המק במקום החמישי לטוב ולרע

ע״י

אפל חוזרת למקום החמישי ברשימת יצרניות ה- PC, אולם גם נופלת למקום החמישי ברשימת המחשבים הניידים הטובים ביותר לשנת 2017.

 

 

macbook_mac_og

לפני כשנתיים, אפל נכנסה בפעם הראשונה לרשימת 5 יצרניות ה- PC הגדולות בעולם, עם נתח שוק של כ- 5% בשוק ה- PC העולמי. מדובר היה בתקדים משמעותי, זאת לאור העובדה שמחשבי המק של אפל לא היו ברשימת 5 הגדולות מאז אמצע שנות ה- 90'. באופן מעניין מה שהביא למצב הזה הן 2 סיבות: ירידה חדה במכירות מחשבי PC מבוססי חלונות בשנים האחרונות, ובמקביל המשך גידול מתמיד אך איטי במכירות המק משנה לשנה, כאשר מחשבי המק רוכבים על גלי ההצלחה של מכשירי המובייל של אפל: האייפוד והאייפון. אפל מבחינתה לא הסתירה את ההצלחה הזו ובעשור האחרון החברה התהדרה בכך שמכירות המק ממשיכות להציג נתוני גדילה בהשוואה לשוק ה- PC הכללי.

בשנה שעברה לאור סטגנציה ברענון ליין המק, המכירות של מחשבי המק של אפל ירדו באופן די ברור ואייסר (Acer) דחפה את אפל למקום השישי ברשימת יצרניות ה- PC הגדולות, אולם נראה שכעת עם רענון קטן של המקבוק (רטינה) בשנה שעברה והצגת ליין המקבוק פרו החדש, מחשבי המק של אפל חוזרים למגמת גידול במכירות עם צמיחה של 4.5% במכירות משנה לשנה כשבמקביל מכירות ה- PC של אייסר ירדו בכ- 2%.

הדו"ח של חברת גרטנר שמראה נתונים אלו, מציין כי בשוק העסקי/ארגוני, מכירות ה- PC דווקא ראו עליה קלה, אולם הירידה בשוק הצרכני הביאה את הנתונים הכלליים לרבעון הראשון של 2017 למגמת ירידה של כ- 2.5%. גרטנר גם ציינו כי נראה שמשתמשים רבים בשוק הצרכני משדרגים את מחשבי ה- PC שלהם בתדירות הולכת וקטנה (אפילו את המחשבים הניידים), ואפילו נוטשים את שוק ה- PC לחלוטין לטובת טבלטים או מכשירי הסמארטפון שלהם. באופן אירוני נראה שהדבר אמור להשפיע באופן חיובי על שוק הטבלטים, אולם גם הוא לא מראה סימני צמיחה משמעותיים והשורה התחתונה היא שנראה כי עבור חלק ניכר מהמשתמשים מכשירי הסמארטפון הופכים להיות כלי המחשוב העקריים, בעוד מחשבי PC וטבלטים הם כלי מחשוב משניים שעושים את העבודה בצורה טובה גם אחרי 5 שנים.

אולם בעוד נראה שעסקי המק של אפל מתאוששים, נראה כי הביקורות סביב מחשבי המק ובפרט המקבוק לא עושים לאפל נחת. מגזין Laptop פרסם לאחרונה את רשימת 5 יצרניות המחשבים הניידים הטובות ביותר לשנת 2017 ואפל שבשנים האחרונות ככבה במקום הראשון ברשימה, ירדה למקום החמישי אחרי לנובו, אסוס, Dell ו- HP. המגזין דרג את היצרניות לפי מספר קריטריונים: ביקורות, עיצוב, תמיכה, חדשנות, ערך ומבחר ואחריות. לטענת המגזין המודלים של מחשבי המקבוק פרו האחרונים שנטשו את מחברי ה- USB-A לטובת USB-C ויצרו גל של מחאה בדמות ההאשטאג donglelife#, וכן ה- Touch Bar שמנסה לחפות על העדר תמיכה במסך מגע (לטוב ולרע) לא הצליחו להרשים בביקורות יותר מדי ובהתאם לכך הביקורות לליין המקבוק פרו החדשים הוא די צונן.

בצד העיצוב המגזין מתייחס לכך שהדגמים החדשים של מחשבי המקבוק הם דקים יותר ונאים יותר, אולם מדובר בעיצוב כבר די מיושן (מבחינתה של אפל) שלא השתנה באופן משמעותי ב- 5 השנים האחרונות. לאור העובדה שהעיצוב של המקבוק (רטינה) הוא כמעט זהה לזה של המקבוק אייר (ז"ל?), וזה של דגמי המקבוק פרו הם פשוט תצורה דקיקה יותר של דגמי המקבוק פרו הקודמים, כשבנוסף לכך יש מבחר של כמה צבעים, הוא לא מרשים דיו אל מול יצרניות ה- PC האחרות שמתנסות באופן שונה ומשונה עם ליין המחשבים הניידים שלהם.

במגמת התמיכה אפל מקבלת ציון גבוה מאוד וכן במגמת האחריות, כאשר התמיכה של אפל ובפרט בחנויות האפלסטור של החברה הם מהטובים בנמצא ויש לציין גם את המשווקות המורשות בארץ שעושות עבודה לא רעה (אם כי יש מקום רב לשיפור) בכל הנוגע לאחריות ותמיכה במחשבי המק. עוד נקודות ש- Laptop הוריד ליצרנית המק הם בגזרת החדשנות, כאשר כאמור החידושים האחרונים בליין המקבוקים לא הרשימו יותר מדי, לפחות לא במבחן המציאות – כרגע, ובגזרת הערך, כאשר אפל העלתה באופן ניכר את המחירים של מחשבי המקבוק שלה דבר שבולט מאוד לא רק בארה"ב, שם מחשבי המקבוק של אפל נמכרים במחירים "נוחים" יותר, אלא בעיקר ברחבי העולם כאשר הדגמים החדשים נמכרים בסכומי עתק המתחילים באזור ה- 8,000 ש"ח ומזנקים מעלה אל מעבר ה- 10,000 ש"ח.

באופן אירוני אפל נמצאת צוואר אל צוואר עם אייסר, הן בדו"ח המכירות הרבעוני של גרטנר והן ברשימה של Laptop ונראה שאם אפל לא מתכוונת לוותר על שוק ה- PC ועל ליין המק לטובת מכשירי ה- iDevie, שהרי נראה שהחברה צריכה לשנס מותניים ולהתחיל לעבוד.

להמשך דיון

 

מקורות: Laptop וגרטנר
עריכה, תרגום ותוספות: natisho