עמוד 1 מתוך 3 123 אחרוןאחרון
תוצאות 1 עד 10 מ 22
    המנסר מוגאס הסמל האישי של RAiNZ
    תודה
    6,495
    הודו לי 6,982 פעמים ב 2,920 הודעות

ברירת מחדל תחילת הנפילה של אפל בשנות ה-80

אחת הטענות הראשיות כלפי אפל היא שהחברה חוזרת על אותן הטעויות שעשתה בשנות ה-80, ואשר תרמו למפלתה ולהכחדתה (כמעט). אך האם יש דברים בגו, או האם אלו טענות חסרות בסיס? - בהמשך:

ההיסטוריה של אפל עבת כרך, ומכילה בתוכה תפניות ותככים, עליות ומורדות, ומתארת את סיפורה של חברה שהחלה את דרכה כמיזם סטארטאפ בגראג' קטן בקליפורניה. מהצלחה לכישלון, מהסוף הנראה לעין למעמד החברה הרווחית ביותר בשוק הצרכני. כמובן שעם מעמדה, ומהכרח המציאות - ישנם כאלו אשר אינם אוהבים את החברה ואת מוצריה, או שפשוט טעם התפוח אינו ערב לחיכם. כמובן שזה טבעי לחלוטין, שכן טעם וריח הם אלמנטים סובייקטיביים לחלוטין שאין טעם להתווכח עליהם. אך עם זאת, ישנם כאלו אשר לוקחים זאת צעד נוסף.

כאשר אנדרואיד עקפה את אפל בסיבוב מבחינת נתח שוק הסמארטפונים, הרבה אנשים מיהרו לציין שההיסטוריה של שוק המחשבים חוזרת על עצמה. הסיפור של שנות ה-80, על פי האנשים האלו, הוא כי אפל הייתה חלוצת תעשיית המחשוב האישי עם מחשב האפל. לאחר מכן היא מעדה בגלל הגישה הסגורה שלה ואילו מיקרוסופט שגשגה, והפיצה את התוכנה שלה בכל מקום באמצעות מחשבים אישיים בעלות נמוכה. אפל הפכה מלהיות מובילת שוק משגשגת לחברה כושלת שהתקשתה לשמור את ראשה מעל המים (וגם לא הייתה מצליחה, אלמלא קיבלה קצת עזרה ממובילת השוק - מיקרוסופט) בהניד עפעף. "זה הולך לקרות שוב", אנשים אלו מזהירים, אם אפל לא תלמד מלקחי ההיסטוריה שלה עצמה, ותשנה את דרכיה.

אתם מבינים, בעיני אנשים אלו, ההיסטוריה חוזרת על עצמה כעת - אלא שמה שפעם היה שוק המחשבים כיום הפך לשוק הסמארטפונים: האייפון היה מוביל השוק החדשני, אך חלופה זולה יותר מגוגל - אנדרואיד - מופצת בקצב מהיר ובכל המקום. אם אפל לא תיזהר/תשנה את דרכיה, היא שוב תהפוך להיות חברה כושלת בהניד עפעף. ישנם כאלו אשר אפילו מרחיקים לכת עוד יותר, וטוענים כי סצינה זו היא בלתי נמנעת, ואפל - עקב מה שהם מתארים כנטיותיה הקפיטליסטיות החזיריות - עתידה ליפול מאיגרא רמא לבירא עמיקתא.
    זה סיפור משעשע, אבל מסתבר שזה לא בדיוק מדויק. קווי המתאר הרופפים של הסיפור אולי זהים, אך ישנם פרטים מסוימים אשר שונים בין הדוגמאות, וכפי שמשפט אמריקאי ישן אומר: השטן הוא בפרטים (בתרגום רופף: הפרטים הקטנים מפילים ענקים).

חברת ההשקעות גולדמן זאקס פרסמה דו"ח מסיבי על ענקיות הטכנולוגיה היריבות לפני מספר שבועות. הדו"ח זה מפרט כיצד אפל הפסידה בשנות השמונים, ואיך התקופה הזו שונה מהתקופה הנוכחית. זה סיפור שחובה לקרוא, כי הוא חשוב ומראה כיצד אפל נמצאת בעמדה שונה לחלוטין הפעם. ראשית כל, אפל מעולם לא הייתה מובילת שוק בשנות ה-80. הנה תרשים נהדר שבוחן את נתח שוק המחשוב:

ההצלחה המוקדמת של אפל הייתה הודות לאפל II, אשר שוחרר בשנת 1977. אפל לא סיפקה מוצר המשך מוצלח במשך שבע שנים. היא אומנם השיקה את האפל III, אך המכשיר היה בעל "פגמים הנדסיים" כה חמורים, עד כי חנויות הורידו אותו מהמדפים ואפל נאלצה לשלם החזרים ללקוחות. המחשב הבא של אפל היה הליסה, שעלה 9995 דולר - מה שהפך אותו ליקר מידי עבור השוק הצרכני הרחב יותר. אפל לא סיפקה מענה בדמות מוצר המשך חזק עד ששחררה את המקינטוש בשנת 1984, אך עד אז זה כבר היה מאוחר מדי. בעוד אפל נאבקה כדי לספק מוצר המשך, IBM - שהייתה נואשת לפרוץ לשוק המחשבים האישיים - בחרה במיקור חוץ למערכת ההפעלה השולחנית שלה, ובחרה במיקרוסופט. צרכנים ועסקים הכירו את המותג של IBM וקנו מחשבי IBM, ונמנע מההיצע המגושם של אפל.

חברת IBM, לעומת זאת, לא התעקשה על בלעדיות, ובשל כך מיקרוסופט הייתה חופשיה למכור את מערכת ההפעלה שלה לכל יצרניות מחשבים, וזה למעשה מה שקרה בפועל. כך, נתח השוק של מיקרוסופט בשוק המחשוב המריא. ובעוד שנתח השוק של מיקרוסופט המשיך להתחזק, מפתחים התחילו לעבוד על יישומים עבור מערכת ההפעלה שלה במקום לפלטפורמת המקינטוש של אפל. מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, שהייתה ביותר מחשבים שעלו פחות כסף, והיו לה יותר יישומים טובים - הפכה להיות פלטפורמת המחשוב הדומיננטית במשך עשרים השנים הבאות.

אך דברים השתנו עבור אפל.
    בכל שנה, אפל משיקה מכשיר טלפון אשר יותר טוב מאשר הטלפון שמכרה בשנה שעברה. גם אם אינכם מסכימים עקרונית, מכירות המכשירים של אפל משנה לשנה מדברות בעד עצמן. הפעם אפל לא נתנה ליריבותיה חלון של 7 שנים לשחרר מכשיר טלפון טוב יותר מהאייפון. גם כיום, כשהקונצנזוס הוא שיריבותיה של אפל הצליחו פחות או יותר להשוות איתה צעד מבחינת איכות המכשירים - האייפון עדיין נותר שם דבר, המכשיר להביס בשוק הסלולר. הפעם, גם אין מקבילה ל-IBM.

אפל, באמצעות קו מוצרי האייפוד והמק שלה, נחשבה למותג אמין. הדבר הקרוב ביותר למותג מחשב מהימן בשוק כאשר אפל השיקה את האייפון, היו מיקרוסופט ושותפיה, HP ו-Dell. ל-Dell ול-HP לא היה אף מוצר שיכל להתחרות באייפון. מוטורולה הייתה יצרנית מכשירים סלולרים מהימנה, אבל מכשיריה שהיו מבוססים על מיקרוסופט היו סתמיים בהשוואה לאייפון. כאשר גוגל נכנסה למשחק הסמארטפונים, היא התחילה מאפס עם אנדרואיד. זכרו, בשנת 2007, גוגל הייתה עדיין חברה חדשה לרוב האנשים. היא לא הייתה מונח שגור בפי כל כמו IBM בתקופתה. השותפה שלה לייצור המכשיר הראשון שלה הייתה HTC, חברה שאף אחד לא שמע עליה בשנת 2008. ואז יש את המפתחים. בשנות השמונים, מפתחים עבדו רק על מיקרוסופט כי זה לא היה שווה להם לעשות משהו אחר. הנה עוד תרשים מגולדמן:

מדוע שמפתחים ירצו להגדיל את עלות הפיתוח שלהם ב-75% רק בכדי לקבל גישה לשוק רק ל-8% יותר? כיום, לאפל אין בעיה למשוך מפתחים. אבל, גם אם כן, עלות פיתוח עבור iOS ואנדרואיד נמוכה בהרבה מעלות הפיתוח לפלטפורמה השולחנית, והרווחים יכולים בהחלט להיות משתלמים הרבה יותר - מה שהופך את העניין להרבה יותר שווה עבור המפתחים. לבסוף, יש עוד סיבה מדוע מיקרוסופט נצחה את אפל בפעם אחרונה: התקני מחשוב נקנו בעיקר על ידי תאגידים, והם אהבו את IBM ואת המחשבים המשובטים שלה. הצרכנים הארגוניים הללו נשארו על פלטפורמת מיקרוסופט במשך שנים, כי זה היה להם נוח, והיו יישומים שהתאימו לכך (מישהו אומר אופיס?).

המצב הזה משתנה.
    בשנת 2000, הנתונים של גולדמן מראים כי מיקרוסופט הפעילה 97% מהמחשבים שהיו מחוברים לאינטרנט. רוב המחשבים האלה, כ-60%, היו לשימוש מסחרי. 40% הנותרים היו רכישות של צרכנים. כיום, רק 30% מהתקני מחשוב המחוברים לאינטרנט הם מחשבים אישיים, ו-85% מהרכישות האלו נעשות כעת על ידי צרכנים, לא תאגידים. צרכנים אלה מביאים את המכשירים שלהם לעבודה, ובכך מחלישים את אחיזתה של מיקרוסופט בתחום הארגוני.

אפל היא האחד המותגים האהובים ביותר על הצרכנים, עם 85% מרכישות המחשבים שלה אשר מגיעים מהצרכנים, והיא בעמדה טובה יותר להימנע ממה שנגזר עליה בשנות השמונים. לאחר מכן, יש את האייפד. לאפל לא היה מוצר נלווה כזה בעבר - מוצר נלווה שהפך לקטגוריה בפני עצמה, ולא סתם קטגוריה - אלא חור שחור שמאיים לשאוב לתוכו את מרבית שוק המחשבים. המכירות של האייפד מחזקות את המכירות של האייפון, אשר בתורן מחזקות את המכירות של האייפד. ברגע שאנשים נכנסים למערכת האקולוגית של אפל, אשר מלאה באפליקציות, הם נוטים להישאר בסביבה.

ללא ספק, אפל עדיין יכולה לנחול תבוסה. מיקרוסופט, אמזון, וגוגל - כולן מוכרות מכשירי טאבלט מתחרים. למיקרוסופט ולגוגל יש מערכות הפעלה חכמות לניידים שמנסות לנצח את האייפון. אנדרואיד של גוגל לקחה כמויות עצומות של נתח שוק. אבל, הן (כולל אפל עצמה) עוד רחוקות מלהביא את אפל למצב שבו הייתה בשנות ה-80. אם אפל עתידה להיכשל ולהיעלם, זה יקרה מסיבות אחרות ושונות ממה שהיה דאז.

ספרו לנו את דעתכם בתגובות.

מקור: BusinessInsider
    תרגום, עריכה ותוספות: Rainz
    קבצים מצורפים קבצים מצורפים

נערך לאחרונה על ידי natish; 16/12/12 בשעה 17:42. סיבה: הגהה

2. 5 משתמשים אמרו תודה ל- RAiNZ על ההודעה

ddjj (16/12/12), joeYYY (16/12/12), Jose.r (17/12/12), Kopal (17/12/12), natish (16/12/12)

iPhoner ותיק
    תודה
    6
    הודו לי 40 פעמים ב 40 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: תחילת הנפילה של אפל בשנות ה-80

כתבה מעניינת ואובייקטיבית

תודה

4. המשתמשים הבאים אמרו תודה ל ddjj על הידיעה:

RAiNZ (16/12/12)

Editor-in-chief הסמל האישי של natish
    תודה
    2,083
    הודו לי 7,598 פעמים ב 3,498 הודעות

כתבה יפה.

מה שכן אני לא מסכים עם הקבועה שבשנת 2007, גוגל ו- HTC הן חברות קטנות או אלמוניות. נכון ש- HTC הייתה פחות מוכרת, במיוחד בישראל, אבל עדיין המוצרים של החברה היו שם דבר בתחום הסמארטפונים, תחום שהיה בזמנו יחסית מצומצם ונשלט על ידי RIM.

מה ששונה היום הוא גם הגישה, שהרי היום יש הרבה ארגונים וחברות שמעודדים פעילות של BYOD, והעובדים מצביעים ברגליים עם אייפונים ואייפדים. ושבסופו של דבר פלטפורמת iOS מאובטחת יותר ומותאמת יותר לשימוש בארגונים מאשר פלטפורמת אנדרואיד. זאת כמובן מבחינת הצד הארגוני של הנושא.

אה כן, וצריך לזכור שאפל לא משחקת בתחום של נתח שוק, זה לא מה שמעניין את החברה.
    מה שמעניין את אפל הוא רווחים ומודל הרווח של אפל שונה מאוד מזה של גוגל, כך שאפל גם עם נתח שוק של 14% משוק הסמארטפונים העולמי, רואה יותר מ- 40% מההכנסות בשוק זה.

נערך לאחרונה על ידי natish; 16/12/12 בשעה 17:49.
    עורך ראשי ומנהל תוכן
    בטוויטר: natisho@

"הדרך האמיתית לאמוד אדם היא לבחון איך הוא מתנהג לאדם אחר שלא מביא לו תועלת"

iPhoner מנוסה
    תודה
    7
    הודו לי 32 פעמים ב 16 הודעות

וכמה אחוז של המחשבים של אפל יש קיום וכמה מחשבים בעלי מערכת הפעלה ווינדוס יש כיום?

תודה
    2,083

ציטוט נכתב במקור על ידי kfirbep צפיה בהודעה
    וכמה אחוז של המחשבים של אפל יש קיום וכמה מחשבים בעלי מערכת הפעלה ווינדוס יש כיום?
    הנקודה היא לא כמה מחשבי PC יש (והכוונה למחשבים מבוססי חלונות או מק), אלא הנקודה היא כמה מחשבים בכלל יש בעולם.
    יש כיום כ- 1.5 מיליארד מחשבי PC (מק וחלונות) לעומת יותר מ- 6 מיליארד מכשירי מובייל ולמרות שמיקרוסופט שולטת ביד רמה בתחום ה- PC, נתח השוק שלה בתחום המובייל נכון להיום הוא נמוך מאוד.

עורך ראשי ומנהל תוכן

iPhoner מנוסה
    תודה
    7

ציטוט נכתב במקור על ידי natish צפיה בהודעה
    הנקודה היא לא כמה מחשבי PC יש (והכוונה למחשבים מבוססי חלונות או מק), אלא הנקודה היא כמה מחשבים בכלל יש בעולם.
    יש כיום כ- 1.5 מיליארד מחשבי PC (מק וחלונות) לעומת יותר מ- 6 מיליארד מכשירי מובייל ולמרות שמיקרוסופט שולטת ביד רמה בתחום ה- PC, נתח השוק שלה בתחום המובייל נכון להיום הוא נמוך מאוד.
    חח סבבה אבל אותי מעניין כמה מק יש לעומת כמה pc יש כיום בעולם.
    הוא דיבר בהתחלה על המצב של זה בשנות ה80 אז מעניין אותי מה קורה עם זה היום.

תודה
    2,083

חח סבבה אבל אותי מעניין כמה מק יש לעומת כמה pc יש כיום בעולם.
    הוא דיבר בהתחלה על המצב של זה בשנות ה80 אז מעניין אותי מה קורה עם זה היום.
    נתח השוק העולמי של אפל הוא פחות מ- 10% (אזור ה- 8), נתח השוק של לינוקס הוא כ- 2% וכל השאר חלונות. שוב מדובר רק במחשבי PC, בלי סמארטפונים טבלטים וכו'.

עורך ראשי ומנהל תוכן

10. 2 משתמשים אמרו תודה ל- natish על ההודעה

kfirbep (16/12/12), Snap (18/12/12)

iPhoner מנוסה
    תודה
    7

ציטוט נכתב במקור על ידי natish צפיה בהודעה
    נתח השוק העולמי של אפל הוא פחות מ- 10% (אזור ה- , נתח השוק של לינוקס הוא כ- 2% וכל השאר חלונות. שוב מדובר רק במחשבי PC, בלי סמארטפונים טבלטים וכו'.
    וואו אז ווינדוס עדיין שולט ברוב מוחץ, אני חייב לציין שאיך שזה היה נראה הייתי בטוח שיש הרבה יותר מק (חשבתי שיש בסביבות ה35%-45%).

תודה
    2,083

וואו אז ווינדוס עדיין שולט ברוב מוחץ, אני חייב לציין שאיך שזה היה נראה הייתי בטוח שיש הרבה יותר מק (חשבתי שיש בסביבות ה35%-45%).
    כשאתה גולש באייפונס, אז הגיוני שתקבל את התחושה הזו

עורך ראשי ומנהל תוכן

13. 2 משתמשים אמרו תודה ל- natish על ההודעה

RAiNZ (17/12/12), Snap (18/12/12)

משתמש VIP Silver הסמל האישי של joeYYY
    תודה
    494
    הודו לי 227 פעמים ב 156 הודעות

הכל נכון, אבל תזכור שני דברים. אחד, עולם המיחשוב היום הוא הרבה יותר מאשר רק מחשבים אישיים. תחום המיחשוב הנייד, סמארטפונים וטבלטים שהם מחשבים לכל דבר היום, גדל בהתמדה בשיעורים גדולים הרבה יותר מאלה של המחשבים האישיים. מיקרוסופט באמת שולטת בתחום המחשבים האישיים, אבל היא שולטת בחלק אשר איננו גדל כמעט ואפילו יורד.

שתיים, גם אם מתמקדים רק במחשבים אישיים כמו שאתה עושה, אם תסכם את כל מחשבי ה- PC שנמכרים כל רבעון באמת תקבל מספר גדול בהרבה ממספר מחשבי המק שאפל מוכרת. אבל מה שמעניין הרבה יותר הוא לא המספר המוחלט אלא המגמה (כי זה מה שמראה אם חברה מצליחה פיננסית ושווה להשקיע בה). מספר מחשבי ה- PC הנמכרים כל רבעון גדל בשיעור קטן מאוד ולפעמים אף קטן. לעומת זאת מספר מחשבי המק גדל כבר יותר מ- 5 שנים ברציפות מעל 10% כל רבעון. משמע, קצב הגדילה של המק גדול הרבה מזה של כל מחשבי ה- PC גם יחד. בכלל אם תכלול את האייפד כמחשב אישי, ויש אנליסטים שכבר עושים זאת, הפער בין מכירות אפל לבין מכירות ה- PC קטן עוד יותר.

הנה תמונה שממחישה טוב יותר את מה שאני אומר:

בתרשים (מקור:asymco, הוראס דידו, אשף בתרשימים) מתואר היחס בין מספר מחשבי windows לבין מספר מחשבי מק החל מ- 1984, השנה בה המק יצא. שימו לב שכבר אז נמכרו 6 מחשבי PC לכל מחשב מק אחד, זה כבר מראה שהסיפור על זה שאפל שלטו אז בתחום המחשבים הוא לא כל כך נכון. ניתן לראות שכיום נמכרים 19 מחשבי PC לכל מק. אם מוסיפים את האייפד היחס הזה קטן ל- 6. אם תמשיך ותוסיף את האייפון (מיחשוב נייד) תקבל יחס של רק שני מחשבי PC לכל מכשיר מק, אייפד או אייפון. בנוסף ניתן לראות כאן את המגמה שתיארתי של הירידה המתמדת (מ- 2004 !!! אז היה יחס של 54 מחשבי PC שנמכרו לעומת מק אחד) במכירות מחשבי PC למכירות מחשבי מק.

לגבי הפוסט, ריינס, לא יפה, איך אתה מקלקל לכלכליסט את חגיגות נצחון האנדרואיד שלהם. הם הרי הכריזו השבוע שאנדוריד ניצח וכל זאת כשהם מתמקדים על נתון אחד, נתח שוק, ומתעלמים לגמרי מכל הנתונים החשובים באמת, הכנסות, רווחים, רווח למפתחים, פעילות משתמשים במכשירים, שמראים תמונה הפוכה לגמרי.

אבל כל זה לא משנה, הרי זה ברור ש- APPLE IS DOOMED

נערך לאחרונה על ידי joeYYY; 17/12/12 בשעה 00:31.

15. 2 משתמשים אמרו תודה ל- joeYYY על ההודעה

natish (17/12/12), RAiNZ (17/12/12)

עמוד 1 מתוך 3 123 אחרוןאחרון