ביי ביי אייפד מיני?

ע״י

שמועה מחודשת טוענת שאפל תנטוש את האייפד מיני ותתמקד בגדלי אייפד של 9.7 אינץ’ ו- 12.9 אינץ’. האם האייפד מיני 4 יהיה האייפד מיני האחרון?

 

 

ipadmini4trio-800x630

האייפד מיני הושק על ידי אפל בשנת 2012, והתקבל על ידי קהל המשתמשים בצורה חיובית למדי, כשהוא מזניק את היקף המכירות של מכשירי האייפד באופן ניכר. אולם בעוד קהל המשתמשים ורוב הביקורות ראו באייפד מיני בתור מכשיר נהדר שהציג מסך בינוני לצד משקל קל יותר (מהאייפד 3 ו- 4 של אותה התקופה) שאפשר אפילו להחזיק את המכשיר ביד אחת, רבים השתאו לנוכח המכשיר זאת לאור דבריו של סטיב ג’ובס כשנתיים קודם לכן, כשהמנכ”ל המנוח של אפל התייחס באופן פרטני באחד מדו”חות ההכנסה הרבעוניים של אפל, למכשירי הטאבלט בגודל ה- 7 אינץ’ שהוצגו על ידי המתחרים במטרה לנסות ולהתמודד עם הפופולריות של האייפד, שתפסה אותם לא מוכנים בעליל. למעשה ג’ובס התבטא בצורה די קשה כשהוא ציין שטאבלטים עם מסכים של 7 אינץ’, שהוצגו על ידי RIM/בלקברי, גוגל (נקסוס 7), מוטורולה ו- HP הם למעשה DOA, כלומר מתים עם הגיעם (Dead On Arrival) – מונח המוכר בתחום המוצר ככשלון מיידי.

אולם כשנה לאחר מותו של ג’ובס, אפל הציגה את האייפד, כאשר סיפורים שנשמעו על ידי עובדי אפל בדיעבד מגלים שהעבודה על האייפד מיני לקחה כ- 9 חודשים בלבד, מרגע הקונספט ועד להשקת המוצר, כשנראה שמי שהוביל את הקונספט של המוצר היה אדי קיו, סגן הנשיא הבכיר באפל לשירותי אינטרנט. לפי הסיפורים קיו ששכנע את ג’ובס שהאייפד יהיה מכשיר מוצר לקריאת ספרים דיגיטליים, ניסה לשכנע את ג’ובס לגבי גודל קטן יותר מ- 9.7 אינץ’ של אייפד. לא ברור האם ג’ובס השתכנע או לא, אולם בסופו של דבר אפל הציגה את האייפד בגודל של 7.9 אינץ’ (כמעט 8 אינץ’), כשלטענתה של החברה האינץ’ האלכסוני הנוסף נתן למכשיר הקטן יותר שטח נדל”ן על המסך ובכך נתן חווית שימוש טובה יותר למשתמש, מאשר טבלטים עם מסכים של 7 אינץ’. כעת האתר BGR מדווח שלפיו מקורותיו אפל מתכננת לבטל באופן הדרגתי את דגם המיני ולהתמקד בדגמי הפרו בגודל ה- 9.7 אינץ’ וה- 12.9 אינץ’.

באופן מעניין השמועה על כך נשמעה לראשונה לפני כשלוש שנים, כאשר האתר UDN טען שאפל תנטוש את המשך הפיתוח של האייפד מיני לטובת הפיתוח של האייפד פרו, שדאז היה בגדר שמועה בלבד. בעיקרון אם מסתכלים על הפיתוח של המיני מאז 2014, ניתן לראות שהשמועה די התאמתה. זמן קצר לפני השמועה, אפל השיקה את האייפד מיני 3, שההבדל היחיד בינו לבין האייפד מיני 2 היה הוספת חיישן ה- Touch ID ללחצן הבית שלו. מאז כמובן אפל עדכנה את האייפד מיני שוב, כאשר דגם האייפד מיני 4 הביא שדרוג די משמעותי למכשיר הטבלט הקטן בליין האייפד, עם חומרה הזהה לזו של האייפד אייר 2. אולם בשנה וחצי האחרונות האייפד מיני לא זכה לעדכון, כשבמרץ האחרון אפל לא הציגה דגם חדש של מיני, אלא במקום זאת השאירה את המכשיר בליין וצמצמה את אפשרויות נפח האחסון הזמינות לרכישה ל- 128GB בלבד, דבר שהפך את האייפד מיני ליקר יותר מהאייפד 9.7 אינץ’ החדש שהושק במרץ.

לאחרונה התגלה כי האייפד מיני הוא הגורם העקרי למכירות הירודות של ליין האייפד, זאת כאשר ברבעונים האחרונים החלה יציבות ואפילו גידול קל, בהיקף המכירות של מכשירי האייפד ה”גדולים יותר”, בעוד המכירות של האייפד מיני (4) ממשיכות לדעוך. כמובן שיתכן מאוד שמדובר באפקט הנגרם כתוצאה מהעובדה שהאייפד מיני לא מתעדכן באופן סדיר, אולם אפשרות אחרת היא שמכשירי האייפד אייר/ אייר 2 והאייפד פרו הדקים והקלים יותר לוחצים על האייפד מיני מלמעלה, בעוד ליין האייפון שגדל מאז 2014 מגדלי מסך של 4 אינץ’ לגדלי מסך של 4.7 אינץ’ ו- 5.5 אינץ’ של ליין הפלוס, לוחצים על האייפד מיני “מלמטה”. למעשה הפופולריות ההולכת והגדלה של האייפון פלוס עשויה להיות אחד הגורמים העקריים לירידה בפופולריות של האייפד מיני, ובמידה ואפל תציג בעתיד הלא רחוק אייפון פלוס עם מסך מקצה לקצה, שהרי הגודל של המסך יהיה כמעט של 7 אינץ’. במצב זה השארת האייפד מיני בליין לצד אייפון פרו פלוס שכזה, היא מוזרה למדי ובמידה ואפל תצטרך לבחור, קל לראות כיצד החברה תבחר להשאיר את האייפון ולא את האייפד מיני.

בעוד מדובר בשמועה בלבד, קל לראות מדוע העתיד של האייפד מיני לוטה בערפל מזה זמן מה. מאז השקתו, אפל לא עדכנה את המכשיר באופן סדיר, למעט השקת האייפד מיני 2 ונראה שהטבלט הקטן נתפס על ידי אפל בתור מוצר סוג ב’, ולא ככזה שמקבל את החומרה של מכשירי הדגל. בעוד מכשירי האייפד (החדש) צפויים לדחוף את המכירות של האייפדים לאור המחיר הזול שלהם והביא משתמשים חדשים/ להגדיל את מעגל המשדרגים, דגמי האייפד פרו צפויים להביא משתמשים שרוצים לעשות יותר עם המכשיר ואפילו משתמשים מקצועיים או כאלה שמחפשים תחליף למחשב ה- PC שלהם. בעולם שכזה האייפד מיני הקטן עשוי שלא להתברג עם העתיד והכיוון אליו אפל מכוונת עם ליין האייפד שלה ויש סיכוי לא קטן שהטבלט הקטן והאהוד יעלם.

להמשך דיון

 

מקור: BGR
עריכה, תרגום ותוספות: natisho