המק פרו לא מת

ע״י

בצעד יוצא דופן, אפל מכנסת עיתונאים וכתבי טכנולוגיה כדי לדון עימם על עתיד המק בכלל והשולחני בפרט, בדגש על המק פרו.

 

 

macpro_00090

ב- 2013 אפל נאלצה להוריד מהמדפים את דגמי המק פרו הוותיקים שלה (שהיו ידועים בכינויים בתור "מסנני גבינה" עקב העיצוב שלהם), לאור החלטת האיחוד האירופאי להפסיק את מכירתם של מחשבים שלא עומדים בתקן צריכת חשמל ופליטת חום מסוימים. אולם תוך זמן קצר אפל הציגה את הדור החדש והמרשים של מחשבי המק פרו בכנס ה- WWDC, כשפיל שילר עמד על הבמה ואמר "לא יכולים לחדש, בתחת שלי", כשהוא יורה חיצים כלפי המבקרים של אפל שלעגו כי החברה אבדה את יכולת החדשנות שלה. מחשבי המק פרו שהוצגו אכן היו מרשימים מאוד, לאור העיצוב הקומפקטי והמינימליסטי, שכלל מעבדי Xeon, 2 כרטיסים גרפיים, והרבה מאוד מחברים ויציאות לאביזרים פריפריאליים. כל אלו היו עטופים בעיצוב יפהפה שיצר פליטת חום נמוכה מאוד וכמעט ללא רעש עבודה. אולם כל החדשנות הזו באה עם הימור גדול לגבי עתיד המחשוב המקצועי, בהסתמך על כך ששדרוג חומרה יוחלף בשימוש הולך וגדל בחומרה חיצונית (כוננים, כרטיסים גרפיים ועוד) וכי כרטיסים/מעבדים גרפיים כפולים יהיו הסטנדרט.

הימור זה התפוצץ לאפל בפנים תוך כשנתיים, כשהתברר שפרדיגמת העבודה הוותיקה לא צפויה להשנות. כך שבמקום שיצרניות שבבי גרפיים עברו לפורמט של שבבים כפולים, התעשייה פיתחה יכולת ליצר שבבים גרפיים מהירים ועוצמתיים יותר. במקום שרכיבים יהיו חיצוניים, הם נותרו במתכונת הנוכחית שלהם וכך יצא שאותה חדשנות נהפכה למעמסה אותה אפל סחבה במשך 3 וחצי השנים האחרונות על הגב, כשהחברה מתלבטת מה לעשות. עד היום.

בכנס סגור של עיתונאים וכתבי טכנולוגיה, אפל התנצלה בפני קהל המשתמשים המקצועי שלה, שראה במשך למעלה מ- 3 שנים כיצד אפל מזניחה את שוק המחשבים השולחני המקצועי ומתמקדת במכשירי האייפון והאייפד. בנוסף, אפל עשתה דבר יוצא דופן והיא ציינה שהיא עובדת על דגם חדש של מק פרו, שיושק לצד מסך מקצועי תואם תוצרת אפל, ולא תוצרת חברה צד ג' כמו מסכי ה- 4K וה- 5K של KG שהחברה הציגה באירוע אוקטובר האחרון. החדשות הטובות הן שאפל חשבה מחדש על המהות של המק פרו ושהיא לא מזניחה את קהל המשתמשים המקצועי שלה. החדשות הרעות הן, שאותם משתמשים יצטרכו לחכות לשנה הבאה לראות את פרי ההבטחות והעבודה של אפל, כשבשיחה אפל ציינה שהמק פרו החדש לא יושק השנה. במקום זאת משתמשי המק השולחניים יזכו לרענון לליין ה- iMac, כשקרייג פדריקי ציין כי העדכון יהפוך את מחשבי ה- iMac לעוצמתיים יותר.

באופן מעניין למדי, אפל גם דברה מעט על שוק המק שלה, כשהיא מגלה מספרים מעניינים למדי שעד כה החברה שמרה לעצמה. אפל ציינה ששוק המק הוא שוק שחולש על כ- 100 מיליון משתמשים, ומדובר בשוק של כ- 25 מיליארד דולר, מה שהופך אותו לשוק רווחי שבפני עצמו כמעט ומכניס אותו לרשימת 100 החברות הגדולות. כמו כן, אפל ציינה שהמק ממשיך להציג תוצאות צמיחה בניגוד לשוק מחשבי ה- PC המבוסס על חלונות, זאת למעט השנה שעברה, בה במק ראה ירידה ראשונה מזה זמן מה. אולם לאור העובדה שאפל לא רעננה את ליין המק במהלך רוב השנה שעברה, הדבר לא אמור להיות מפתיע במיוחד. נתון נוסף שאפל ציינה הוא יחס המכירה בין מחשבי מק שולחניים לעומת מחשבי מקבוק, כאשר הפער הוא 80% לטובת מחשבי המקבוק אל מול 20% של מחשבי מק שולחניים. כמו כן פיל שילר ציין כי היקף המכירות של מחשבי המק פרו של אפל עומדים על אחוזים בודדים בלבד, זאת מבלי לפרט יותר מדי, אולם נראה כי מדובר ב- 1% או 2% לכל היותר.

אפל ציינה שמחשבי המק פרו ימשיכו להיות מיוצרים בארה"ב, דבר אליו אפל התחייבה עם דגמי המק פרו הנוכחיים, אם כי שילר ציין שהחברה תפרט יותר על הנושא בהמשך ולא במועד זה. אפל גם לא רצתה להתייחס יותר מדי למק מיני שגם הוא לא עודכן באופן משמעותי קרוב ל- 3 שנים, ושילר ציין שהמיני מהווה נדבך חשוב מאוד מהליין הנוכחי של המק, אם כי בזמן זה החברה רצתה להתמקד יותר בנושא הפרו-מקצועי, ולטענת שילר ופדריקי המק מיני נמצא בשימוש בעיקר בקרב משתמשים רגילים ולא משתמשי פרו.

החדשות הללו הן כאמור בשורה מצוינת לקהל המשתמשים המקצועי של אפל שבשנים האחרונות העלה חששות רבות לגבי המשך קיום ליין המק פרו של אפל, לאור הסטגנציה של אפל. למעשה נראה שמיקרוסופט שכבר החלה לפעול כדי לחדור לשוק זה, צפויה להתאכזב מאוד, כאשר כעת נראה שמשתמשי מק פרו יעדיפו להשאר בפלטפורמה של אפל, בין אם לעבור למחשבי ה- iMac החזקים יותר או לחכות לדגם החדש של המק פרו. מדובר גם בחדשות מצוינות עבור אינטל שמעבדי ה- Xeon שלה נמצאים בשימוש במחשבי המק פרו ובכלל נראה ששילר ופדריקי שמו דגש גדול מאוד על העובדה שאפל רואה במק חלק חשוב מהחברה, וכי עתיד המק כלל לא נתון בסכנה אלא להפך, מחכה לו עתיד מזהיר לעוד שנים רבות.

להמשך דיון

 

מקורות: Daring Fireball ו- TechCrunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho