HomePod | הרמקול החכם מבוסס סירי של אפל

ע״י

בהתאם לשמועות, אפל מציגה את הרמקול הביתי החכם שלה שזוכה לשם HomePod, כשנראה שהוא מתחרה לא רק ב- Echo אלא גם בסונוס.

 

 

HomePod

בשנה האחרונה ההייפ סביב רמקולים חכמים לבית תפס תאוצה משמעותית, הודות להצלחה המפתיעה של מכשיר ה- Echo של אמזון, שלמרות הסקפטיות שהוצגה לגביו עם הצגתו הפך להיות יקיר ליבו של עולם הגאדג'טים והטכנולוגיה בארה"ב. בכנס ה- I/O בשנה שעברה, גוגל איששה את ההצלחה של ה- Echo והעוזרת הוירטואלית של אמזון – אלקסה, כשאף היא בחרה להכנס לשוק זה עם ה- Google Home. השנה התחרות הפכה להיות מעניינת יותר, כאשר אמזון הרחיבה את ליין ה- Echo עם עוד 2 מכשירים חדשים: ה- Look וה- Show שהראשון נועד להיות "עוזר חכם" להלבשה, בעוד השני להיות גלגול מתקדם יותר של רמקול הצילינדר המקורי הודות למסך המציג תוכן עדכני וכן פיצ'ר של שיחות וידאו. גוגל גם הציגה שיפורים שאמורים להגיע ל- Google Home בחודשים הקרובים, בדמות תמיכה נרחבת יותר בשפות, יכולות נרחבות יותר של זיהוי הקול של המשתמשים ומענה בהתאם לחשבון המשתמש ואינטגרציה טובה יותר עם שאר פלטפורמת החומרה של גוגל ובפרט מכשירי ה- Chrome Cast.

אפילו מיקרוסופט הציגה רמקול ביתי חכם המבוסס על קורטנה, בשיתוף עם חברת הרמן-קרדון שנרכשה לאחרונה על ידי סמסונג.

התחממות הזירה, הביאה את כל העיניים לכיוונה של אפל, כאשר לאחרונה דיווחים בנושא גילו שאפל עובדת על רמקול ביתי חכם מבוסס סירי, שלמעשה נכנס לייצור המוני ממש לפני מספר שבועות קצרים. הדיווח האחרון של מרק גורמן מבלומברג, בנושא ציין כי הרמקול דומה בעיצוב שלו למחשב המק פרו של אפל ושהוא לא כולל מסך. ואכן, אמש בקינוט הפתיחה של WWDC אפל הציגה את הרמקול הנקרא בשם HomePod. הרמקול שהוצג על ידי פיל שילר, סגן הנשיא הבכיר באפל לתחום שיווק מוצרים בינלאומי, אכן מזכיר בעיצובו את המק פרו והוא אכן מגיע ללא מסך, כאשר בחלקו העליון יש משטח מגע דינאמי המראה כאשר הרמקול מזהה את פקודות המשתמש, ומאפשר גם לבצע שליטה באמצעות מחוות מגע. המעניין הוא שהמכשיר אכן לא מגיע עם מסך, וזאת במיוחד אחרי דבריו של פיל שילר שציין בראיון שנערך עימו לאחרונה כי אין לו משהו טוב לומר על ה- Echo או על ה- Google Home וכי למעט מקרי שימוש ספציפיים, משתמשים יעדיפו מסך.

דברים דומים נאמרו על ידי אנדי רובין, בין היוצרים של אנדרואיד, שהציג לאחרונה את ה- Essential Home, מכשיר שליטה ביתי חכם ש"יודע" להתממשק עם פלטפורמות בית חכם שונות ומגיע עם עיצוב קומפקטי המבוסס על מסך מגע.

HomePod spec

אולם ברגע בו מבינים את הפיצ'ר המרכזי של הרמקול החכם של אפל, ניתן להבין מדוע מסך עשוי שלא להתאים. בעוד אמזון וגוגל התמקדו בעוזרת הוירטואלית כמרכז המוצר ובסאונד כדבר משני ונלווה, אפל שמה את הדגש המרכזי על נושא הסאונד, כאשר סירי משחקת תפקיד משני. בכך אפל מתמקדת בחוזקות שלה, כאשר ידוע שסירי – שהייתה העוזרת הוירטואלית הראשונה בשוק הצרכני – לא נמצאת בעמדה של עדיפות אל מול העוזרות הוירטואליות של גוגל, אמזון ומיקרוסופט שנהנות מהיקף רחב הרבה יותר של מידע שמשפר אותן מעת לעת באופן ניכר.
בהתאם לכך ה- HomePod מגיע עם מערך סאונד משובח, שכולל וופר עוצמתי המופנה כלפי מעלה המשולב עם מגבר קסטום, מערך של 6 מיקרופונים הממוקם סביב המכשיר המספק ממשק עם סירי וכן יכולת לחוש את הסאונד בחדר ולהתאים אותו, זאת לצד מיקרופון פנימי נוסף לכיול אוטומטי של הבאס ומערך נוסף של 7 טוויטרים המגיעים כל אחד עם מגבר מותאם שמספקים חווית סאונד בהיקף של 360 מעלות. את כל זה מניע רכיב A8 שהופך את ה- HomePod לאחד המכשירים העוצמתיים יותר מבחינת כוח העיבוד שלו.

הרמקול מגיע עם הוספת תמיכה ברמקולים אלחוטיים ב- HomeKit כחלק מגרסה 11, ועם הצגת מפרט סינכרון אלחוטי למדיה – AirPlay 2 שמאפשר העברה וסינכרון טובים יותר של סאונד בין מכשירים. הודות לכך ניתן לחבר 2 מכשירי HomePod ביחד לחווית שמע סטראופונית וכן לחבר מספר רמקולים ברחבי הבית לסאונד מסונכרן, בדומה מאוד למוצרים של חברת Sonos הפופולרית (והיקרה)

אפל מציגה את הרמקול החכם בתור ה- AirPods עבור הבית, ובהתאם לכך הוא מתממשק באופן מלא עם שירות המוזיקה של אפל ובכך מביא מגוון נרחב של למעלה מ- 40 מיליון שירים מסוגים שונים של ז'אנרים וסוגים – אפילו בעברית. אפל התאימה את סירי על הרמקול להיות חכמה יותר בהקשר מוזיקלי, עם המלצות טובות יותר של שירים, מענה על שאלות בהקשר לשירים המתנגנים (מי המתופף?) והצעת תכנים בהתאם להעדפות המשתמש הנלמדות על ידי סירי על הרמקול ומסונכרנות דרך iCloud עם גרסה 11. בנוסף לכך ניתן לפנות לסירי על ה- HomePod לדברים אחרים מלבד מוזיקה, כמו למשל מענה על שאלות, שליחת הודעות iMessage, הפעלת טיימרים, דיווחי חדשות ממקורות תוכן נתמכים, הפעלת מכשירי בית חכם דרך HomeKit ועוד. באופן אירוני, בעוד אפל זלזלה ב- Echo, נראה שהחברה פיתחה מתחרה ישיר עבורו, אולם כזה המשלב בתוכו סאונד איכותי, כך שבפועל ה- HomePod נראה כמו שילוב בין ה- Echo לבין רמקול מעוצב מבית Sonos.

HomePod Music

הרמקול יושק במהלך חודש דצמבר, ומכירתו תחל בארה"ב, אנגליה ואוסטרליה בלבד, כאשר הוא יגיע למדינות נוספות בהמשך השנה הבאה. המכשיר ימכר במחיר של 350$ והוא יוצע ב- 2 צבעים: שחור ולבן.
האם ה- HomePod יהפוך להיות הצלחה מסחררת כמו אוזניות האיירפודס? הביקורות הראשוניות מציינות שהסאונד שלו הוא מהמשובחים ושממש מדובר ב"רטינה לאוזניים". בכך אפל יוצרת שוק פוטנציאלי רחב יותר עבור המוצר, שעשוי לקסום למשתמשים שונים שפשוט ירצו סאונד טוב ברחבי הבית עם אפשרות חיבור פשוטה וקלה למכשירים שלהם (במיוחד אם אפל תעשה שימוש בטכנולוגיה דומה ל- W1), כשעוזרת חכמה היא תוספת חביבה.

להמשך דיון

 

מקור: אפל
עריכה ותוספות: natisho