגאלקסי S8 לא יעזור לסמסונג מול האייפון 8

ע״י

למרות העיצוב המרשים ומפרט חזק, נראה כי גם השנה הגאלקסי S8 לא יעזור לסמסונג לתפוס נתח גדול יותר בשוק ה- High end של הסמארטפונים ששייך לאייפון של אפל.

 

 

GS8 vs iPhone 8

ב- 5 השנים האחרונות (פלוס מינוס) שוק הסמארטפונים מתבסס על 2 שחקניות עקריות: אפל וסמסונג, כאשר 2 אלו נמצאות במקום השני והראשון (בהתאמה) ומנכסות לעצמן את רוב ההכנסות והרווחים ממכירת מכשירי סמארטפון בעולם, כאשר בעוד סמסונג (בדרך כלל) מוכרת יותר מכשירי סמארטפון, אפל לוקחת את רוב ההכנסות והרווחים. הסיבה לכך היא די פשוטה: מכשירי האייפון של אפל הם מכשירי פרימיום שנמכרים במחיר התחלתי של כ- 400$ ומעלה, בעוד ליין מכשירי הסמארטפון של סמסונג הוא מגוון מאוד ומתחיל במכשירים שנמכרים ב- 100$ ומסתיים בכאלה שנמכרים במחירים הדומים לאלו של מכשירי האייפון – 700$ ומעלה. העניין הוא שבעוד רוב המכירות של מכשירי האייפון הם של מכשירי דגל חדשים שמחירם מתחיל ב- 650$, רוב המכירות של מכשירי הסמארטפון של סמסונג הם של מכשירים זולים שנמכרים באזור ה- 199$. וכך נוצר מצב שעבור אפל מחיר האייפון הממוצע נע באזור ה- 690$ (כשברבעון האחרון מכירות חזקות של ליין ה- 7 פלוס דחפו את המחיר הממוצע לשיא חדש וגובה יותר), עבור סמסונג מחיר הגאלקסי הממוצע נע באזור ה- 200$.

משמעות הדבר היא שמכירות מכשירי הדגל של סמסונג מהווים אחוז קטן יחסית מכלל מכירות הסמארטפון של סמסונג, ומכאן מתגבשת הדיעה שבעוד סמסונג שולטת בדרך כלל בהיקף המכירות של מכשירי סמארטפון בעולם, היא לא מצליחה להתחרות באופן שווה מול אפל בשוק הגבוה וזה שמניב את רוב הכנסות והרווחים. למעשה למרות שבשנה שעברה סמסונג דיווחה על הכנסות טובות מאוד, נראה כי הדבר לא נבע ממכירות גבוהות יותר של מכשירי דגל, ובמיוחד לאור “סקנדל הנוט 7”, אלא דווקא ממכירות גבוהות יותר של חומרה ליצרניות חומרה שונות ומשונות ביניהן גם אפל.

למעשה בימים האחרונים חברת IHS Markit פרסמה דו”ח המנתח את המכירות של כ- 350 דגמים של מכשירי סמארטפון בשנה שעברה, ולמרבה הפלא עולה שהמכירות של מכשירי האייפון 6s – שהביאו לירידה בהיקף המכירות של מכשירי האייפון משנה לשנה בהשוואה למכירות של האייפון 6 – גברו על המכירות של מכשירי הגאקלסי S7 של סמסונג, על אף השבחים והביקורות החיוביות שמכשירים אלו זכו להן, ולמרות העובדה שאחרי סקנדל הנוט 7, סמסונג דחפה את המכירות של הגאלקסי S7 גם ברבעון האחרון של השנה, כשברבעון זה האייפון 7 נמכר בהיקפים הגדולים ביותר, דבר שלא אמור להפתיע במיוחד לאור העובדה שמדובר ברבעון ההשקה של המכשיר. מה שמעניין לראות הוא שבהסתכלות שנתית על מכירות הסמארטפונים בשנה שעברה, ליין מכשירי האייפון היו הפופולריים ביותר במהלך כל השנה, כשהאייפון 6s נמצא במקום הראשון, האייפון 7 במקום השני, ה- 7 פלוס במקום השלישי וה- 6s פלוס במקום הרביעי. כך שהמכשיר היחיד של סמסונג שמתברג בחמישיה הראשונה הוא הגאלקסי S7 Edge, בעוד ה- S7 נמצא במקום התשיעי. מעבר ל- 2 דגמי הדגל של סמסונג, ניתן לראות שלמעט מכשיר ה- A53 של Oppo, שאר המכשירים בעשיריה הם מכשירי גאלקסי של סמסונג, אולם מדגמי ה- J השונים, המהווים את ליין הסמארטפונים הזול של סמסונג שנמכר במחירים זולים מאוד.

iphone-chart-CORRECT

כמובן שאלמלא מכשירי הנוט 7 של סמסונג לא היו מתפוצצים ומאלצים את החברה לבצע החזרה מלאה לכל המכשירים שנמכרו, יתכן מאוד והמצב היה נראה אחרת.

מה שעשוי להיות מאכזב עבור סמסונג, הן ההערכות של האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI שפרסם לאחרונה דו”ח לקהילת המשקיעים שלו, בו הוא צופה שלמרות ההייפ ממכשיר הגאלקסי S8 אותו סמסונג צפויה לחשוף מחר (אחרי שהמכשיר דלף בכל צורה אפשרית), המכירות שלו יהיו מאכזבות למדי ובמיוחד אל מול המכירות של מכשיר האייפון 8 השמועתי של אפל, ולמעשה הביקוש ל- S8 יהיה אפילו נמוך יותר מהביקוש לגאלקסי S7, שכפי ניתן לראות לא הצליח להתמודד מול הביקוש של האייפון 7 ואפילו לא מול זה של האייפון 6s או ה- 6s פלוס (!). הסיבות אותן מונה Kuo הן:

  • שהגאלקסי S8 יזכה לפחות חודש של מכירות, כאשר ה- S7 הוצג מוקדם יותר בשנה שעברה והחל להמכר כבר בחודש מרץ.
  • שבעוד ה- S7 זכה לדחיפה גדולה יותר מבחינה שיווקית, לאור העובדה שסמסונג נאלצה לבצע החזרה של הנוט 7, ה- S8 לא יזכה לחסד שכזה – דבר שמעלה את האפשרות שסמסונג תציג בהמשך השנה דגם חדש של נוט.
  • שבעוד ה- S8 יגיע עם עיצוב חדש ויפהפה, שאר המאפיינים שלו, לא יביאו את משתמשי סמסונג לשדרג את המכשירים שלהם באופן משמעותי, בעוד נראה שהאייפון 8 השמועתי יגיע עם פיצ’רים מעניינים הרבה יותר ויביא לגל שדרוגים וסוויצ’רים מאסיבי.

כמו כן Kuo סובר שסמסונג תציג מלאי גדול של S8, באופן כזה שישפיע בצורה ניכרת על שרשרת האספקה, כשיתכן מאוד שחטיבת המסכים של סמסונג נותנת תעדוף גדול יותר לאפל, מבחינת ייצור מסכי ה- OLED הדרושים לחברה, זאת בהתאם לחוזה בין החברות, כשלפי השמועות סמסונג תהיה ספקית מסכי ה- OLED הראשית של אפל, עם חוזה המחייב את סמסונג לספק לאפל כ- 160 מיליון מסכי OLED, אם כי היקף התקופה לא ידוע (סביר שלשנה).

אם ליין מכשירי הדגל של סמסונג לא הצליח להתמודד בשנה שעברה מול האייפון 6s ה”כושל” ובהמשך מול האייפון 7, קשה לראות כיצד ליין הגאלקסי S8, יצליח להתמודד מול האייפון 7 וה- 7 פלוס שנמכרים בהיקפים מרשימים למדי, ובפרט מול האייפון 8 שלפי השמועות והתחזיות צפוי להיות מחזור שדרוג מאסיבי עבור אפל. היתכן שהאייפון 8 ידחוף את אפל להיות יצרנית הסמארטפון הגדולה ביותר בעולם. נקודה?

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac ו- IHS Markit
עריכה, תרגום ותוספות: natisho