האיירפודס הן הלהיט השקט של אפל ל- 2017

ע״י

צחקו על המראה שלהם, טענו שהן יפלו מהאוזניים, שאיכות הסאונד שלהן לא גבוהה, שהן יקרות מדי ועוד. אולם שנה אחרי השקתן אוזניות האיירפודס עדיין קשות להשגה.

 

 

AirPods OOS

באירוע ספטמבר 2016, אפל הציגה את אוזניות האיירפודס (AirPods) לצד מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס שזכו להיות מכשירי האייפון הראשונים מאז השקת האייפון ב- 2007, שמגיעים ללא חיבור אוזניות סטנדרטי הידוע בשם "חיבור 3.5 מ"מ". הטענה של אפל הייתה כי מחבר אנלוגי מיושן זה מעכב את החברה מלהציג חדשנות כגון מודול מצלמה כפולה, בתוך מארז החומרה הכה צפוף וקטן של מכשירי האייפון, וכי בכל מקרה אפל חוזה כי העתיד הוא אלחוטי – הודות לבלוטות' ו- Wifi. אוזניות האיירפודס נועדו לתת מענה מתוצרת של אפל להסרת מחבר האוזניות הסטנדרטי, לצד אוזניות אלחוטיות נוספות בין אם כאלו המיוצרות על ידי ביטס (Beats) או יצרניות אחרות. השקת האיירפודס הייתה מתוכננת לאוקטובר 2016, פחות או יותר לזמן ההשקה של מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס, אולם כאשר הגיע המועד, אפל דחתה את השקת האוזניות לתאריך לא ידוע.

חרושת השמועות לא אחרה להגיע, כאשר חלקן טוענות שהשקת האוזניות נדחתה לתחילת 2017, בעוד אחרות טענו כי האוזניות עשויות להגיע לקראת סוף השנה. גם הסיבות היו חלוקות כאשר מצד אחת הסברה הייתה שאפל לא יכולה לייצר היקפים מספיקים של רכיב ה- W1, שהוא הליבה של האוזניות, אולם מצד שני החברה כן ייצרה והחלה למכור אוזניות אלחוטיות של ביטס עם רכיב זה. מה שבטוח הוא שאפל איבדה את המומנטום בהשקת האוזניות, בעונת החגים של 2016. באופן די מעניין החברה הצליחה לספק את המקבץ הראשון של האוזניות לקראת סוף דצמבר וכך חלק קטן מאוד הצליח לשים את ידיו על האוזניות ימים ספורים/ במהלך חג המולד של השנה שעברה. בחודשים שלאחר מכן הזמינות של האוזניות הייתה כה מצומצמת שלא ניתן היה להשיג אותן בזמן אספקה נמוך מ- 6 עד 8 שבועות. בחודשים האחרונים הזמינות והאספקה של אוזניות האיירפודס השתפרה בצורה משמעותית, כשאפילו ניתן היה להשיג אותן בישראל במחיר של כ- 799 ש"ח.

נתונים אלו גילו שהאיירפודס, שהושקו לקול ביקורות חלוקות, הן הצלחה מרשימה מאוד ושאפל מוכרת כל זוג של איירפודס שהחברה מייצרת. הסיבה להצלחה המסחררת הזו נובעת מהפשטות של האוזניות. כל מה שצריך לעשות הוא לפתוח את הקייס ולהכניס את האוזניות לאוזניים. הן מתחברות ומסנכרנות את האודיו ביניהן בצורה מרשימה, לאור העובדה שבין אוזניה לאוזניה יש בלון גדול – קרי ראש – מלא בנוזלים. אולם אין לקחת את הפשטות של האוזניות שהיא גם אחת התלונות נגדן – אי היכולת לשלוט בגובה האודיו/סאונד הישר מהאוזניות – כמובן מאליו. חברות טכנולוגיה אחרות שהציגו אוזניות אלחוטיות אמיתיות גילו שמדובר במשימה לא פשוטה, ובין אם מדובר באוזניות ה- Gear X של סמסונג או אוזניות ה- Pixel Buds של גוגל, הביקורות של אוזניות אלו הן רחוקות מלהיות טובות. לעומת זאת למרות שהביקורות הראשוניות של האיירפודס היו שנויות, כשחלקן ציינו את המראה המגושם שלהן, ואחרות ציינו את המגבלות שלהן (עיצוב אחד שלא מתאים לכל אוזן, חוסר השליטה הנ"ל ועוד), נראה כי המשתמשים אוהבים את האוזניות הללו ומוצאים את השימוש בהן פשוט – קסום.

משימוש אישי באוזניות אין ספק שמדובר במעין תערובת ייחודית. מצד אחד עצם העובדה שלא ניתן לשנות דרכן את עוצמת השמע, וממשק השימוש הוא קצת מסורבל, הוא חיסרון אל מול אוזניות אלחוטיות אחרות. מצד שני קלות השימוש (והחיבור – במיוחד עם מכשירי iOS/ מק) הפשטות שלהן וחיי הסוללה הנהדרים (5 שעות בשימוש רצוף ועד 24 שעות בטעינה דרך הקייס הקומפקטי) הופכים ליתרון אל מול אוזניות אחרות כשגולת הכותרת היא נוחות. פשוט מדובר באוזניות, שבמידה והן מתאימות למבנה האוזן, נוח להשתמש בהן.

לאחרונה עם השקת סדרה 3 של השעון, שמגיעה עם קישוריות סלולרית מובנית (עדיין לא בישראל), איירפודס הפכו לחשובות עוד יותר בצימוד עם השעון כשהן מהוות כלי נוח ודי חשוב בין אם מדובר לבצע שיחות טלפון או להאזין למוזיקה דרך השעון. בהתאם לכך נראה כי הביקוש לאיירפודס התחזק באופן ניכר בחודשים האחרונים וכעת ימים ספורים לפני עונת החגים, נראה כי המלאי של אוזניות האיירפודס אזל כשזמן האספקה המשוער הקרוב ביותר הוא בתחילת 2018. משמעות הדבר היא שמי שרצה לרכוש את האוזניות כמתנה לחג המולד/ השנה החדשה, צפוי להתאכזב. באופן אירוני מדובר בעונת החגים השניה ברציפות בה האיירפודס לא זמינים לקהל הרוכשים.

לאחרונה האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת המחקר KGI, פרסם דו"ח לקהל המשקיעים בו הוא ציין כי לדעתו אפל תכפיל את היקף מכירות האיירפודס ב- 2018, לעומת המכירות של האוזניות האלחוטיות ב- 2017, כשלדעתו של Kuo האיירפודס הן האביזר החשוב ביותר בליין המוצרים של אפל כיום. החברה גם הכירה בחשיבות של האוזניות בראיונות שונים שנעשו עם בכירים בחברה, ביניהם פיל שילר שציין באופן ישיר כי החברה ראתה באיירפודס ככלי שלא רק צפוי להיות בשימוש עם מכשירי האייפון, אלא בעיקר גם עם השעון – כפי שקורה בפועל וצוין לעיל.

אפל כבר ציינה כי היא תשדרג את הקייס של האיירפודס בתחילת 2018, עם קייס שחדש שיאפשר טעינה אלחוטית של האוזניות ובשימוש עם מטענים אלחוטיים קיבוליים הפועלים בתקן Qi, בו אפל תומכת במכשירי האייפון 8, 8 פלוס והאייפון 10 (X). קייס זה צפוי ככל הנראה להגיע בסמיכות להשקת ה- AirPower, משטח הטעינה האלחוטי הקיבולי של אפל שיאפשר לטעון ביחד מכשיר אייפון, שעון ואת הקייס של האוזניות.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5Mac ו- MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho