החלפת סוללה עשויה לשפר את ביצועי האייפון 6 וה- 6s שלכם

ע״י

הטענות לפיהן אפל מאיטה מכשירי אייפון ישנים עם הזמן, כדי לגרום משתמשים לשדרג מקבלת אור חדש כשמצד אחד נראה כי עדכוני iOS לא משפיעים, אם כי הסוללה.

 

 

iPhone 6s performance

אחת הטענות הנושנות ביותר כלפי אפל, היא שהחברה מאיטה באופן מכוון מכשירים ישנים, בין אם מדובר במכשירי אייפון, אייפד או מק, עם עדכוני תוכנה ובכך גורמת למשתמשים לשדרג את המכשירים שלהם למכשירים חדשים. אפל מצידה בין אם מדובר באופן ישיר או באופן עקיף (על ידי עובדים לשעבר) ציינה במספר מקרים כי ההפך הוא הנכון וכי החברה עובדת לא מעט כדי לספק חווית שימוש טובה ככל האפשר גם על גבי חומרה חדשה, בשימוש עם גרסאות חדשות של iOS ו- macOS. לראייה מכשירי האייפון והאייפד זוכים לתמיכה ארוכה של כ- 4 שנים, בעוד מחשבי המק זוכים לתמיכה ארוכה עוד יותר.

חברת המחקר Futuremark איששה לאחרונה את הנושא, עם מחקר ניסויי שהחברה ביצעה החל משנת 2016. המחקר אסף למעלה מ- 100,000 תוצאות של מבחני בנצ'מרק שנבחנו על כ- 7 דגמים שונים של מכשירי אייפון והתפרסו על פני 3 גרסאות של iOS: החל מ- iOS 9 ועד ל- iOS 11. המכשיר הראשון שנבחן הוא אייפון 5s, שהוא האייפון הישן ביותר שמסוגל להריץ את iOS 11, לאור העובדה שהמכשיר מגיע עם רכיב ה- A7 התומך ב- 64 ביט, הגבלה אותה אפל יישמה ב- iOS 11 על מכשירי ה- iOS והאפליקציות באפסטור. בבדיקות שבצעה Futuremark, החברה בדקה את הביצועים של המעבד (CPU) והן של המעבד הגרפי (GPU) כשהתוצאות מגלות שהביצועים של המעבדים הגרפיים לא השתנו באופן משמעותי בגרסאות השונות של iOS ואפילו כשמדובר במכשירי האייפון 6, הביצועים של המעבד הגרפי השתפרו ב- iOS 11.

מנגד נראה כי הביצועים של המעבד כן ראו ירידה קטנה עם הזמן והגרסאות החדשות יותר, על פני כל הדגמים שנבדקו, אולם לא מדובר בירידה משמעותית בביצועים, כשלפי Futuremark ירידה יחסית מינורית זו בביצועים לא אמורה להיות מורגשת באופן ניכר במהלך השימוש היומיומי במכשיר, מכיוון שמבחני ביצועים מדמים שימוש שהוא אינטנסיבי מאוד ובפרק זמן קצר מאוד, דבר המעמיס את המעבד באופן יוצא דופן.

iPhone performance

אולם בסוף השבוע האחרון פוסט באתר Reddit העלה סברה מעניינת למדי לגבי השאלה: "למה שדרוג גרסה גורם למכשירי אייפון ישנים יותר להרגיש איטיים יותר?" המשתמש TeckFire שפתח את הפוסט גילה כי הוא שם לב להאטה במכשיר האייפון 6 פלוס שלו שלפי האתר GeekBench אמור לקבל את התוצאה 1471/2476 במבחן הביצועים הרלוונטי, כשלהפתעתו המכשיר קיבל את התוצאה של 839/1377. מה שהפתיע עוד יותר הוא העובדה שמכשיר האייפון 6 פלוס של אחיו קיבל את התוצאה הרצויה במבחן הביצועים של GeekBench, דבר שגרם ל- TeckFire לחקור את הנושא עוד יותר. מסתבר כי נראה והסיבה להאטה בביצועים קשורה בסוללה עצמה והדבר ככל הנראה מתחבר לתוכנית החלפת הסוללות שאפל פתחה בשנה שעברה למשתמשי אייפון 6 ו- 6s אחרי השקת iOS 10.2, שחיסלה את חיי הסוללה של משתמשי אייפון 6 וה- 6s רבים.

אפל ציינה כי הבעיה נגרמה על ידי מקבץ סוללות תקולות ולפיכך היא החליפה ללא עלות סוללות של מכשירי אייפון 6s ו- 6 שעמדו בקריטריונים שהחברה קבעה. בנוסף החברה גם שיחררה את iOS 10.2.1 שלטענה תיקנה את הבעיה וצמצמה את הכיבויים הפתאומיים והירידה בסוללה באופן משמעותי. אפל ציינה כי העדכון הביא לשינוי באופן חלוקת ההספק מהסוללה, שנגרם על ידי באג, וכי הוא לא קשור באופן ישיר לבעיית הסוללות התקולות במכשירי האייפון 6 וה- 6s. התגלית של TeckFire בפוסט ה- Reddit הצית סברה כי עדכון 10.2.1 גרם להאטה מכוונת של מכשירי אייפון 6 וה- 6s עם סוללות חלשות, במטרה שהמכשיר לא ישאב יותר מדי אנרגיה מהסוללה הבעייתית/ חלשה ויגרום לכיבויים פתאומיים או ירידה דרסטית בחיי הסוללה. האקדח המעשן, הוא לכאורה העובדה שעל ידי החלפת הסוללה, מכשיר האייפון 6 פלוס של TeckFire ראה שיפור משמעותי בביצועים שלו.

השאלה המתבקשת בנושא היא מדוע מכשירי האייפון 7 לא חוו בעיה דומה עם השדרוג לגרסה 11 ונגזרותיה. התשובה לכך נובעת מהעובדה שעם מכשירי האייפון 7 רכיבי ה- A10 וה- A11 (שנמצאים במכשירי האייפון 8, 8 פלוס והאייפון 10), מגיעים עם מעבד מרובע ליבות ויותר, המכיל מספר ליבות לביצועים גבוהים יותר ומספר ליבות לביצועים אופטימליים יותר והתוצאה היא שהרכיבים הללו כוללים גם שינוי באופן ניהול ההספק מהסוללה ובכך הם לא צפויים לחוות בעיות אותם חווים משתמשי אייפון ישנים יותר.

אפל מצידה לא הגיבה לנושא ויהיה מעניין לראות האם החברה אכן תתייחס לטענות הללו. בינתיים משתמשים שחווים חיי סוללה ירודים במכשירי אייפון ישנים יותר, יכולים לנסות ולהחליף את הסוללה, דבר שלפי הסברה ישפר את חיי הסוללה באופן ניכר ויאפשר להם להמשיך ולהנות ממכשירי האייפון לפחות לעוד שנה, עד להשקת iOS 12, שככל הנראה כבר לא תתמוך במכשירי אייפון 6 ו- 6 פלוס. בנוסף מי שזכאי להחלפת הסוללה כחלק מתוכנית החלפת הסוללות, רצוי ויעשה זאת בהקדם האפשרי, כל עוד התוכנית פעילה.

להמשך דיון

 

מקורות: Reddit, Futuremark ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho