האייפון X מראה על אומץ אמיתי

ע״י

מה אמיץ יותר? להסיר את מחבר האוזניות הסטנדרטי? או להציג מכשיר דגל חדש שמאפיל על האייפון 8 וה- 8 פלוס ומציג תג מחיר גבוה וממשק משתמש חדש לגמרי.

 

 

iPhone X

בשנה שעברה כשאפל הציגה את ליין האייפון 7, פיל שילר ציין כי אחת הסיבות להסרת מחבר האוזניות הסטנדרטי (3.5 מ"מ) היא אומץ. האומץ לעשות שינוי משמעותי גדול ולהסיר מחבר סטנדרטי שנמצא בשימוש למעלה מ- 100 שנה, בעבור מקום לפיצ'רים חדשניים (כמו המנוע הטפטי המשופר ומודול המצלמה הכפול של ה- 7 פלוס) ודחיפת עולם המובייל לכיוון אלחוטי. האמירה של שילר הפכה ל- Meme באינטרנט ורבים לעגו לשילר על הניסיון שלו לעשות ספין שיווקי למהלך שמבקרי טכנולוגיה רבים מתלוננים עליו עד היום. באופן אירוני גוגל שלעגה לאפל על הסרת מחבר האוזניות עם השקת הפיקסל, הסירה בעצמה את המחבר בדגם החדש של ליין הסמארטפונים שלה: הפיקסל 2 והפיקסל 2 XL, בעוד סמסונג החליטה לעשות צעד "אמיץ" ולשמור את מחבר האוזניות בליין מכשירי הגאלקסי 8 וה- Note 8 שהיא הציגה השנה.

בעוד שילר לא הגה את המילה "אומץ" באירוע המדיה האחרון של אפל, בו החברה הציגה את מכשירי האייפון 8 והאייפון 10 (X), נראה כי הצעד של אפל עם ליין מכשירי האייפון לשנת 2017 הוא האמיץ ביותר של אפל עד כה.

קיפול 8?
אין ספק שעם הצגה של האייפון 10 לצד האייפון 8 וה- 8 פלוס, אפל לקחה סיכון גדול מאוד ליפול לבור בו היא הייתה בשנת 2013, כאשר החברה הציגה את האייפון 5c לצד האייפון 5s. ה- 5c נועד להיות מכשיר דגל משני, אולם בפועל אחרי רבעון ההשקה של המכשירים, התגלה הן לאפל והן לעולם כי רוב המשתמשים של אפל רוצים מכשירי פרימיום והם גם מוכנים לשלם עבורם מחיר נאה. התוצאה הייתה שאפל נתפסה לא מוכנה לביקוש גדול מהמצופה ל- 5s על פני ה- 5c ביחס שעמד על 3 ל- 1 ולאחר מכן על 5 ל- 1.

כבר עכשיו נראה כי המכירות המוקדמות והמכירות הראשוניות של מכשירי ה- 8 וה- 8 פלוס מגלים כי בעוד מדובר בהיקף מכירות מרשים, מלאי המכשירים לא אזל באופן הכה מהיר אליו התרגלנו בעת השקת אייפון חדש, וזמן האספקה של מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס עומד כעת על בין 3 ל- 5 ימים (נבדק לדגם הפלוס בנפח 256GB בחנות המקוונת של אפל), זאת כשבשנה שעברה הביקוש למכשירי ה- 7 פלוס ובפרט בתצורת ה- Jet Black עמדה על מספר שבועות ואפילו חודשים במהלך רבעון ההשקה של המכשירים. כמובן שהדבר לא אומר שמכשירי ה- 8 או ה- 8 פלוס הם כישלון מכירות. סביר להניח שההפך הוא הנכון ושבמהלך השנה הקרובה אפל תמכור הרבה יותר מכשירי אייפון מבשנה שעברה, ורובם יהיו מכשירי אייפון 8 ו- 8 פלוס. אם כי אין ספק שהשנה תמהיל המכירות יהיה מורכב גם ממכשירי 7 ו- 7 פלוס שנמכרים במחיר נמוך יותר, ואפילו מכשירי 6s ו- 6s פלוס שנותרו בליין.

מהעבר השני נראה כי גם לא מעט מאמצים מוקדמים שבדרך כלל נמנים על גל המשדרגים/ רוכשים הראשונים של מכשירי אייפון חדשים, מעדיפים להמתין השנה למכשיר האייפון 10 ובכך אפל יוצרת מצב בו פיצול ליין האייפון מעבר לדגם "רגיל" ודגם פלוס עשוי להשפיע באופן ניכר על המכירות, ובפרט לאור העובדה שנראה כי המלאי והזמינות של האייפון 10 צפויה להיות מצומצמת למדי, כשההשערות הן שאפל תצליח לענות על הביקוש רק באמצע 2018.

ממשק משתנה(ש)
בעוד מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס שומרים על אותו קו מוכר של האייפון, החל מהעיצוב שזכה לאיטרציה מינורית מהעיצוב המוכר שאפל הציגה בשנת 2014 עם מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס, מסך ה- LCD ששופר אף הוא באופן איטרטיבי עם פיצ'ר ה- True Tone, מסגרות הצד ובפרט אלו שבחלק העליון והתחתון של הפאנל הקדמי וכמובן לחצן הבית הטוב והמוכר שמכיל את חיישן ה- Touch ID. האייפון 10 טורף את הקלפים באופן די מפתיע. חסל לחצן הבית, כאשר אפל לא רק מסירה את לחצן הבית לאלתר אלא גם מחליפה את Touch ID בחיישן ביומטרי חדש – Face ID, המבוסס על טכנולוגיה שונה לחלוטין ומביאה עימה ממשק משתנה שונה לחלוטין.

ממשק שונה זה לא רק בא לידי ביטוי בפתיחת המכשיר מנעילה, כשיש לציין ש- Face ID מחליפה באופן מלא את Touch ID על שלל היכולות שלו מבלי שמפתחים יצטרכו לעשות דבר, הודות להתאמת כלי הפיתוח (API) למנגנון הביומטרי החדש, כך שאפליקציה שאימצה את Touch ID תזכה לקבל את היכולות של Face ID באופן אוטומטי, אלא גם באינטרקציה עם המכשיר. סביר להניח שיקח למשתמשים הטריים זמן מסוים להתרגל לעובדה שאין יותר לחצן בית עליו צריך ללחוץ כדי לחזור הביתה. במקום זאת מחוות ניגוב (Swipe) מלאה מהחלק התחתון של המסך תחזיר את המשתמש למסך הבית מכל אפליקציה בה הוא נמצא. מחוות ניגוב חלקי מהחלק התחתון של המסך תעביר את המשתמש למצב המולטי טאסקינג, כשיש לציין שאל מצב זה ניתן גם להכנס על ידי לחיצת 3D Touch בצד השמאלי (או הימני בעת שימוש בממשק מימין לשמאל) של המסך (פיצ'ר זה יחזור בגרסה 11.1 לכל המכשירים התומכים ב- 3D Touch).

בנוסף לחצן הנעילה/כיבוי יהפוך להיות טריגר לדברים כמו שירות התשלום הדיגיטלי של אפל (שעדיין לא זמין בישראל) על ידי לחיצה מהירה כפולה ולסירי על ידי לחיצה ארוכה יותר, כשלחיצה ארוכה עוד יותר תביא להעלאת ממשק כיבוי המכשיר.

שינוי ממשק המשתמש הכה מוכר שמלווה את משתמשי האייפון מאז הצגת האייפון לפני עשור (כשכמובן הממשק השתנה מעט אולם לא באופן כה דרסטי) הוא צעד נועז מצידה של אפל, במיוחד לאור העובדה שהאייפון מהווה עיקר ההכנסות והרווחים של החברה בשנים האחרונות וכל השפעה על ליין האייפון ישפיע באופן עמוק וניכר על אפל.

בליטה על המצח
צעד נועז נוסף הוא הבחירה של אפל להשאיר את ה"מצח", קרי מערך המצלמה והחיישנים הקדמי הקרוי בשם TrueDepth Camera שמאפשר את Face ID ומכיל גם את חיישן התאורה, הקרבה ואת מצלמת ה- FaceTime שזכתה לשיפור ניכר בחומרה שלה. בשבועות שקדמו לאירוע המדיה בספטמבר רבים תהו האם אפל תסתיר את ה"מצח", או שמא תציג אותו לראווה. התשובה כעת ידועה ונראה שלא כולם מרוצים ממנה. למעשה בשבועות מאז האירוע, הביקורות על הבחירה העיצובית של אפל להשאיר את המצח הגיעו מכל צד, בין אם ממעצבי רשת שלא מרוצים מהעובדה שהמצח יוצר מסגרת מלאכותית לאתרים, מפתחי אפליקציות שגילו כי אסור להם להסתיר את המצח בשום צורה אלא לעצב "סביבו", ומבקרי טכנולוגיה שרואים בהחלטות העיצוביות של אפל עדות לכך שהחברה איבדה את דרכה ושהיא על סף קריסה.

iphone-x-horn-alternatives

אין ספק שמבחינה אסטטית נראה כי המצח הוא לא הבחירה היפה ביותר שאפל יכלה לעשות. אולם אפל בחרה להדגיש את המצח במקום להסתיר אותו בתוכנה, דבר שהיא יכלה לעשות בקלות. לא ברור למה אפל בחרה כפי שהיא בחרה, אולם נראה כי מדובר בבחירה מודעת ולא בטעות, לאור האפשרויות. השערה אחת היא שאפל בחרה להשאיר את המצח גלוי כפי שהוא במטרה להפוך את העיצוב של האייפון 10 לאייקוני, זאת כאשר לחצן הבית שיצר את העיצוב האייקוני הנוכחי של האייפון לכה מוכר עד כי מספיק בתרשים (גליף בעגה המקצועית) של מכשיר מלבני עם קצוות מעוגלים ולחצן בית עגול – כדי שהמשתמש יזהה אותו בתור אייפון. כעת הגליף של האייפון 10 עם המצח צפוי להיות אייקוני לא פחות, במקום שיהיה מדובר בסתם מלבן עם פינות מעוגלות, שיכול להיות למעשה כל מכשיר אנדרואיד. אפשרות נוספת היא הגאווה של אפל במערך ה- TrueDepth שהוא מתקדם מבחינת החומרה שלו מכל דבר אחר בשוק המובייל בכשנתיים לפחות, ובמיוחד כשהתגלה שמדובר במזעור מדהים של מערך הקינקט שפותח על ידי חברת פריימסנס הישראלית.

iphone-x-compare-1

השורה התחתונה
ההחלטה של אפל לעבור להשתמש ב- Face ID היא בהחלט לא החלטה רגעית או תוכנית מגירה. למעשה נראה כי מדובר בבחירה מושכלת של אפל במטרה להחליף את חיישן טביעות האצבע בחיישן מאובטח יותר שיוצר חווית שימוש טובה יותר שנעלמת ברקע. כמו כן לאור כל הנקודות הנ"ל נראה כי ההחלטה של אפל להציג השנה את האייפון 10 לצד האייפון 8 וה- 8 פלוס, עם תג מחיר גבוה יותר וזמינות שצפויה להיות מצומצמת למדי בתחילת הדרך היא החלטה אמיצה למדי מצידה של אפל. בנוסף על כך השינוי המשמעותי ביותר בממשק של האייפון אותו מביא האייפון 10 ובחירות העיצוב של המכשיר הופכות את ההחלטה לאמיצה כפליים ויהיה מעניין לראות האם ההחלטות של אפל יתגלו כהחלטות טובות שיתגמלו את החברה עם גידול משמעותי בהיקף המכירות של מכשירי האייפון השנה, או שמא נגלה שמגע הקסם של אפל תם.

להמשך דיון

 

מקורות: Above Avalon ו- iMore
עריכה, תרגום ותוספות: natisho