שמועה | פיתוח אחיד ל- iOS ו- macOS

ע״י

דיווח ספק שמועה שמקורה בבלומברג, מגלה שאפל עובדת על פרויקט לאחד את הפיתוח לפלטפורמת המובייל והפלטפורמה השולחנית שלה, במטרה לקדם את המק, אך לא רק.

 

 

iOS and macOS

כשאפל פיתחה את האייפון, התוכנית הייתה להציג מכשיר שיעשה שימוש בפלטפורמה של האייפוד – לפחות בתחילת הדרך, ובהמשך יביא את עוצמה של פלטפורמת המק (דאז OS X) למכשיר הסמארטפון, כשהפרויקט החל בכלל עם כוונה לפתח טבלט. אולם הדחף העצום של המהנדסים שעבדו על פרויקט P2, שהיה בעצם ל"דחוס" את OS X לתוך מכשיר סמארטפון, הניב תוצאות מדהימות ומפתיעות כאחד, שהביאו את בכירי אפל לזנוח את התוכנית המקורית ועימה את P1 וללכת ישירות על הפיתוח של iPhone OS שלימים נקרא iOS – מערכת הפעלה ניידת המבוססת על OS X שפותחה באופן ייעודי לממשק מולטי טאץ'. כחלק מכך אפל שמרה על הליבה של OS X (יוניקס ודארווין) אולם התאימה מחדש את המבנה של המערכת מ- AppKit בה נעשה שימוש לפיתוח אפליקציות ל- OS X, תחת השם UIKit.

מהלך זה יצר מצב בו פיתוח ל- iOS ופיתוח ל- OS X/ macOS הוא שונה בתכלית, למרות שלמערכות ההפעלה יש ליבה ומכנה משותף. מסיבה זו לא כל האפליקציות שפותחו ל- iOS ונמצאות באפסטור, מצאו את דרכן ל- macOS ולמק אפסטור, ולאור הפופולריות הגדולה של מכשירי המובייל, האפסטור למק (או Mac AppStore ובקיצור MAS) לא זכתה להיקף האפליקציות שהאפסטור במכשירי האייפון והאייפד זכו לה, שכוללת כיום למעלה מ- 2 מיליון אפליקציות והאפליקציות בה לא מתעדכנות באותה התדירות שהאפליקציות ב- iOS מתעדכנות, גם כאשר המפתחים מרחיקים ומציגים את האפליקציה ל- 2 הפלטפורמות. כמו כן, הפרדה זו גם הביאה לידי כך שמפתחי אפליקציות מקצועיות לפלטפורמת המק, מציגים גרסאות די מצומצמות על מכשירי האייפון אולם בעיקר גם על מכשירי האייפד ובפרט האייפד פרו, שרבים מתלוננים על כך שיכולות התוכנה של מכשיר הטבלט הפופולרי של אפל, לא עומדות בקנה מידה עם יכולות החומרה שלו – כשהאחרונות עולות פי כמה וכמה על הראשונות.

דיווח חדש שמגיע מבלומברג, חושף כי אפל עשויה לשנות את כל זה וכבר בשנה הבאה, זאת לאור פרויקט סודי המכונה באפל בשם קוד "מרציפן", שמטרתו לאחד את הפיתוח של אפליקציות ל- iOS ול- macOS ובכך להקל על מפתחי הפלטפורמות הללו לפתח אפליקציות שירוצו הן על מכשירי האייפד והאייפון והן על מחשבי המק. מהלך זה לטענתו של המפתח Steven Troughton-Smith, יאפשר ל- 2 הפלטפורמות לגדול ולצמוח ביחד, ולא האחת על חשבון השניה, כשבנוסף לכך Troughton-Smith הוסיף וציין כי במידה ואפל אכן תעשה צעד זה, יהיה מדובר בשינוי הגדול והמשמעותי ביותר באקוסיסטם התוכנה של אפל מאז הצגתה של iOS.

אחת הסברות היא שצעד זה המכוון באופן ישיר לקהילת המפתחים של אפל, יוצג בכנס המפתחים השנתי של החברה שיתקיים בעוד כחצי שנה (כמיטב המסורת) ויהיה אחד מעמודי התווך של iOS 12 ו- macOS 10.14. כמובן שלא מדובר בפיצ'ר שמשתמשים ירגישו בו מיד עם שדרוג לגרסאות החדשות, אולם ההשלכות שלו יורגשו באופן מובהק בהמשך, כאשר הדבר יאפשר למפתחי אפליקציות לפתח אפליקציות שיותאמו ל- 2 הפלטפורמות. הדיווח של בלומברג מציין כי עדיין לא ברור איך אפל תעשה זאת, אולם יש לציין כי בעבר אפל כבר בצעה מהלך דומה, כשהחברה עברה מ- OS 9 ל- OS X, הראשונה מבוססת על מערכת ההפעלה MacOS הישנה של אפל, בעוד החדשה התבססה על NeXTOS שפותחה בחברת NeXT אותה הקים ג'ובס אחרי שהועזב מאפל ב- 1985. כדי להקל על המעבר, אולם בעיקר כדי שלא להגיע למצב בו קהילת המפתחים של מחשבי המק, שדאז היה להם נתח שוק מינורי ביותר, לא תעבור לפתח לפלטפורמת OS X לאור השינוי הגדול, אפל פתחה מערכת בשם Carbon (קרבון) שאפשרה למפתחים לבצע התאמות קלות בלבד ולאפשר לאפליקציות שלהן שפותחו עבור OS 9 לרוץ על OS X, ואף להנות מכל היכולות של OS X.

מהלך זה, שנהגה על ידי סקוט פורסטל שלימים הנהיג את הפיתוח של iOS, התגלה כמבריק ביותר והוא אפשר לאפל להחליף את מערכת ההפעלה OS 9 המיושנת במערכת הפעלה מודרנית ומתקדמת – OS X – שהיוותה בסיס יציב עבור המק ואפשר לאפל להתקמבק, כשבהמשך OS X גם היוותה בסיס עבור iOS ונגזרותיה: tvOS ו- watchOS.

לאחרונה אחרי שמשתמשי המק ביקרו את אפל בחריפות על כך שהחברה מתמקדת באופן ברור ב- iOS, המניבה לחברה רווחים גדולים יותר, החברה החלה להתייחס באופן רציני יותר לפלטפורמת המק, החל מעדכונים שוטפים למחשבי המקבוק פרו בשנה האחרונה, וכלה בהחלטתה של החברה להציג 2 מחשבים שולחניים המיועדים לקהל המקצועי: ה- iMac Pro והמק פרו – כשכבר נדמה היה שהחברה החליטה לוותר על המק פרו, כאשר הדגם האחרון של המחשב השולחני הוצג ב- 2013 ולא עודכן מאז, מסיבות שונות ומשונות. כאמור פיתוח מאוחד לפלטפורמות ימשיך לקדם את פלטפורמת המק, אולם גם יתרום לא מעט ל- iOS מבחינת אפליקציות איכותיות עם יכולות גבוהות יותר ומקצועיות יותר. איחוד זה יהווה המשך בתוכנה, לצעד שאפל החלה בחומרה, עם הבאת רכיבי ARM למחשבי המק, מהלך שהחל בשנה שעברה עם רכיב ה- T1 במחשבי המקבוק פרו (הבסיס ל- Touch Bar) והמשיך השנה עם רכיב ה- T2 במחשבי ה- iMac Pro.

להמשך דיון

 

מקור: בלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho