האייפון 8 | מסגרת של 4 מילימטר

ע״י

דיווח חדש טוען שהאייפון 8 צפוי להגיע עם מצלמה קדמית מוסתרת בתוך המסך, חיישן Touch ID מובנה במסך ומסגרת של 4 מ”מ בלבד.

 

 

iPhone-8-Concept

האייפון 8 הוא מכשיר האייפון המסקרן והמעניין ביותר של אפל בשנים האחרונות, בעיקר לאור העובדה שאחרי 3 שנים של שימוש בעיצוב דומה (על גבול הזהה), אפל צפויה להציג עיצוב חדש ושונה לליין מכשירי האייפון שלה. אולם מעבר לזה, נראה כי לא רק השינוי בעיצוב יוצר התלהבות בקרב חובבי הטכנולוגיה, אלא גם החומרה המתקדמת שאפל צפויה להציג בדגם האייפון 8, שלטענת רבים הוא הסיבה שאפל החליטה להציג בשנה שעברה את האייפון 7 ה”מתון יותר” ולשים את מלוא כובד הפיתוח של החברה על הדגם הבא. הדיווח האחרון בנושא מגיע מהאתר iDropNews הלא כל כך מוכר, שטוען שלפי מקורותיו בפוקסקון – יצרנית האייפונים העקרית של אפל – אפל עובדת על 2 אבטיפוסים עקריים לדגם האייפון 8. שניהם צפויים להגיע עם מכלול מצלמה כפול אולם באופן אנכי (ולא אופקי כמו במכשירי האייפון 7 פלוס) אולם בעוד הראשון מציג פחות טכנולוגיה מובנית בתוך המסך, קרי חיישן ה- Touch ID (מובנה בחלק האחורי של המכשיר) ומצלמת ה- FaceTime הקדמית (ממוקמת במסגרת הקדמית העליונה), השני הוא מתקדם יותר ומלהיב יותר.

לפני מספר ימים “דלפה” לרשת סכימת ייצור של האייפון 8 הפחות מלהיב, כשהיא אכן מציגה את חיישן ה- Touch ID בחלק האחורי של המכשיר. אולם המקור של iDropNews טוען שהדגם המתקדם יותר אף הוא נכנס לשלב הייצור הראשוני ודגם זה מכיל מספר מאפייני חומרה מתקדמים במיוחד ביניהם:

  • מסגרת כללית של כ- 4 מילימטר בלבד בכל המכשיר – כלומר גם בחלק העליון והתחתון. יש לציין שמסגרת הצד הנוכחית של האייפון 7 וה- 7 פלוס היא כ- 4 מילימטר כך שניתן לקבל תחושה לפרופורציה המדוברת.
  • מצלמת FaceTime קדמית מוסתרת בתוך המסך.
  • חיישן Touch ID מובנה בתוך המסך.
  • טעינה אלחוטית.
  • מסך בגודל 5.8 אינץ’ במעטפת הזהה בממדיה לאלו של האייפון 7.
  • זכוכית קדמית של 2.5D, הדומה לזו בה אפל משתמשת במכשירי האייפון מאז דגם האייפון 6 וה- 6 פלוס, כשהמשמעות היא שהמסך לא יהיה מעוקל לצדדים כמו זה של מכשירי הגאלקסי של סמסונג.
  • לחצן בית גדול יותר המציג 2 נקודות לחץ, אם כי לא ברור לאיזו סיבה.

iphone-8-image-10

מידע זה דומה מאוד למידע שהגיע ממקורות שונים לגבי מכשירי האייפון 8 בשבועות האחרונים, כאשר נראה שאפל בודקת 2 אפשרויות סופיות של אבטיפוסים, כשמה שיקבע הם יכולות הייצור והתפוקות של הטכנולוגיה השונה. אולם נראה כי המקור של iDropNews בטוח למדי שהקונפיגורציה המתקדמת יותר של האייפון 8 היא זו שתוצג בסופו של דבר. במידה ואכן זה המצב, נראה כי האייפון 8 יהיה מכשיר הסמארטפון המתקדם ביותר בשוק, כאשר נכון להיום אין מכשירי סמארטפון (וגם אין כאלה הצפויים ל- 2017) המכילים חיישנים ביומטריים מובנים בתוך המסך, שלא לדבר על מצלמה המובנית בתוך המסך. המכשיר שמגיע עם הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בנושא זה, הוא מכשיר ה- Mi Mix מבית שיאומי (Xiaomi) שמגיע עם מסך של 6.4 אינץ’ המתוח כמעט מקצה לקצה, זאת למעט מסגרת בחלק התחתון שלו, בה גם נמצאת המצלמה הקדמית של המכשיר. שיאומי התמודדה עם נושא האוזניה הקדמית בשימוש בטכנולוגיה פיאזו-אלקטרית שעושה שימוש במסגרת המתכת כדי ליצור סאונד. אולם מדובר במכשיר קונספט שנמכר בהיקפים קטנים, בעוד אפל צפויה למכור את מכשיר האייפון 8 בהיקף של עשרות מליוני יחידות ברבעונים הראשונים להשקתו.

למעשה אנליסטים רבים צופים שהאייפון 8 יביא לגל ענק של שדרוגים הודות לטכנולוגיה המתקדמת ולעיצוב החדש. גל שדרוגים זה יגרם בעיקר בגלל השוק הסיני, שמאז השקת האייפון 6, נתח השוק של מכשירי האייפון ירד בו באופן ניכר. למעשה לפי מידע של חברת Kantar Worldpanel נתח השוק של מכשירי האייפון צנח בשוק הסיני בשנה האחרונה בכ- 9%, להיקפי השוק של לפני כ- 3 שנים, קרי השקת מכשירי האייפון 6 במדינה. באופן מעניין הירידה בשוק הסיני – שהיא השוק השני בגודלו עבור אפל, מגיעה כאשר נתח השוק של מכשירי האייפון (בעיקרון iOS) דווקא רואה גדילה ברוב השווקים הגדולים בהם אפל פועלת כשבאופן מפתיע נתח השוק של iOS ברוב המדינות האירופאיות (הגדולות) גדל כשיוצאת דופן היא ספרד. שוק נוסף בו מכשירי האייפון ראו ירידה ברבעון האחרון הוא השוק היפני, שגם הוא שוק משמעותי עבור אפל, בו התחרות בין iOS לאנדרואיד היא די צמודה. יש לציין שלמרות הירידה בנתח השוק של iOS בסין, נתוני מחקר מגלים שמדובר בירידה יחסית בלבד (המתבטאת באחוזים) ולא במספרים כלליים, ושלמעשה היקפי הנאמנות של המשתמשים בסין למותג של אפל הם מהגבוהים.

kantar-february-OS-numbers

בהתאם לכך אנליסטים רבים מעריכים שהצגת אייפון 8 עם עיצוב חדש ומאפייני חומרה מתקדמים, צפויים לדחוף את המשתמשים הסיניים למחזור שדרוג עצום שכאמור יהיה דומה בהיקפו לזה של האייפון 6 וה -6 פלוס ב- 2014. אולם הפעם מדובר במספר גדול יותר של משתמשי אייפון, כאשר היקף משתמשי האייפון בעולם נאמד בכ- 750 מיליון משתמשים, כך שמספיק ש- 10% מתוכם ישדרגו וכבר מדובר בכ- 75 מיליון מכשירי אייפון. בנוסף לכך במידה ואפל תציג את מכשיר האייפון 8, או את דגמי ה- 7s בצבע האדום אותו החברה הציגה לאחרונה עבור דגם ה- 7, הדבר צפוי יהיה לדחוף את היקף המכירות של מכשירי האייפון במזרח בכלל ובסין בפרט באופן אדיר, בשנה החדשה הנחגגת בסין באזור החודשים ינואר – פברואר.

בהתאם לכך קל להבין מדוע לאפל יש תמריץ עצום לדחוף למצב בו הדגם המתקדם יותר של האייפון 8 יהיה זה שיוצג.

להמשך דיון

 

מקורות: iDropNews ו- Kantar Worldpanel
עריכה, תרגום ותוספות: natisho