אפל עובדת על משקפי AR

ע״י

דיווח מגלה שהעניין של אפל בתחום ה- AR, הביא את החברה להקים צוות לפיתוח מוצר שעתיד להציג משקפי AR עד שנת 2020. האם אפל תצליח איפה שגוגל נכשלה?

 

 

Apple Glass

אחד הכישלונות הגדולים ביותר של גוגל בחמש השנים האחרונות הן משקפי ה- Google Glass של החברה, שהוצגו לראווה בכנס השנתי של גוגל על ידי לא אחר מאשר סרגיי ברין, בתצוגת תכלית שכללה צניחה חופשית ועוד. בהמשך גוגל המשיכה לדחוף את המשקפיים בתצוגות אופנה ואפילו פתחה בבטא פומבית שאפשרה ל"חוקרים" לרכוש את המשקפיים תמורת סכום של כ- 1,500 דולר. בטא זו גילתה את הבעיה הקשה של המוצר והניתוק המוחלט בין גוגל לקהל המשתמשים, כאשר המשקפיים נדחו על ידי הציבור באופן מוחץ והביא את החברה לגנוז את הפרויקט בדקה ה- 90' לפני שהמוצר היה אמור להגיע לקהל הרחב. מיקרוסופט מצידה בחרה בגישה מעט שונה, עם משקפי ה- HoloLens על ידי פיתוח איטי וממושך שלהן וניסיון לדחוף אותן קודם כל במגזר העסקי בוורטיקלים שונים.

בשונה מ- 2 ענקיות הטכנולוגיה שעיקר העסקים שלהן סובב סביב תוכנה, אפל בחרה בגישה שונה לתחום ה- AR (מציאות רבודה/ מועשרת), שהפך בשנתיים האחרונות למוקד עניין עז עבור החברה, כשטים קוק ציין לא אחת את הפוטנציאל העצום של תחום זה לשנות את העולם. השנה אפל הציגה לראווה את ARKit, ערכת כלי פיתוח המובנים בתוך iOS 11 המאפשרים למפתחים לפתח אפליקציות מתקדמות מאוד, העושות שימוש בטכנולוגיית AR מתקדמת באופן מובנה, מבלי הצורך לפתח אותה בעצמם – כפי שהיה נהוג עד כה, מה שהביא מעט מאוד מפתחים להתמודד עם התחום. כעת דיווח חדש המובא על ידי מארק גורמן מבלומברג, מגלה שאפל הקימה צוות ייעודי במטרה לפתח את תחום ה- AR, הן מצד התוכנה והן מצד החומרה עם מוצר שיתבטא ככל הנראה במשקפיים כאלה או אחרות, עם תאריך יעד של בין 2019 ל- 2020.

לפי הדיווח מוצר ה- AR של אפל יתבטא בחומרה שעדיין לא ידוע איך היא תראה – אולם היא תכלול מסך מובנה, ולא תסתמך על מסך חיצוני (כמו למשל הסמארטפון) – מערכת הפעלה ייעודית המכונה באופן פנימי באפל בשם rOS (קיצור עבור “Reality Operating System”) ורכיב עיבוד מרכזי ייעודי שהחברה מפתחת. לפי הדיווח עולה כי הפרויקט, המכונה באופן פנימי בשם T288, החל לפני מספר שנים והוא מובל על ידי מייק רוקוול שהגיע לאפל מחברת Dolby Labs, שהרחיב את הצוות שגדל לכדי כמה מאות עובדים מתוך אפל. בעוד הצוות לא הציג מוצר פיזי עדיין, הוא כן סיפק מוצר תוכנתי ראשון בדמות ARKit שכאמור, הוצגה השנה ב- WWDC כחלק מ- iOS 11, ואפשרה לקהילת המפתחים של iOS לבנות אפליקציות AR מתקדמות בקלות יחסית.

ar-glasses

הצעד הבא הוא ככל הנראה פיתוח מוצר פיזי עם מסך מובנה שיוכל להזרים ולהציג תכני וידאו תלת ממדיים ליישום סביבת AR, מבלי שהמוצר יהיה גדול ו/או מגושם. מדובר באתגר לא קטן מבחינה חומרתית כאשר אחד האתגרים הגדולים הוא חיי הסוללה, כשכיום תכנים שכאלה צורכים הרבה מאוד משאבים. בהתאם לכך אפל לא מחכה לחברה חיצונית שתפתח רכיבים שיאפשרו זאת, ונראה כי צוות הרכיבים המנוסה של אפל שבשנים האחרונות הציג לעולם את רכיבי ה- Ax הנמצאים במכשירי האייפון והאייפד, רכיבי ה- Sx הנמצאים בשעון ורכיבי ה- Wx שנמצאים באוזניות האלחוטיות של אפל וביטס, קיבל לידיו את המטלה לפתח רכיב ייעודי עבור משקפי ה- AR הללו.

באופן די טבעי לצד אלמנט החומרה אפל גם מפתחת מערכת הפעלה ייעודית למשקפי ה- AR, שכאמור מכונה באופן פנימי באפל בשם rOS. מי שמוביל את פיתוח מערכת ההפעלה הזו, שלפי הדיווח מבוססת על iOS (בדיוק כמו ש- watchOS ו- tvOS מבוססות על iOS) הוא מהנדס בשם Geoff Stahl. תאריך יעד של השקה לכיוון 2019 או 2020 מגלה כי יש עדיין הרבה מאוד דברים שאפל בודקת וחוקרת, בין אם מדובר בממשק המשתמש, האם ואיך לאפשר התקנה של אפליקציות באופן ישיר (האם להציג אפסטור ייעודית או לקשר לאפסטור של האייפון?) ומה יהיו האלמנטים העקריים של המוצר שיהווה המשך ישיר לאסטרטגיית הטכנולוגיה הלבישה של אפל שגדלה ברבעון האחרון מבחינת היקף המוצרים שנמכרו בכ- 75% משנה לשנה, כשהיא מובלת על ידי השעון, וליין האוזניות הכוללים את אוזניות האיירפודס והאוזניות של ביטס.

עד אז נראה שהפיתוח של המוצר מתבסס על מוצרים קיימים בשוק כשאפל מתנסה עם ה- Vive של HTC תוך כדי בניה של מוצר שלפי הנראה דומה ל- Gear VR של Oculus, אם כי הוא נבנה במטרה לניסויים פנימיים הן בחומרה והן בתוכנה ולא במטרה להמכר כמוצר.

לאחרונה טים קוק ציין כי למרות העובדה שהוא מאוד מתרגש מתחום ה- AR, ולדעתו תחום זה יהיה משמעותי וחשוב בדיוק כמו האפסטור שהושקה ב- 2008, עדיין מדובר בצעדים הראשונים וכי אין שום דבר בשוק כיום, או כזה הנראה בעתיד הקרוב שיגרום לאפל להיות מרוצה. וכידוע, כשאפל לא מרוצה מהקיים היא בונה בעצמה. השאלה היחידה היא האם פרויקט פיתוח משקפי ה- AR הללו, יתנגש באופן כלשהו עם פרויקט הרכב האוטונומי של אפל – טיטאן, שלפי השמועות אף הוא זכה לתאריך יעד של 2020 או 2021 ויהיה מעניין לראות מה אפל תתעדף או בכלל.

להמשך דיון

 

מקור: בלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho