תתחילו להתרגל למחירי אייפון זולים יותר

ע״י

הרפורמה לאור ביטול מס הקנייה על מכשירים סלולריים נוגעת בכל מכשירי הסמארטפון בארץ, וגם באייפון כאשר חלק מהמשווקים המורשים כבר הורידו מחירים.

 

 

iPhone 7 prices

מאז ומעולם המחיר של מכשירי האייפון היה גבוה, באופן יחסי למחיר של מכשירים מתחרים, זאת בהתאם לעובדה שאפל רואה את עצמה כחברת פרימיום ובהתאם לכך היא מתמחרת את המוצרים שלה. הסיבה לכך היא שבניגוד לחברות רבות אחרות, אפל משקיעה הרבה מאוד משאבים בחווית המשתמש ובאינטגרציה הדוקה בין החומרה, התוכנה ובעשור השנים האחרונות גם בשירותים. התוצאה היא שאפל היא בין החברות הבודדות בעולם הטכנולוגיה המפתחת מערכת הפעלה ואפליקציות, שירותים וחומרה משל עצמה. כמובן שניתן להתווכח על הערך המוסף בהשוואה למחירים, אולם כאן קבור הכלב: מאז ומעולם המחירים של המוצרים של אפל בארץ היה גבוה מאוד – הרבה מאוד מהמחיר שלהם בארה"ב, שהוא השוק העקרי של אפל. כך למשל באירועי המדיה של אפל בהם החברה מדברת על מחיר התחלתי של 999$, כאן בארץ המחיר מתורגם באופן מיידי למחיר התחלתי של כ- 6,000 ש"ח (פלוס מינוס). הרבה מעבר לאותם 999 הדולרים, אפילו כשמוסיפים את המע"מ שלא מצורף למחירים בארה"ב.

הדבר תורגם גם למכשירי האייפון שעשו עליה לארץ ב- 2009, שנמכרו בישראל במחירים גבוהים הרבה יותר מהמחירים שלהם בארה"ב. הפער הוא כל כך גדול שאפילו ברבעונים האחרונים בהם מחיר המכירה הממוצע של אפל הגיע לשיאים חדשים כשהוא מגרד את טווח ה- 700$, עדיין מדובר במחיר הרבה יותר נמוך מהמחיר הזול ביותר למכשיר אייפון שעומד על כ- 3,700 ש"ח. כמעט 900 ש"ח יותר (בעיגול "נדיב" של הדולר ל- 4 שקלים חדשים). הפרשי מחירים אלו דחפו ישראלים רבים לרכוש את מכשירי הסמארטפון שלהם בחו"ל, בדרכים שונות ומשונות במטרה להקטין את הוצאת הרכישה, אפילו על חשבון קבלת אחריות תקפה ו"איכותית" מהמשווקות המורשות בארץ. בשבועות האחרונים חלו תהפוכות בנושא, כאשר היוזמה של שר התקשורת משה כחלון, לבטל את מס הרכישה על מכשירי סמארטפון טורפת את הקלפים ומוזילה באופן משמעותי את המחיר של מכשירי סמארטפון בישראל בכלל, ואת מחירי האייפון בפרט.

הביטול של מס רכישה בגובה של כ- 15% מתבטא בהוזלה של בין 500 ל- 700 במחירי האייפון בארץ, בהתאם לדגם ולחנות המוכרת אותו, כאשר ישנן חנויות שמוכרות את המכשיר במחירים קצת יותר זולים, כדי להתחרות בצורה טובה יותר. הדוגמא הטובה ביותר היא של רשת חנויות iStore שהפכה למשווקת מורשית של אפל בשנה האחרונה, שהוזילה את מחיר האייפון 7 בנפח ה- 32GB ממחיר של 3,199 ש״ח במקום 3,699 ש״ח (הוזלה של 500 ש"ח) ואייפון 7 פלוס יחל להמכר תמורת 3,749 ש״ח לדגם ה-32GB במקום 4,399 (הוזלה של 650 ש"ח). כמובן שישנן חנויות פרטיות כמו iShare או דינמיקה (הנמצאת בבעלות של סלקום) שמוכרות את מכשירי האייפון במחירים אפילו זולים יותר, שאף הן יציגו הורדה במחיר בערך של אותם 15%. באופן מעניין בעוד (כמעט?) כל חברות הסלולר בארץ כבר התאימו את המחירים שלהם למכשירי הסמארטפונים, המשווקות המורשות הגדולות של האייפון בארץ, קרי באג ואידיגיטל עדיין לא הציגו את המחירים החדשים, כשלא ברור האם החברות עדיין חושבות על המחירים או מנסות להרוויח עוד קצת על גבם של צרכנים שלא מודעים לרפורמה.

iPhone red

בכל מקרה נראה שזה רק עניין של זמן עד שהמחירים המותאמים של מכשירי האייפון באידיגיטל ובבאג יגיעו, הודות ללחץ מצד המתחרים.
היוזמה המבורכת של משרד התקשורת לא רק שמוזיל את מחירי הסמארטפון בארץ ובפרט את מחיר האייפונים, אלא שהוא אפילו הופך את הרכישה של סמארטפונים למשתלמת יותר באילת שעשויה לחזק את תדמיתה כגן עדן לחובבי גאדג'טים, הודות להעדר המע"מ. כמו כן נראה כי ההורדה במחירי האייפון מגיעה בתזמון טוב, כאשר השמועות על מכשיר האייפון 8 מרמזות על כך שהוא יגיע באיחור קל, ועם תג מחיר התחלתי גבוה יותר הודות לטכנולוגיה מתקדמת ומסך OLED.

להמשך דיון

 

עריכה ותוספות: natisho