אפל משחררת את גרסה 11.2.5

ע״י

אחרי מחזור בטאות די ארוך, אפל משחררת את עדכון 11.2.5 שמביא עימו תמיכה למכשיר ה- HomePod, מציג יכולות חדשות לסירי וסוגר הרבה מאוד באגים.

 

 

ios1125-800x500

אחרי 7 גרסאות בטא, אפל שיחררה סוף כל סוף את גרסה 11.2.5 לקהל המשתמשים הרחב. הגרסה החדשה מביאה לסירי יכולות חדשות של פתיחת פודקסטים בתחום החדשות של מקורות כמו NPR, פוקס, CNN וכו', כשניתן גם לבקש לשמוע חדשות בנושאים ספציפיים כמו למשל חדשות, ספורט, טכנולוגיה ועוד. בנוסף הגרסה החדשה מביאה תמיכה למכשיר ה- HomePod שצפוי להתחיל להמכר בקרוב מאוד, כאשר האייפון (והאייפד) אמורים להיות מכשירי השליטה והבקרה של ה- HomePod, בדומה לאופן בו האייפון מאפשר שליטה נרחבת יותר של השעון המצומד אליו. 11.2.5 מביאה גם מספר תיקוני באגים כאשר המשמעותי ביותר הוא תיקון של באג שאפשר החדרה של לינק זדוני באפליקצית ההודעות המובנית במכשיר שגרם לקפיאה וקריסה של המכשיר. כמו כן ממשק השליטה באודיו חיצוני במרכז הבקרה (Control Center) זכה לשיפור קטן.

יש לציין ש- 11.2.5 לא מביאה את היכולת שטים קוק התייחס אליה לאחרונה, שתאפשר למשתמשי האייפון להחליט האם הם רוצים להשאיר את פיצ'ר הבקרה על ביצועי המכשיר במקרים של סוללות בעייתיות, או לא. סביר להניח שפיצ'ר זה יגיע כחלק מהבטא הראשונה של 11.3 שצפויה להגיע בכל יום.

לצד שיחרור 11.2.5 אפל גם עדכנה את נתוני האימוץ של iOS 11, כשהם מגלים שקצב האימוץ של גרסה 11 הגיע לכ- 65%, עליה של 6% מאז תחילת דצמבר דאז קצב האימוץ של גרסה 11 עמד על 59%. אך עם זאת נראה כי קצב האימוץ של גרסה 11 נמוך יותר מזה של גרסה 10 או 8 בפרקי הזמן הללו ואפילו מזה של גרסה 8. מי שעשה את ההשוואה ראשון הוא Rene Richie מהאתר iMore. קצב אימוץ נמוך זה – שהוא הנמוך ביותר של גרסת iOS ב- 5 השנים האחרונות (אם לא יותר) – מהווה תמרור אזהרה די משמעותי שמגלה כי היקף המשתמשים של מכשירי iOS אינו ממהר לשדרג את המכשירים לגרסה החדשה מסיבות שונות ומשונות ובצדק. לאחרונה מוניטין התוכנה של אפל זכה למכות קשות, הן בגלל באגים רבים ב- iOS 11 וב- macOS High Sierra, הן בגלל פרשיית האטת המכשירים בגלל סוללות בעייתיות ועוד. כל אלו גורמים למשתמשים שלא למהר ולעדכן את המכשירים שלהם לגרסאות החדשות של iOS, דבר שלא רק פוגע במאמצים של אפל, אלא גם משפיע באופן ישיר על האקוסיסטם של iOS ועל קהילת המפתחים ועשוי אף לסכן את אחד מעמודי התווך של תחום השירותים של אפל – האפסטור במתכונתה הנוכחית.

במידה ודעת הקהל סביב גרסאות חדשות של iOS היא ירודה והדיעה הרווחת היא שעדיף שלא לעדכן, גם הצגה של פיצ'רים כמו אמוג'י חדשים או אפילו אנימוג'י לא תעזור. כמובן שלמרות קצב האימוץ הנמוך, האימוץ של גרסה 11 הוא גבוה יותר מכל גרסה מערכת הפעלה אחרת שהושקה בשנה האחרונה בין אם מדובר בחלונות או אנדרואיד. למעשה עם קצב אימוץ של 65%, קצב האימוץ של גרסה 11 גבוה יותר מזה של 3 הגרסאות האחרונות של אנדרואיד (M, N ו- O) יחדיו, כך שלמרות שאפל צריכה לשפר את איכות התוכנה שלה באופן ניכר, החברה עדיין רחוקה ממצב בו משתמשים לא מעדכנים (מכל מיני סיבות) את המכשירים שלהם באופן נרחב.

לצד 11.2.5 אפל גם שיחררה את גרסה 4.2.2 של watchOS שלא מכילה מאפיינים מיוחדים ונראה שבעיקר מדובר בתקוני באגים ויישור קו מול iOS 11.2.5. כמו כן אפל גם שיחררה עדכון ל- tvOS וכן את גרסה 10.13.3 של macOS שמביאה 2 תיקוני באגים משמעותיים: הראשון קשור ביציבות בעת חיבור לשרת SMB והשני לסדר הופעת הודעות באפליקציית ההודעות המובנית. בנוסף עדכון זה מכיל תיקון באג (די רשלני) הקשור להגדרות האפסטור וכן מספר תיקונים נוספים לפרצות האבטחה Spectre ו- MeltDown שהתגלו בתחילת חודש ינואר ומשפיעים על כל עולם המחשבים.

 

להמשך דיון