כל מה שרציתם לדעת על ה- HomePod

ע״י

אחרי דחייה של מספר חודשים, אפל מתחילה למכור את ה- HomePod ועושה את הצעד הראשון שלה עם חומרה ייעודית לבית החכם.

 

 

homepod_availability_applemusic_012318

אחרי הרבה מאוד שמועות בנושא, אפל הציגה ב- WWDC את מכשיר ה- HomePod. רמקול איכותי לבית שמגיע עם ממשק כפול: לחצני מגע ושימוש בסירי. בכך ה- HomePod דומה מאוד לאוזניות האיירפודס, וכמותן גם הוא נתפס בתור מכשיר עזר עבור מכשירי iOS, אם כי בניגוד לאוזניות האיירפודס, ה- HomePod מסוגל לעבוד גם מבלי להיות מצומד למכשיר אייפון או אייפד ולתפקד בתור רמקול חכם. מאז שאפל הציגה את ה- HomePod, שוק הרמקולים החכמים לבית עבר מספר שינויים, כאשר גוגל הפכה להיות שחקנית חזקה יותר, אמזון השיקה דגם משופר של ה- Echo וכן מספר מכשירי Echo נוספים, וסונוס נכנסה לתחום כאשר חברת הרמקולים המוכרת חברה לאמזון ובחרה באלקסה בתור העוזרת האישית המובנית (לפחות בתור התחלה). שינויים אלו יצרו מצב בו אפל נכנסת לא רק מאוחר לשוק, אלא גם עם תחרות עזה ואיכותית – דבר שהחברה לא רגילה אליו בדרך כלל.

אולם בניגוד לאמזון ולגוגל שהשיקו את הרמקולים שלהן בתור קודם כל מכשירים ביתיים לעוזרת חכמה ורק לאחר מכן כרמקולים איכותיים, אפל מיקדה את ה- HomePod קודם כל בתחום איכות המוזיקה והאודיו ורק לאחר מכן בסירי. סדר החשיבות של הדברים הוא קריטי למדי והוא מציג מוצרים שונים בהחלט ולפיכך אי אפשר להשוות את ה- HomePod לליין מכשירי ה- Echo של אמזון, או לליין מכשירי ה- Home של גוגל (אולי למעט ל- Google Home Max החדש) באופן ישיר.
כאמור השקת ה- HomePod נדחתה והחל מהיום אפל פתחה את ההזמנות המוקדמות למכשיר לקראת ההשקה הרשמית שתקרה ב- 9 לפברואר. אז מה זה ה- HomePod?

HomePod הוא רמקול חכם המיועד לשימוש ביתי בלבד, כשמו כן. המכשיר מגיע עם מערך מרשים של חומרה הכולל רכיב A8, וופר עוצמתי, מערך של 6 רמקולים ומערך של 7 טוויטרים הממוקמים מסביב למכשיר כדי לפזר את הסאונד ב- 360 מעלות. מערך החומרה בשילוב עם רכיב ה- A8 ותוכנה חכמה, מאפשרת ל- HomePod להתאים את האופן בו המכשיר מכוון את הסאונד בהתאם לחלל, כאשר המיקרופונים הופכים למעין מכשירי סונאר במטרה לגלות את המיקום של המכשיר בחדר ולספק את הסאונד האופטימלי. המכשיר לא מגיע עם אפליקציה ייעודית לשליטה כמו השעון. במקום זאת ניתן להגדיר את המכשיר כמו מכשיר HomeKit דרך הגדרות האייפון או האייפד, כשבאופן די מפתיע היקף ההגדרות הוא די מקיף וגרנולרי. כך למשל ניתן לבחור האם להציג את ממשק ה- LED שבחלק העליון של המכשיר, לבטל את ההפעלה של סירי לחלוטין או לשלוט באפקטי הקול של סירי, מהירות הדיבור שלה, רגישות הלחיצה על אזור הטאץ', הצגת לחצני ווליום באופן קבוע באזור הטאץ', ועוד.

HomePod-Availability_internal-parts_012218

כאמור איכות סאונד היא הדבר העיקרי של ה- HomePod, ובהתאם לכך המכשיר פועל בצורה המיטבית ביותר בשילוב עם מנוי של אפל מיוזיק, דבר שמאפשר להזרים למעלה מ- 40 מיליון שירים ישירות דרך הרמקול בלי צימוד של מכשיר נוסף (אייפון, אייפד, מק או אפל TV). אך עם זאת ניתן גם להשתמש במכשיר בתור רמקול להשמיע תכני מוזיקה מכל שירות שהוא, דרך מכשיר אייפון, אייפד או אפל TV בעזרת פרוטוקול AirPlay הסטנדרטי. בהמשך השנה אפל תציג עדכון קושחה ל- HomePod שיביא למכשיר תמיכה בדור השני של AirPlay שיאפשר לשני רמקולי HomePod לעבוד ביחד באופן סטראופוני ואף לקשר בין מספר גדול יותר של רמקולים יחדיו כדי שישמיעו את אותו התוכן בו זמנית ממספר חדרים נפרדים/ בכל הבית. בעיקרון פיצ'ר זה היה אמור להגיע עם הרמקול בעת ההשקה, אולם אפל דחתה אותו במספר שבועות, כאשר על פי הנראה AirPlay 2 תושק יחדיו עם גרסה 11.3 באביב.

homepod-gestures

מביקורות ראשוניות עולה כי איכות הסאונד של המכשיר היא בהחלט מרשימה. Madeline Buxton מהאתר refinery29 זכתה לסקירה ראשונית מקיפה יותר של ה- HomePod שארכה כשעה, במהלכה Buxton יכלה להשתמש במכשיר, דבר שעד כה התקשורת לא זכתה לו, ולהשוות את איכות המוזיקה לרמקולי דגל חכמים כגון: ה- One של סונוס, הדגם החדש של ה- Echo מבית אמזון, ומכשיר ה- Home Max של גוגל. לטענתה של Buxton ה- HomePod הציג ביצועי סאונד מרשימים הרבה יותר מאלו של המתחרים הן מבחינת איכות הסאונד הווקאלית והבאסים. הכתב Lance Ulanoff ציין כי איכות הסאונד של המכשיר היא מדהימה, במיוחד בהתחשב בגודלו הקטנטן המתפרש לגובה של פחות מ- 18 סנטימטרים, עד לכדי מצב בו ניתן לעצום את העיניים ולדמות שנמצאים בהופעה חיה. גם Pete Pachal מ- Mashable התרשם מאוד מאיכות הסאונד של המכשיר. כמובן מדובר בבקורות ראשוניות וכעת שהמכשיר כבר זמין לרכישה, סביר להניח שנראה גל גדול יותר של ביקורות בשבוע – שבועיים הקרובים.

אולם אם איכות סאונד הוא הפיצ'ר העקרי של המכשיר, שהרי סירי היא הפיצ'ר המשני של המכשיר. כאמור ה- HomePod מסוגל לעבוד גם בלי שום חיבור או שימוש ל/ב סירי, אולם העוזרת הוירטואלית של אפל היא ממשק השימוש העקרי של המכשיר וכזו שהופכת את המכשיר למעניין ושימושי יותר בבית. בין אם מדובר בשימוש בשירותים של אפל כגון: שליחת הודעות, יצירת תזכורות, הוספת תוכן לפתקים ועוד. יש לציין כי יכולות אלו הן בלעדיות אך ורק למשתמש שה- HomePod מוגדר על חשבון ה- iCloud/iTunes שלו, ומי שאינו עונה על קריטריון זה לא מסוגל לעשות שימוש בשירותים אלו. אך עם זאת כל באי הבית מסוגלים להשתמש בסירי באופן שוטף בדברים כמו: לקבל מידע כללי ו/או מענה על שאלות, הפעלה ושליטה על מוזיקה דרך אפל מיוזיק וכל אחד יכול להשתמש ברמקול בתור דיבורית ממכשיר האייפון שלו. משמעות הדבר היא שה- HomePod לא תומך באופן מלא במספר משתמשים, בעוד גוגל ואמזון הוסיפו תמיכה שכזו לרמקולים החכמים שלהם בחצי השנה האחרונה.

סירי ב- HomePod תומכת גם בכל המאפיינים של SiriKit – ערכת כלי הפיתוח הזמינה למפתחים ומאפשרת להם לחבר את סירי ליכולות באפליקציות שלהן. אך לאור העובדה ש- SiriKit מוגבלת למדי לעומת אלקסה, ניתן להשתמש בסירי לשלוח הודעות דרך וואטסאפ, ליצור תזכורות בשימוש באפליקציות צד ג' התומכות ביכולת זו (כמו לדוגמא Things). כמו כן ניתן לבקש מסירי לקבל את החדשות, כאשר סירי תתן את החדשות העדכניות ביותר דרך פודקסטים מבית CNN, NPR ועוד – פיצ'ר אותו סירי למדה בגרסה 11.2.5 ששוחחרה לאחרונה לקהל הרחב. בנוסף ניתן להשתמש בסירי כדי לשלוט במכשירי בית חכמים התומכים ב- HomeKit באופן מלא.

מבחינת צריכת חשמל (ה- HomePod מחובר לחשמל ואינו עובד על סוללות) אפל ציינה כי מדובר במכשיר חסכוני מאוד וכי צריכת ההספק שלו בעת האזנה למוזיקה כשעוצמת השמע עומתד על 50% היא של 9.25 וואט (ברשת חשמל של 230 וולט) – כמו של נורת LED ביתית. בעת מצב המתנה המכשיר צורך פחות מ- 2 וואט ולאור העובדה שהמכשיר נכנס למצב זה באופן אוטומטי תוך 8 דקות הוא צפוי להיות אחד המכשירים החסכוניים ביותר בבית. אפל גם שמה דגש גדול מאוד (באופן לא מפתיע) על נושא הפרטיות, כשהיא מציינת שהמכשיר יאזין לפקודות אך ורק אחרי זיהוי של מילת ההפעלה "היי סירי" וכי כל התוכן המועבר דרך המכשיר מוצפן בעת העברתו לשרתים של אפל.

Screen Shot 2018-01-27 at 0.34.35

כל אלו הופכים את ה- HomePod למוצר מעניין למדי ויהיה עוד יותר מעניין לראות כיצד הוא יתקבל על ידי המשתמשים, כאשר נכון לעכשיו המבקרים כבר צופים את כישלונו אל מול התחרות. אולם יש לזכור כי נכון להיום השוק לרמקולים איכותיים גדול יותר מהשוק לרמקולים חכמים, ועידן הבית החכם נמצא רק בתחילת דרכו.

ה- HomePod זמין לרכישה מוקדמת תמורת 349$ בארה"ב, כשהוא יהיה גם זמין לרכישה באנגליה ואוסטרליה. באביב הקרוב המכשיר צפוי להגיע גם לצרפת וגרמניה, אם כי אפל לא ציינה תאריכים ספציפיים. באופן מעניין נראה כי בעוד המכשיר זמין לרכישה במספר מצומצם של מדינות, ה- HomePod יכול לעבוד בכל מקום/ מדינה בלי שום בעיה, כאשר הפעלה שלו במדינות "לא נתמכות" תתאפשר רק בשפה האנגלית. לאור העובדה שהיקף השפות בהן סירי תומכת היא הנרחב ביותר מבין כל עוזרת וירטואלית אחרת בשוק, סביר להניח שתמיכה בשפות נוספות תגיע בהמשך, ובפרט כאשר המכשיר יתחיל להמכר במדינות נוספות.

לא ברור מתי המכשיר יעשה את דרכו לישראל, ויש לקוות שהדבר יקרה במהלך השנה הקרובה.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac, אפל ו- MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho