האייפון 8 | ביי ביי Touch ID?

ע״י

דיווחים חדשים חוזרים על שמועות העיצוב של האייפון 8, עם אפשרות שהמכשיר יגיע עם פאנל אחורי מזכוכית ושלדה ממתכת. בנוסף יש אפשרות ש- Touch ID יוסר לחלוטין.

 

 

iPhone 8 concept 2

ככל שאנחנו מתקרבים יותר לחודשי הקיץ, כך נראה כי השמועות וההדלפות לגבי מכשיר האייפון 8 הופכים ומתגבשים. הדיווח האחרון בנושא מגיע מהבלוג היפני Mac Otakara שטוען כי לפי מקורותיו אפל נמצאת בשלבים האחרונים של גיבוש העיצוב של מכשיר האייפון 8 וכי נראה כי השמועות שהחלו בחודש ספטמבר האחרון, לפיו אפל בודקת עיצוב "דמוי אייפון 4", קרי פאנל אחורי מזכוכית כשבין המסך/ פאנל הקדמי לבין הפאנל האחורי יש שילדת מתכת, אכן אמיתיות ושלמעשה עיצוב זה עבר לאחרונה את שלב בדיקות ההתכנות ההנדסיות של אפל (Engineering Verification Testing או בקיצור EVT). מקורות אלו מציינים שאפל מתכוונת להשתמש בגרסה משופרת של מתכת פלדת האל-חלד בה היא עושה שימוש בשנים האחרונות בדגמי השעון, אם כי עדיין לא ידוע האם אפל תבחר בגימור מבריק כמו בשעון, או שמא בגימור מט בדומה לאופן בו החברה בחרה עם מכשירי האייפון 4 וה- 4s.

בנוסף לכך המקורות של Mac Otakara מאששים את העובדה שמכשיר האייפון 8 יגיע עם מודול מצלמה כפולה אנכי ולא אופקי, בשונה מהאופן בו המצלמות ממוקמות במכשיר האייפון 7 פלוס. לא ברור מה הסיבה לשינוי באופן מיקום מערך המצלמות הכפול. האם מדובר בשינוי הנובע ממניעים טכניים או שמא ממניעים שימושיים כגון דברים כמו AR ו/או VR עליהם ידוע שאפל עובדת באופן נמרץ.

שינוי נוסף אותו האייפון 8 עשוי לכלול הוא הסרת לחצן הבית, כאשר הסברה היא שאפל תטמיע את חיישן ה- Touch ID בתוך מסך ה- OLED של המכשיר, כשאפשרות חלופית היא הטמעתו של המסך בחלק האחורי של המכשיר, אולם נראה כי פאנל זכוכית יקשה יותר על הדבר ו- Mac Otakara מציין שלמרות השמועות הרבות בנושא המקורות שלו לא יכלו לאשש מה יעלה בגורלו של החיישן הביומטרי של אפל שהוצג לראשונה ב- 2013. למעשה לפי דיווח של האנליסט Andy Hargreaves מחברת Pacific Crest Securities הטוען שאי אפשר להוריד מהפרק את האפשרות שאפל תסיר לחלוטין את חיישן ה- Touch ID ממכשיר האייפון 8, זאת במידה והחברה לא תצליח להטמיע אותו בתוך המסך. אך עם זאת Hargreaves מציין שבמידה ומדובר בבעיה של תפוקה בלבד, שהרי נראה כי הפיתרון ההגיוני יהיה דחיה בהשקה של המכשיר. המקור לטענתו של Hargreaves הם ספקי המודולים האופטיים של אפל שככל הנראה עדיין לא קיבלו הזמנות בהיקף גדול. אולם יש לזכור כי אנחנו נמצאים רק באמצע חודש אפריל ושתחילת היקפי הייצור ההמוניים של אפל למכשירי האייפון מתחילים בסוף חודש יוני – תחילת חודש יולי לאזור השקה רשמית בחודש ספטמבר.

iPhone 8 concpet 3

הסרת Touch ID עשויה להיות בעייתית הרבה יותר ממה ש- Hargreaves חושב, מאחר והחיישן קשור באופן הדוק לשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל בשימוש במכשירי האייפון, כשבגרסה האחרונה של macOS אפל הוסיפה אפשרות לאשר את התשלום הדיגיטלי דרך מכשיר אייפון המצומד למחשב המק דרך חשבון ה- iCloud, זאת כמובן למחשבי המק שלא כוללים את חיישן ה- Touch ID אותו אפל הוסיפה לליין המקבוק פרו לדגמים נבחרים בסתיו האחרון. כמובן שאפל יכולה למצוא דרך אחרת כמו למשל עם השעון או אמצעים ביומטריים אחרים כדוגמת זיהוי פנים או זיהוי רשתית, אולם נראה שאלו לא מאובטחים דיים כמו טביעות אצבע.

אין ספק שהטמעת Touch ID בתוך מסך ה- OLED הוא אחד האתגרים הטכנולוגיים הגדולים ביותר העומדים בפני אפל בכל הנוגע לאייפון 8, כאשר נראה שגם סמסונג ניסתה לעשות דבר דומה עם חיישן טביעות האצבע במכשיר הגאלקסי S8 שהיה אמור להגיע עם החיישן מובנה במסך ועם מודול מצלמה כפול, אולם ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית לבסוף לוותר על כך וללכת עם מודל "פחות שאפתני", במיוחד לאור העובדה שלחברה אין טכנולוגיה ביומטרית משלה ושהיא מסתמכת על טכנולוגיה של חברות צד ג', בעוד לאפל יש את הטכנולוגיה של חברת Authentech אותה היא רכשה ב- 2012. כעת רק נותר לגלות האם אפל תצליח במשימה הלא פשוטה ואם לא, מה יהיו החלופות.

להמשך דיון

 

מקורות: Mac Otakara ו- MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho