אז מה זה בעצם iCloud?

ע״י

בשנת 2011 אפל השיקה את iCloud שהחליף את שירות הענן הקודם Mobile Me, אולם מאז השירות תפס עוד נפח ויכולות. במה מדובר וכמה זה עולה?

 

 

icloud-logo-blue-iphonemonk

מה זה iCloud? מה זה בכלל ענן? והאם אני צריך/ה לקחת מטריה לפני שאני משתמש/ת בזה?
בשביל להבין מה הוא בעצם שירות iCloud נצטרך להבין קודם כל מה זה בעצם ה״ענן״ שכולם מדברים עליו… אנסה לפשט לכם את הדברים כדי שיהיה לכם קל להבין: כולנו יודעים טוב מאוד מה הם השמיים שמעל ראשינו, ובשמיים יש לנו כמובן הרבה הרבה… עננים.  כל ענן, מקבל לתוכו מים (בצורת אדים) שעולים מהאדמה ואם התנאים מתאימים הוא גם יכול להוריד חזרה מים לאדמה בצורת גשם, שלג או ברד.

עכשיו דמיינו את האינטרנט כשמיים ענקיים ללא סוף, המכילים מיליוני עננים. אבל בעולם האינטרנט – כל ״ענן״ כזה הוא בעצם מחשב רב עוצמה עם שטח איחסון גדול מאוד שנקרא ״שרת״. לכל ״ענן״ – בדיוק כמו המקביל שלו בעולם האמיתי ניתן להעלות ״מים״ שהם בעצם קבצים (כמו למשל תמונות, סרטונים, טקסט וכו׳) מה״אדמה״ שהיא בעצם המכשירים הפרטיים שלנו, ולהוריד חזרה ל״אדמה״ את הקבצים כשצריך.

אז ״ענן״ הוא בעצם שרת או אוסף של שרתים שנמצאים איפשהו באינטרנט ומאחסנים בצורה מאובטחת את המידע האישי שלנו.

icloud_intro

אוקיי, עכשיו אנחנו מבינים מה זה ״ענן״. אז אם ככה, מה זה iCloud?

לפני שאמשיך בהסבר ברצוני להביא ציטוט של אדם יקר, סטיב ג׳ובס ז״ל, שאמר בשלהי 2011 את המשפט הבא: ״Some people think the cloud is just a hard disk in the sky…" (״יש אנשים החושבים שהענן הוא רק דיסק קשיח בשמיים״). ג'ובס התייחס באופן הזה לשירותי ענן באופן כללי ובפרט לשירותים כמו דרופבוקס שמהווים כמו כונן שניתן לגשת אליו מכל מקום ובכל זמן, וישנם סיפורים המגלים שג'ובס רצה לרכוש את דרופבוקס אולם טען באוזני המייסדים כי הם פיצ'ר ולא מוצר של ממש. ובכן, שירות iCloud הוא הרבה יותר מעוד דיסק קשיח, כדוגמת דרופבוקס שיושב באינטרנט, ולמעשה מדובר באוסף של שירותי סנכרון וגיבוי חכמים של המכשירים שלכם מול הענן של אפל.

סנכרון? גיבוי?
לא ארחיב יותר מידי בנושא רק אסביר בקצרה שגיבוי הוא עותק נפרד של המידע שלכם בעוד סנכרון הוא מעיין ״יישור קו״ של המידע שלכם מול הענן ומול מכשירים אחרים.

לדוגמא : בזמן ביצוע גיבוי כל המידע שלכם מועתק ונשמר במקום מסויים ואם נבצע שינויים במידע שלנו הגיבוי שביצענו לא ישתנה. רק כאשר תבצעו גיבוי נוסף המידע השמור בגיבוי יתעדכן.

לעומת זאת, בזמן ביצוע סינכרון המידע מועתק ומתעדכן בזמן אמת בכל שינוי שעשיתם. נגיד לצורך הדוגמא שיש לנו 2 מכשירים: מכשיר א׳ ומכשיר ב׳.

במידה ומחקתם איש קשר מסונכרן במכשיר א׳ הוא יימחק גם בענן ופקודת המחיקה תעבור למכשיר ב׳ ותמחוק אותו שם. יצרת איש קשר חדש במכשיר ב׳? הוא יעלה לענן ויווצר גם שם ואז ירד למכשיר א׳ ויווצר גם שם.

עם הזמן אפל הרחיבה והגדילה את סל היכולות של iCloud שהחלו את דרכם באופן די צנוע, עם סל הפיצ'רים של שירות הענן שקדם לו – Mobile Me. כשהיום השירות כולל הרבה מאוד דברים וביניהם:

 1. ספריית תמונות ב- iCloud – שירות סינכרון תמונות וסרטונים (ממשיכת דרכו של שירות ״זרם התמונות״).
 2. שירות דואר אלקטרוני – כולל כתובת פרטית שלכם עם הסיומת icloud.com.
 3. אנשי קשר – סינכרון אנשי קשר.
 4. לוחות שנה – סנכרון לוחות שנה.
 5. משימות – סנכרון המשימות שלכם.
 6. פתקים – סנכרון הפתקים שלכם.
 7. סימניות ו- Reading List בדפדפן ה- Safari – סנכרון הסימניות שלכם, האתרים השמורים ב- Reading List והאתרים האחרונים שגלשתם אליהם.
 8. Wallet – ארנק למשתמשי Apple Pay ועוד.
 9. Game Center – מרכז המשחקים של אפל.
 10. צרור מפתחות (KeyChain) – לסנכרון סיסמאות בין מכשירים.
 11. מצא את ה- iPhone/Mac שלי (השם משתנה בהתאם למכשיר) – שירות המאפשר איתור המכשיר מרחוק, השמעת צליל, כתיבת הודעה על המסך, נעילה ואיפוס המכשיר מרחוק, בנוסף השירות משמש כהגנה נגד גניבה בכך שלא ניתן להשתמש במכשיר ללא התחברות לחשבון שלכם במידה והמכשיר אופס.
 12. גיבוי iCloud – מאפשר ביצוע גיבוי של כל המידע הלא מסונכרן במכשיר ישירות לענן.
 13. iCloud Drive (בקרוב יוחלף ב- Files) – איחסון וסנכרון קבצים על הענן.
 14. מסמכים בענן – שמירה וסנכרון של מסמכי Pages, Keynote, Number (חבילת iWork החינמית של אפל).
 15. ספריית המוסיקה ב- iCloud (זמין למשתמשי Apple Music) – סנכרון ספריית המוסיקה שלנו.
 16. Back to my Mac – שמאפשר גישה בין מחשבי המק המחוברים לחשבון ה- Apple ID

את כל אחד מהיכולות הללו ניתן לכבות ולהפעיל בנפרד דרך ההגדרות.
כמו כן יש לציין ש- iCloud יושב על תשתית הענן הרחבה יותר של אפל, הכוללת גם דברים כמו סירי, הודעות iMessage, שירות אפל מיוזיק, אפל News, ועוד.

iCloud suit

מגניב, אז כמה זה עולה לי?
השימוש באוסף שירותי הiCloud הוא חינם לחלוטין! כל הסעיפים המצויינים למעלה (פרט לסעיף 15) הינם בחינם לגמרי!

אבל… ויש כאן אבל גדול… כל אחד מהשירותים הללו תופס שטח איחסון על הענן.

אפל מקצה לכל משתמש שלה שטח איחסון של 5 ג'יגהבייט בחינם. שטח שהוא מספיק בהחלט לצורך מידע טקסטואלי כגון אנשי קשר, סימניות, יומן, משימות, סיסמאות וכו׳ אבל בשביל לאחסן כמות גדולה של מידע כמו תמונות וסרטונים או בשביל לגבות שקיים מידע על מכשירים עם נפחי איחסון גדולים כמו 32GB ,128GB, או 256GB (כמו בסדרת מכשירי ה- iPhone 7), או לסנכרן קבצים גדולים מהמחשב – צריך להשכיר יותר שטח איחסון על הענן.

נכון להיום, אפל מציעה 3 חבילות השכרת שטח בiCloud :

 1. שטח של 50GB ב- 3.90 ש״ח בחודש.
 2. שטח של 200GB ב- 11.90 ש״ח בחודש.
 3. שטח של 2,048GB (שהם למעשה 2 טרהבייט) ב- 39.90 ש״ח בחודש.

לצורך שימוש בשירותי הiCloud יש כמובן צורך בחשבון Apple ID איתו נתחבר לשירות.

ניתן לראות את כל המידע המסונכרן לשירות באמצעות כניסה לאתר icloud.com עם חשבון הApple ID שלנו.

screenshot-2015-03-07-21-45-42

אז זהו, מקווה שעשיתי לכם קצת סדר בנושא iCloud, מוזמנים לשתף אותנו בתגובות בהאם אתם משתמשים ב- iCloud ובאילו שירותים שלו.

להמשך דיון