אפל עובדת על האייפד X

ע״י

דיווח חדש מגלה שאפל מתכוונת לשדרג את ליין האייפדים בשנה הבאה, עם פיצ'רים שהוצגו באייפון X כגון מסך (כמעט) מקצה לקצה ועם Face ID.

 

 

iPad2018_1

ליין האייפד נמצא בתאוצה שכמוה לא נראתה מזה מספר שנים, כאשר בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון אפל גילתה כי מכירות האייפד המשיכו לצמוח מרבעון לרבעון בכ- 11%, מה שמתבטא בצמיחה ברבעון השני ברציפות אחרי יותר מ- 4 שנים בהן מכירות האייפד צנחו משנה לשנה. הסיבה לכך היא ככל הנראה כפולה: גם הצגת אייפד בגודל 9.7 אינץ' זול הנמכר במחיר התחלתי של 329$, וגם רענון לליין האייפד פרו עם דגם ה- 10.5 אינץ' החדש שזכה לשבחים וביקורות חיוביות מאוד בגין גודל המסך שלו, פיצ'ר ה- TrueTone אולם במיוחד קצב רענון של 120 הרץ שהופך את פעולת המסך לחלקה ביותר הנקרא על ידי אפל בשם ProMotion. כעת נראה שאפל לא מתכוונת להאט את הקצב ולמנף את התנופה של מכשירי האייפד, כאשר לפי דיווח שמגיע ממארק גורמן מבלומברג עולה שדגמי האייפד של 2018 יגיעו עם מיטב הפיצ'רים אותם אפל הציגה השנה עם האייפון 10 (X).

פיצ'רים אלו יתמקדו ב- 2 אלמנטים עקריים: יחס המסך לפאנל הקדמי שיהיה הגדול ביותר עד כה. כלומר המסך יהיה (כמעט) מקצה לקצה בדומה למסך של האייפון 10. משמעות הדבר – ומה שמביא אותנו לאלמנט השני – הוא שכמו במכשירי האייפון 10, עצם העובדה שהמסך יהיה מקצה לקצה תביא להסרת לחצן הבית ועימו Touch ID, אותו תחליף טכנולוגיית זיהוי הפנים הביומטרית שאפל הציגה לאחרונה בשם Face ID. מה שכן, נראה כי המסכים של מכשירי האייפד ימשיכו להיות מסכי LCD ולא מסכי OLED – כמו המסך של האייפון 10, ככל הנראה בגלל שאפל תעדיף לכוון את תפוקת הייצור של מסכי OLED, שהיא עדיין לא מספיקה דיה, למכשירי האייפון 10. לפחות עד שיצרניות מסכים כמו LG, Japan Display ו- Sharp יהפכו את מפעלי הייצור שהן מפתחות עבור OLED לפעילים עם תפוקות טובות.

למרות שטכנולוגיית ה- OLED היא לא חדשה, היא עדיין לא הבשילה דיה כדי להפוך להיות טכנולוגית המסכים העקרית במכשירי מובייל, ולראייה ניתן לראות את הבלאגן שגוגל נכנסה אליו עם המסך של מכשיר ה- Pixel 2 XL כשהחברה תעדפה להשתמש במסך OLED מתצורת של LG, שהתגלה להיות בעייתי הן מבחינת זוויות הראייה, הן מבחינת הצבעים שלו, אולם בעיקר לאור בעיית צריבה קשה במסכים שהופיעה תוך מספר ימי שימוש.

iPadPro2018_13

עצם השימוש ב- Face ID, שלפי השמועות יגיע גם לכלל ליין האייפונים בשנה הבאה, יאפשר למכשירי האייפד לקבל את מלוא היכולות שהפיצ'ר הביא לאייפון 10, בין אם מדובר באנימוג'י שהפכו לסנסציה ברשתות החברתיות מאז שהאייפון 10 הושק, או בין אם מדובר במנגנון ביומטרי מאובטח יותר, אם כי לאור העובדה שבניגוד לאייפון שהוא אישי יותר, האייפד הוא מכשיר "חברתי יותר" שנמצא בשימוש כמכשיר לשימוש של מספר בני משפחה, וכן גם בארגונים כאלה ואחרים. לאור זאת נראה כי אפל תצטרך לפתור את המגבלה הגדולה ביותר של Face ID והיא היכולת של מנגנון החישה הביומטרי לתמוך רק בזיהוי פנים של משתמש אחד, בעוד Touch ID מאפשר זיהוי של עד 5 טביעות אצבע שונות.

עצם הסרת לחצן הבית גם תביא לשינוי לא קטן בממשק המשתמש במכשיר, בדומה לאופן בו האייפון 10 מביא עימו ממשק משתמש חדש ושונה. אך עם זאת עם iOS 11 אפל כבר החלה לבצע שינויים בממשק המשתמש במכשירי האייפד, שכעת מתבסס יותר על מחוות בממשק המשתמש שקיבל עם הגרסה האחרונה של iOS תמיכה רחבה יותר במולטי טאסקינג עם פיצ'ר של Drag and Drop, ואפשרות להציג את ה- Dock מכל אפליקציה ומצב על ידי מחוות ניגוב (Swipe) מהחלק התחתון של המסך. באופן מעניין נראה כי גם מעצם העובדה מרכז הבקרה הפך להיות חלק אינטגרלי מממשק המולטי טאסקינג, הוא כבר נמצא בעמדה טובה יותר מזו שבאייפון 10 בו מרכז הבקרה עבר מהחלק התחתון של המסך לחלק הימני העליון של המסך.

יהיה מעניין לראות האם השדרוגים אלו, שצפויים כאמור להגיע לליין האייפד פרו בשנה הבאה, ימשיכו את טרנד הצמיחה של האייפדים בחצי השנה האחרונה, או שמא מדובר במגמה לא מייצגת.

להמשך דיון

 

מקור: בלומברג
תמונות: iDrops
עריכה, תרגום ותוספות: natisho