Prune | ככה זה מרגיש להיות עץ שצומח לעבר השמש

ע״י

אחד המשחקים המיוחדים ביותר באפסטור הוא משחק בו מגדלים עץ, אבל מעולם לא חשבתי שאני אהנה כל כך לגדל עץ.

 

כשסיימתי את ההרחבה של Monument Valley, נותר אצלי חלל ריק. אני יודע שזה נשמע קצת דרמטי, אבל באמת שבמשך הרבה מאוד זמןשלא מצאתי משחק כל כך מיוחד כמוהו באפסטור. בין אם זה מבחינת העיצוב המרהיב, המשחקיות שמתאימה לקהל רחב (המשחק לא קשה אך כן מאתגר) וה"עלילה" אם אפשר לקרוא לזה ככה.

כאן נכנס לתמונה המשחק Prune.

להורדת המשחק

 

מה זה Prune? ובכן לפי הגדרה מילונית למילה יש 2 משמעויות כשראשון הוא שזיף (הפרי). אבל המשמעות השניה והרלוונטית יותר היא לגזום או לחתוך, אך המשחק, למרות השם הפשוט שלו מספק הרבה יותר מזה. במשחק אתם שולטים בדמות של עץ, כן עץ. אם עד כה האפסטור הציגה משחקים בהם שלטנו בעז ואפילו רוח אז אין סיבה שלא יהיה משחק בו נשלוט בעץ. אבל זה לא איזה Endless Runner או משחק פעולה בגוף שלישי בו החליפו את דמות הגיבור בעץ לוחמני (כמו Groot), ממש לא. זה יותר משחק בסגנון יפני, שנותן אווירת פנג-שואי ומשרה אווירה מרגיעה, עם מוזיקה נעימה.

המטרה בכל מסך/ שלב היא לגדל עץ ולגרום לו לצמוח. אבל זה לא סתם משחק של "בואו נשקה את העץ עד שיגדל", העץ גודל מעצמו ואנחנו עוזרים לו לגדול ומכוונים אותו כאשר אנו חותכים לו ענפים ומתמרנים אותו לעבר אור השמש, שם הוא יוכל לפרוח.

Prune screens

מה זה אומר? בתחילת כל שלב יש משטח מסוים בו ניתן לשתול את העץ, בהתאם למגבלות ולעיצוב של השלב. כאשר שותלים את העץ ניתן לכוון את כיוון הצמיחה שלו בהתאם לפי אותם המגבלות של השלב, כראות עיני השחקן. אחרי שהחלטנו איפה לשתול את העץ ואת כיוון הגדילה שלו, העץ מתחיל לגדול ויוצר הסתעפויות. כל שלמשל אם יש הסתעפות של 3 ענפים, אחד שמאלה, אחד ימינה ואחר ישר; אם נחתוך את ההסתעפות הימנית אז העץ יגדל יותר לכיוון ישר ושמאלה, נחתוך את הישרה, העץ יתמקד בעיקר בשמאל. אולי זה נשמע מעט מורכב, אבל זה לא, כי קולטים את העניין ממש תוך כמה שניות. בשלבים מתקדמים יותר יש מעין אויבים בדמות אובייקטים שיפריעו לגדילה או אפילו יהרגו אותה. השמש אדומה והענקית למשל, מדביקה ענפים והורגת אותם, כך שברגע שענף אחד נוגע בה הוא נדבק והמחלה האדומה מתפשטת בכל העץ והורגת אותו אט-אט, מה שמותיר לנו מספר שניות לחתוך את הענף הנגוע לפני ההתפשטות.

עד כה מי שקורא לא קיבל את וייב ה- Monument Valley הראוי, אני די בטוח בזה, וגם בטוח שאם תמשיכו לקרוא זה לא יקרה כי פשוט יש משחקים שקשה להעביר את חווית המשחק שלהם ו- Prune הוא אחד מהם, כך שלדעתי הסרטון יעביר את חווית המשחק בצורה הכי טובה.

בכל אופן המשחק עצמו מעוצב באופן פשוט ונקי, מה שזה אומר זה שלא תמצאו יותר מ-3-5 צבעים בכל מסך. כאשר מתחילים את הפריחה, נוסף צבע אחר ש"שובר" את הניקיון והעיצוב של השלבים. אפילו לפני שמתחיל המסך, יאירו ויבליחו צבעים שמסמנים את האויבים שיש בו.

דבר נוסף שממחיש את הגרפיקה של המשחק הוא שלב שכולל 2 שמשות אדומות ושמש שחורה אחת, בלחיצה על השלב יופיעו שני אורות אדומים ענקיים ואור שחור בינוני והם ילכו ויתכווצו עד ל"זום אין" הסופי שיראה את תחילת השלב. ניכר שנעשתה פה חשיבה על כל פרט ופרט, כאשר גם נוכל לסרוק ולחקור מעט את עולם המשחק עם החזקת שתי אצבעות (וגם לשלוט על הזום) וככל שנתרחק מהשמש הראשית (שגורמת לנו לצמוח) מסך המשחק עצמו יחשיך, מדהים!

לסיכום מדובר בחוויה של ממש. אך לא הכל ורוד. המשחק לא ארוך, כשעה פלוס אם לא רוצים למצוא את הסודות (ויש הרבה מהם) והוא גם לא זול. יוצרי המשחק מבטיחים שלא יהיו רכישות פנימיות (לפחות כרגע), אך בתאכלס, כמו Monument Valley ו-Tiny Thief, לא תהיה לי שום בעיה לשלם עבור עוד מסכים. אי אפשר גם למות במשחק. כאשר העץ שלנו יכשל נוכל פשוט להחליק עם האצבע היכן שצמח הבסיס ולגדול מחדש במקום העץ שכשל. אם ניכשל יותר מידי פעמים המשחק יתן לנו לדלג על המסך, אחרי הכל המטרה היא החוויה ולא הניצחון 🙂 מומלץ!