[עודכן] אפל מעוניינת לרכוש את שאזאם

ע״י

TechCrunch מדווח שאפל מתעניינת ברכישתה של שאזאם (Shazam), שירות גילוי המוזיקה הפופולרי. אולם האם מדובר בשירות הטוב ביותר?

 

 

shazam-app-icon-ios

בשנה האחרונה התחרות בתחום שירותי הזרמת המוזיקה, מתחממת בין אפל מיוזיק לבין ספוטיפיי (Spotify), כאשר לפני מספר חודשים ספוטיפיי דיווחה על כך שהיא חצתה את רף 60 מיליון המנויים המשלמים, כששירות יש עוד כ- 80 מיליון מנויים לא משלמים (וסך הכל כ- 140 מיליון מנויים), זאת בעוד לאפל מיוזיק יש "רק" כ- 30 מיליון מנויים משלמים. בעוד ישנם עוד שירותי הזרמת מוזיקה, נראה כי אפל מיוזיק וספוטיפיי הם השירותים הפופולריים ביותר ובהתאם לכך התחרות ביניהן צוברת תאוצה ועוצמה, כשמצד אחד ספוטיפיי מתכוננת להנפקה בורסאית, שתכניס לחברה תזרים מזומנים ותאשר לה להתחרות בצורה טובה יותר מול אפל מיוזיק, ומצד שני אפל חוקרת כיצד היא יכולה להפוך את שירות הזרמת המוזיקה שלה לתחרותי יותר.

דרך אחת שלדעתה של אפל תהפוך את השירות לטוב יותר, הוא אינטגרציה של שאזאם – שירות גילוי המוזיקה הפופולרי – הזמין דרך אפליקציה והחל משנת 2014 (עם iOS 8) עובד גם דרך אינטגרציה עם סירי. האתר TechCrunch מדווח שלפי מקורותיו אפל נמצאת בשלבים מתקדמים לרכישת שאזאם, תמורת סכום של כ- 400 מיליון דולר, סכום שהוא נמוך באופן משמעותי מהשערוך של החברה בסבב גיוס הכספים האחרון שנעשה ב- 2015, שנאמד דאז על כמיליארד דולר. שאזאם החלה את דרכה בשנת 1999 עוד לפני תקופת האפליקציות, בשימוש עם הודעות SMS, אולם אין ספק שעליית הסמארטפונים והאפליקציות חיזקו את הפופולריות של שאזאם שדיווחה על כמיליארד הורדות בספטמבר של השנה שעברה. מאז כמובן מספר ההורדות גדל, כשהחברה גם עברה לרווחיות מבחינת ההכנסות שלה.

שאזאם הרחיבה את מודל הזיהוי שלה, מתחום המוזיקה, גם לתחום המדיה כשכעת האפליקציה מסוגלת גם לזהות סדרות טלויזיה וסרטים ואף החלה להכנס לתחום המציאות הרבודה – AR – אותה אפל החלה לקדם באופן אינטנסיבי השנה בשימוש עם iOS 11. יכולות אלו הופכות את מנוע הזיהוי של שאזאם לשימושי לא רק עבור אפל מיוזיק, אלא גם עבור שירות התוכן של אפל, בשימוש דרך אפליקצית ה- TV, שאפל הציגה ב- iOS 10 וזמין כרגע למשתמשי iOS במספר מדינות מצומצם, כאשר לפי דיווחים נראה כי אפל מתכוננת להרחיב את הזמינות של האפליקציה לעוד מספר מדינות באירופה (ישראל עדיין לא נמנית ביניהן).

shazam-800x450

אפשרות ברורה היא שאפל תטמיע את היכולות של שאזאם בתוך iOS, בין אם על ידי אינטגרציה טובה יותר בשימוש עם סירי, קידום של אפל מיוזיק ועוד. כאשר במכשירי הפיקסל 2 של גוגל, ענקית החיפוש והפרסום המקוון הטמיעה אפשרות של זיהוי שירים ברקע, והצגתם במסך הנעילה. כך שבמידה והמשתמש נמצא במיקום בו מושמע שיר, המכשיר מזהה אותו ברקע ומציג אותו באופן "אוטומטי". בנוסף לפי היכולות הנוספות של שאזאם מדובר בתוספת שימושית ביותר לכלל מאמצי המדיה של אפל, בין אם מדובר במוזיקה, או תכני וידאו (סדרות וסרטים) לקידום אפליקצית TV.

מה שכן לא ברור האם מדובר בבחירה הטובה ביותר שאפל יכולה לעשות, זאת בהשוואה לשירות זיהוי המוזיקה המתחרה SoundHound, שמוכר קצת פחות מאשר שאזאם. היתרון של SoundHound על פני שאזאם הוא האפשרות לזהות שיר לא רק על ידי האזנה לרקע, אלא גם על ידי המהום על ידי המשתמש. בהתאם לכך SoundHound עושה שימוש במערכת לימוד מכונה (ML) ואלגוריתמים מתקדמים יותר של בינה מלאכותית (AI), מאשר שאזאם, ולפני כשנתיים החברה אף השיקה עוזר/ת ויטואלי בשם Hound שזמין לשימוש דרך אפליקציה צד ג'. באופן מפתיע האפליקציה זכתה לביקורות נלהבות מאוד, הודות ליכולות המצוינות שלה, בין אם מדובר בזיהוי קלט קול מהיר ומדויק להפליא, ותגובה מהירה לא פחות. החיסרון הגדול הוא העובדה שהאפליקציה היא אפליקציית צד ג', ובכך היא לא נהנית מהאינטגרציה עם מערכת ההפעלה, ממנה נהנית סירי. על פניו ברכישת SoundHound, אפל הייתה יכולה לקבל יכולת זיהוי שירים מהטובים בשוק, וגם לחזק את תחום הבינה המלאכותית בכלל ואת סירי בפרט.

לפי הדיווח אפל ושאזאם צפויות להודיע על חתימת העסקה, אם כי לאור סדר הגודל שלה, לאפל אין סיבה אמיתית להתייחס אליה, למעט ההייפ התקשורתי, מעצם הפופולריות של שאזאם וקהל המשתמשים הלא קטן שיש לשירות.

עדכון
אפל אישרה את הרכישה של שאזאם למספר אתרי טכנולוגיה עם ההודעה הבאה:

"אנחנו נרגשים ששאזאם והצוות המוכשר יצטרפו לאפל. מאז השקת האפסטור, שאזאם הייתה באופן עקבי אחת האפליקציות הפופולריות ביותר עבור iOS. היום היא נמצאת בשימוש על ידי מאות מליוני משתמשים ברחבי העולם, על מספר רב של פלטפורמות. אפל מיוזיק ושאזאם הם התאמה טבעית, בכך שהן יאפשרו את היכולת לשתף ולזהות מוזיקה ולספק חווית מוזיקה נהדרת לקהל המשתמשים שלנו. יש לנו תוכניות מרגשות בקנה, ואנחנו מצפים לחבר את השירות של שאזאם לאור ההסכם שדווח היום."

 

להמשך דיון

 

מקורות: TechCrunch ו- TechRadar
עריכה, תרגום ותוספות: natisho