הבעיה האמיתית של האייפד היא האייפד מיני

ע״י

הצניחה של כמעט 45% בהיקף המכירות של מכשירי האייפד ב- 3 השנים האחרונות מסתמנת כבעיה הקשורה לא בליין האייפד כולו אלא באייפד מיני.

 

 

 

2017-spring-ipad-lineup

הסיפור של האייפד הוא סיפור נדנדה מרתק למדי והוא מתחיל ב- 2010, כאשר סטיב ג’ובס הציג את האייפד בפני העולם כולו בתור מוצר קטגוריה חדשה שנועד להכנס בין הסמארטפון למחשב הנייד. במהלך פיתוח האייפד (שלמעשה החל עוד לפני פיתוח האייפון) עמדו בפני אפל 2 אפשרויות: הראשונה להשתמש ב- macOS (דאז OS X) בתור מערכת ההפעלה ולהתאים אותה לטבלט, או לקחת את iOS (המבוססת על OS X) ולהפוך את האייפד לסמארטפון מגודל. אפל בחרה באפשרות השניה, ככל הנראה אחרי שהחברה ראתה כיצד מיקרוסופט שבחרה בגישה הראשונה עם Windows עבור תחום המובייל, נכשלה כשלון חרוץ. הדעה הרווחת הייתה שהאייפד הוא מוצר מוזר ושהוא ככל הנראה יכשל, הודות למערכת הפעלה של סמארטפון, חוסר תמיכה בפלאש ועוד. אולם דבר מוזר קרה ומשתמשים נהרו לרכוש את האייפד בהמוניהם. למעשה האייפד הפך להיות מוצר הצריכה הטכנולוגי בעל קצב האימוץ המהיר ביותר בעולם (כן אפילו יותר מהקינקט), כשאפל נאלצה להגביר את היקפי הייצור לאור העובדה שהחברה מכרה אייפד כל 3 שניות.

ואכן האייפד כבש את עולם הטכנולוגיה בסערה, כשהוא שולח את המתחרות של אפל לשולחן השרטוטים. רק בשלהי 2011/ תחילת 2012 מתחרות החלו להציג טבלטים מתחרים ראויים לאייפד. אולם בשלב זה אפל כבר הייתה בתאוצה אדירה כשב- 2012 החברה הציגה את האייפד 3 עם מסך הרטינה, וכחצי שנה לאחר מכן את האייפד 4 המשופר. במהלך 2012 אפל גם הציגה את האייפד מיני, דגם קטן יותר של אייפד בגודל של 7.9 אינץ’ שנועד להגן על האייפד מפני אייפדים קטנים בגדלי 7 אינץ’, שהוצגו על ידי מתחרותיה של אפל. המיני הקטן והקומפקטי יותר הפך להיות להיט גדול, כשאנשים רבים ראו בגודל ה- (כמעט) 8 אינץ’ שהגיע במשקל קל יותר, כמושלם לקריאה, גלישה וצפייה בתכני וידאו. וכך תוך מספר רבעונים מכירות האייפד מיני הגיעו לכמחצית מכלל המכירות של מכשירי האייפד, כשהשיא הזה היה ברבעון הרביעי של 2013, עם השקת האייפד מיני 2 עם מסך הרטינה.

iPad sales

הבעיה החלה ברבעון הרביעי של 2014, כאשר המכירות של מכשירי האייפד ראו ירידה ראשונה מאז שהמוצר הושק, כ- 4 שנים קודם לכן. ואכן מאז המכירות של ליין הטבלטים של אפל ירדו בצורה נכרת מרבעון לרבעון בקצב של כ- 20%. רבים ניסו להעריך במהלך השנים את הסיבה לירידה בהיקף המכירות של מכשירי האייפד, שעדיין למרות הכל מהווים את החלק הארי בשוק הטבלטים, ובפרט כאשר מסתכלים על טבלטים הנמכרים במחיר של מעל ל- 199$. כאשר קולות אלו ציינו מספר גורמים אפשריים ביניהם: מחזורי שדרוג ארוכים, חוסר ביכולת של מכשירי האייפד להוות תחליף אמיתי למחשב PC/מק ועוד. כעת מידע שמגיע מהאתר Above Avalon הנעזר בנתונים של חברת האנליטיקה Fisku מגלה כי הבעיה הגדולה ביותר של ליין האייפדים היא האייפד מיני. בעיה זו נגלית כאשר מסתכלים על הפילוח (משוערך) של מכירות האייפדים ורואים שבעוד היקף המכירות של אייפדים בגודל 9.7 אינץ’ (ומעלה) נאכל על ידי המכירות של האייפד מיני, בשנה- שנה וחצי האחרונות היקף המכירות של האייפדים הגדולים יותר לא עבר תנודות משמעותיות במיוחד. לעומת זאת המכירות של מכשירי האייפד מיני קטנו בצורה משמעותית. למעשה ניתן לראות שממצב בו המכירות של מכשירי האייפד מיני היוו כמחצית מכלל מכירות האייפד, כעת מכירות האייפד מיני מהוות ברבע מכלל מכירות האייפד.

מידע זה מגלה שעקב האכילס הגדול ביותר של ליין האייפד הוא למעשה האייפד מיני, כשנראה שהטבלט הקטן יותר היה הפגיע ביותר לשינויים בנוף המובייל שהסתכמו בגדילת המסכים של מכשירי הסמארטפון ממסכים של 3.5 אינץ’, למסכים של 4 אינץ’ ובשנים האחרונות למסכים של 4.7 אינץ’ ו/או 5.5 אינץ’. כשמצד שני החל מהשקת האייפד אייר מכשירי האייפד הגדולים יותר, הפכו לקומפקטיים יותר, קלים יותר ונוחים יותר לשימוש. כמו כן מכשירי המק אף הם הפכו להיות קטנים וקלים יותר בין אם מדובר במקבוק אייר 11 אינץ’ או בדגם המקבוק (רטינה) בגודל ה- 12 אינץ’.

iPad line

מסיבה זו ברור כעת מדוע אפל צמצמה את ליין האייפדים שבשנת 2014 כלל 3 דגמים של אייפד מיני, ב- 2015 ו- 2016 הוא כלל 2 דגמים של אייפד מיני והשנה אפל צמצמה את ליין האייפד בכ- 20% כשכעת הוא כולל רק את דגם האייפד מיני 4 וגם אז רק בתצורת מכירה אחת בנפח של 128GB. לעומת זאת אפל הציגה דגם חדש של אייפד בגודל 9.7 אינץ’ זול יותר, לצד 2 דגמי האייפד פרו בגודל ה- 9.7 אינץ’ וה- 12.9 אינץ’ אותם החברה מקדמת בליין פרסומות חדש ומשעשע למדי. סביר להניח שהאייפד מיני לא יעלם לחלוטין ושאפל תמשיך להציג ולרענן את החומרה של האייפד הקטן יותר מדי שנה וחצי – שנתיים. אולם כעת ברור שעתיד האייפד הוא בדגמי האייפד הגדולים יותר, כשנראה שג’ובס שטען מתחילת הדרך שגודל ה- 9.7 אינץ’ הוא הנכון ביותר לטבלטים – צדק.

להמשך דיון

 

מקור: Above Avalon
עריכה, תרגום ותוספות: natisho