שעון דור 3 | מסך משופר וקישוריות סלולרית?

ע״י

בעוד רוב העיניים נשואות לכיוון מכשירי האייפון והאייפד, אפל גם פועלת לפתח את השעון כאשר הדור הבא שלו עשוי להציג קישוריות סלולרית.

 

 

apple_watch_series_23

אחת ה"תלונות" הגדולות ביותר כלפי השעון, היא שמדובר באביזר יקר (יחסית) לאייפון ולא כמוצר אוטונומי שמאפשר להשתמש בו מבלי הצורך לצמד אותו למכשיר אייפון. ואכן בעוד סדרה 2 של השעון, הביאה למכשיר יכולות קצת יותר אוטונומיות, כמו GPS מובנה לצד watchOS 3 שמאפשרת לאפליקציות לחיות "על השעון", ולא כהארכה לאפליקציה על האייפון וכן יכולת רחבה יותר של פעולות בחיבור לרשתות אלחוטיות מוכרות. עדיין כדי לנצל בצורה מקסימלית את היכולות של השעון – כשאחת העקריות היא ההתראות והשימוש בהן – המכשיר צריך להיות מצומד למכשיר אייפון 5 (כמדומני) ומעלה. דיווח חדש שמגיע מהאנליסט Christopher Rolland מחברת Barrons טוען שלפי מקורותיו בשרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח, הדור הבא של השעון – קרי סדרה 3 – צפוי להביא תמיכה בקישוריות סלולרית:

אנחנו מבינים שמודל של השעון הבא של אפל יכלול כרטיס סים, ולפיכך ככל הנראה יגיע עם תמיכה ב- LTE (קישוריות סלולרית דור 4). אנחנו מבינים שיש בעיות שעדיין קיימות, ביניהן חיי סוללה והתצורה של המכשיר, אולם גם נעשתה התקדמות רבה.

הדיווח של Rolland הוא מעניין למדי, במיוחד לאור העובדה ששעונים חכמים שהוצגו לאחרונה, המכילים תמיכה בקישוריות סלולרית, הם גדולים, מגושמים וכבדים, שמציגים חיי סוללה די עלובים למרות כל זה. הדוגמאות האחרונות הן הדגמים האחרונים של שעונים חכמים מבית סמסונג, LG (בשיתוף עם גוגל) ו- Huawei. כל אלו, למרות התמיכה שלהם בקישוריות סלולרית, GPS (בחלקם) ועל פניו אוטונומיות גדולה יותר מהשעון של אפל, עדיין זכו לביקורות צוננות במקרה הטוב, כאשר אלו קטלו את הגודל הפיזי המסורבל, חיי הסוללה הקצרים והפונקציונליות המצומצמת, אם כי חלק מהבעיות קשורות יותר למערכת ההפעלה אנדרואיד Wear הדי מאכזבת, באופן די שווה לחומרה הלא מרשימה.

Watch GPS and Water

פגיעה במראה של המכשיר ובפרט בעובי שלו וכן בחיי הסוללה, היא פגיעה ישירה ב- 2 מהמאפיינים החשובים ביותר לאפל, שכידוע שמה דגש עצום על עובי מכשירי המחשוב שלה (ראו ערך בנדגייט) וכן על חיי הסוללה – בהקשר של השעון. למעשה חיי הסוללה הם דבר שהיה כל כך חשוב לאפל בתחילת הדרך עם השעון, עד כי החברה הגבילה באופן משמעותי את מערכת ההפעלה (שלימים זכתה לשם watchOS) רק כדי לחסוך בחיי הסוללה עד כמה שניתן. בגרסה 3 החברה ראתה כי היא יכולה להציג אופטימיזציה מסוימת וכי חיי הסוללה הם מספיק טובים, כדי להקטין את המגבלות הללו, על ידי מתן הרשאה להיקף מוגבל של אפליקציות שנמצאות בסיבוכים (על פני השעון השונים) ובדוק (Dock) לעבוד קצת יותר ברקע. באופן מעניין בסדרה השניה של השעון, אפל הוסיפה כאמור רכיב GPS, שמאפשר לשעון להיות אוטונומי יותר במהלך פעילות ספורטיבית בחוץ, כאשר רכיבי GPS ידועים בכך שהם גוזלים לא מעט מחיי הסוללה, כך שנראה שאפל מצאה דרך בה הרכיב יופעל רק במידת הצורך.

כל פניו אפל יכולה להשתמש באותו הקונספט גם עבור קישוריות סלולרית, כך שהמודם הסלולרי יפעל רק כאשר השעון מזהה שהוא לא מחובר לאייפון, ובכך לשמר את חיי הסוללה בצורה אופטימלית. הבעיה היא שעל הלוג'יק בורד של השעון אין הרבה רכיבים והרכיב העקרי, למעט הסוללה, הוא רכיב ה- S1 (בסדרה 0) או ה- S2 (בסדרה 1 ו- 2) שהוא למעשה מחשב על רכיב. כך שאפל תצטרך להטמיע את המודם הסלולרי על הרכיב עצמו. בשנים האחרונות ישנן הרבה שמועות שאפל פועלת לפתח בעצמה טכנולוגיה המאפשרת להטמיע מודמים על רכיבי המחשוב שלה, קרי סדרת ה- Sx וכן סדרת ה- Ax, כפי שסמסונג למשל עושה על רכיבי ה- Exynos שלה מזה זמן מה. אחת הסברות היא שאפל פועלת בשיתוף עם אינטל בנושא, והתביעה המשפטית של אפל מול קוואלקום לגבי קניין רוחני בתחום הסלולר נותנת גיבוי מסוים לטענות הללו.

במידה ו- Rolland אכן צודק ואפל באמת תציג את הדור הבא של השעון עם כרטיס סים שיאפשר קישוריות סלולרית, יתכן מאוד והחברה תעשה זאת עם אפל סים, בו החברה משתמשת בליין מכשירי האייפד הסלולריים שלה, אותם היא מוכרת בעצמה ולא דרך ספקיות הסלולר. סים זה (שאולי אפילו יהפוך להיות מובנה, קרי eSim) יאפשר למשתמשי סדרה 3 (השמועתית) של השעון לבחור בעצמם את ספק הסלולר שהם רוצים להתחבר אליו לצורך חבילת ה- data, ולעבור מספק לספק בצורה קלה ופשוטה יחסית. אולם נראה כדי שזה יעבוד בצורה טובה יותר, אפל תצטרך להרחיב את התמיכה של כרטיסי האפל סים, לספקיות רבות יותר ברחבי העולם, כשכיום האפל סים נתמך בלמעלה מ- 100 מדינות, הודות לשותפות בין אפל לבין GigSky, כאשר גם ישראל כלולה בתמיכה זו (ל- 3 הרשתות הגדולות).

האתר Digitimes ציין כי סדרה 3 של השעון גם תכלול מסך חדש ומשופר שיעשה שימוש בטכנולוגיית glass-film ככל הנראה לצמצם את העובי של המסך, כשלא ברור האם המסך החדש יציג שיפורים משמעותיים עבור המשתמש, זאת כאשר המסך של סדרה 2 של השעון הציג בהירות רבה יותר וניגודיות משופרת. יתרון אחד וברור למסך דק יותר, הוא מקום פיזי שיאפשר לאפל להוסיף מודם ו/או סוללה גדולה יותר בשעון ובכך לתמוך בצורה טובה יותר בקישוריות הסלולרית המדוברת.
אין ספק שרק ובמידה ואפל תצליח להציג דגם של שעון בו הוספת הקישוריות הסלולרית לא באה על חשבון העובי של השעון (לפחות לא בצורה ניכרת) ועל חשבון חיי הסוללה, רק אז נראה תמיכה בקישוריות סלולרית, ועד אז השעון ישאר להיות קשור (תרתי משמע) לאייפון.

להמשך דיון

 

מקורות: Barrons ו- Digitimes
עריכה, תרגום ותוספות: natisho