המק חי ובועט

ע״י

באירוע WWDC אפל רעננה את מרבית מליין המק ומציגה את האיימק פרו, כאשר אחרי הרבה מאוד זמן החברה מראה כי המק הוא נדבך חשוב עבור החברה ולא רק מדברת.

 

 

new_2017_imac_pro_dark_grey_front1496702775121

בשנתיים האחרונות ליין המק של אפל לא זכה לאהבה גדולה מצד החברה, לפחות לא באופן בו משתמשים קיוו לו. ליין המקבוק פרו לא זכה לעדכון זמן רב מאוד, וכשהוא כן עודכן התוכן שהוצג לא מצא חן בעיני משתמשים רבים, כשגם המחירים של הליין החדש הם גבוהים למדי. מחשבי האיימק לא עודכנו למעלה משנה, המקבוק רטינה לא ראה עדכון בחודש מרץ, קרי המחשב לא עודכן יותר משנה. המק פרו לא רוענן מאז שהוא הושק ב- 2013, המק מיני והמקבוק אייר עדיין נמכרים בתצורה האחרונה שאפל עדכנה אותם – אי שם בשלהי 2014. אי לכך ובהתאם לזאת, קל להבין מדוע משתמשי המק היו קצת מודאגים לעתיד המק בשנתיים האחרונות, כשנראה שאפל שמה דגש הולך וגדל על iOS וליין המכשירים המבוסס על מערכת ההפעלה הניידת שלה.

ואז הגיעה WWDC האחרונה, ואפל טרפה את כל הקלפים עם עדכון מאסיבי לרוב ליין המק, שהתפרש על פני כ- 17 דקות מהאירוע. אותה רבע שעה החלה עם עדכון משמעותי לליין האיימק שעדכן את מחשבי ה- All-in-One השולחניים של אפל, עם מסך חדש ובהיר יותר התומך בהיקף צבעים גדול יותר מתמיד, מעבדי Kaby Lake עדכניים מבית אינטל במהירויות של 4.2GHz, 1.3GHz, ו- 3.5GHz, אפשרות הרחבת RAM של עד ל- 32GB עבור דגמי ה- 21.5 אינץ' ושל עד 64GB עבור דגמי ה- 27 אינץ'. בנוסף אפל הציגה שדרוג למעבדים הגרפיים, כאשר החברה בוחרת במעבדים גרפיים מבית AMD Radeon מסדרת ה- Pro 500. ליין האיימק המעודכן מגיע עם תאימות חומרה מרשימה שלצד הגרסה הבאה של macOS – שתקרא בשם High Sierra, תאפשר ערכת כלי פיתוח מתקדמים של מציאות מדומה (Virtual Reality או בקיצור VR). בכך אפל הופכת את ליין האיימק בפרט ואת מחשבי המק בכלל לתואמים לשימוש עם VR, זאת אחרי שבעבר, המייסד של Oculus – פאלמר לאקי – ציין שחומרת ה- VR שלו תגיע לפלטפורמת המק, ברגע שאפל תציג חומרה חזקה דיה.

נדבך חשוב מהיכולת הזו, היא התמיכה של High Sierra במעבדים גרפיים חיצוניים (נקראים eGPU – כשה- e היא עבור External), כך שבפועל יהיה ניתן לחבר כל מחשב מק שהוא לקיט של מעבדים גרפיים חיצוניים ולהפוך את המחשב, נייח או נייד למחשב עוצמתי הרבה יותר מבחינת כוח העיבוד הגרפי שלו, הן לשימוש עבור יישומי VR שונים, והן עבור תכנים הקשורים לבינה מלאכותית (AI) וללימוד מכונה (ML). כך למשל ניתן לחבר קיט שכזה למחשבי המקבוק פרו שעודכנו אף הם עם מעבדים עדכניים יותר מסדרת Kaby Lake, זאת אחרי 9 חודשים בלבד מאז שאפל השיקה אותם. באופן תיאורטי ניתן לעשות זאת גם עם המקבוק רטינה האולטרא נייד שמגיע עם מעבד חדש ועוצמתי יותר מסדרת המעבדים הניידים של אינטל, אם כי אינטל שינתה את שמם למעבדי i5, בעוד שבפועל מדובר במעבדים מסדרת Core-M, כשהסיבה לשינוי היא ניסיון שיווקי של אינטל להסתיר את העובדה שמדובר במעבדים המיועדים למובייל.

Apple 2017 Mac line

סקירות ראשוניות של המקבוק רטינה מציינות שמדובר ברענון משמעותי ליכולות העיבוד והעוצמה של המחשב האולטרא נייד, אולם בפועל עדיין מדובר במחשב שהוא חלש יותר בהשוואה לשאר ליין מחשבי המקבוק פרו של אפל ובאופן ניכר. למעשה נראה כי אלמלא אפל הייתה מעדכנת את המקבוק אייר, המקבוק היה מציג ביצועים טובים יותר מהמחשב המתיישן של אפל, אולם אפל בחרה לעדכן את המקבוק אייר עם מעבד קצת יותר חזק (בכ- 200Mhz), דבר שמשאיר את המקבוק אייר בתור מחשב הכניסה לליין המקבוק, כשבאופן מאוד מתסכל ומאכזב, החברה עדיין ממאנת להוסיף לו מסך רטינה איכותי.

אולם אין ספק שאת כל תשומת הלב קטף האיימק פרו, המחשב השולחני All-In-One העוצמתי שאפל הציגה אחרי שהחברה התייחסה אליו בישיבה פרטית שהחברה קיימה עם מספר כתבים לפני מספר חודשים, כדי להתייחס לנושא המק פרו ולציין כי החברה עשתה טעות עם העיצוב של המחשב השולחני שלה וכי היא מתכוונת לתקן את המצב. האיימק פרו, מגיע עם מעבדי אינטל מסדרת Xeon – שהם מעבדים המיועדים לשרתים – בתצורה של 8 ליבות או 10 ליבות או 18 ליבות המאפשרים ביצועים של 11 טרה-פלופס, כשלשם כך אפל תכננה מחדש את העיצוב הטרמי של המחשב, לנידוף טוב יותר של החום בשיפור של כ- 80%. האיימק פרו מגיע עם תצורת RAM אפשרית עד לנפח של 128GB, וכן אפשרות של כונן SSD של עד 4TB. בגזרת המעבדים הגרפיים האיימק פרו מגיע עם מעבדים גרפיים מסדרת ה- Radeon Pro Vega החדשה שלמעשה עדיין לא הושקה, ובכך אפל הייתה זו שהציגה אותם ושתעשה בהם שימוש ראשון – לפחות באופן מוצהר – במחשבים השולחניים העוצמתיים ביותר שלה. למעשה המפרט של האיימק פרו נוטף High End מכל עבר, בין אם מדובר בחיבור Ethernet ייעודי (דבר שכבר לא נראה במחשבי איימק מזה שנים), מצלמת FaceTime קדמית ברזולוציה של 1080p ועוד.

האיימק פרו מגיע בצבע שחור/ אפור חלל, עם עכבר Magic Mouse 2, מקלדת אלחוטית מלאה עם Keypad נומרי ו- Magic TrackPad 2 בצבעים תואמים. מחירו יחל בכ- 5000$ והוא צפוי להגיע למדפים במהלך חודש דצמבר. יש לציין שבנוסף למחשב העוצמתי הזה – שאפל התייחסה כאל המק העוצמתי ביותר שהיא הציגה עד כה – החברה צפויה להשיק דגם חדש של מק פרו במהלך השנה הקרובה, כאשר דגם זה ככל הנראה יהיה מודולרי ויאפשר למשתמשים התובעניים ביותר יכולת קסטומיזציה רחבה. כמו כן נראה כי התמיכה החדשה של macOS High Sierra במעבדים גרפיים חיצוניים, קשורה למק פרו באופן כזה או אחר, כאשר הדבר צפוי לאפשר לאותו מק פרו עתידי, להחליף מעבדים גרפיים בלי שום בעיה.

כל אלו מגלים שאפל בהחלט מתייחסת בכבוד הראוי לליין המק ושהוא לא צפוי להעלם בעתיד הנראה לעין.

להמשך דיון

 

מקור: אפל
עריכה ותוספות: natisho