הסאונד של אפל

ע״י

אפל פועלת באופן שקט על פיתוח יכולות סאונד מתקדמות שלא רק באות לידי ביטוי באוזניות האיירפודס, אלא גם בכלל המוצרים ולפי השמועות באוזניות חדשות נוספות.

 

 

apple-over-ear-headphones

בשנים האחרונות ליין המוצרים של אפל זכה לשדרוג משמעותי בתחום הסאונד. הדבר החל עם רמקולים משופרים במחשבי המק ובפרט ליין המקבוק והמקבוק פרו, המשיך עם 4 רמקולים סטראופוניים חכמים בליין האייפד פרו, כאשר הרמקולים מתאימים את תצורת הסאונד בהתאם לאופן בו האייפד פרו מוחזק/ ממוקם, זלג עם אוזניות האיירפודס שעדיין – יותר משנה אחרי השקתן, עדיין נתפסות בין האוזניות האלחוטיות (באמת) הטובות ביותר בשוק – וכלה ברמקול ה- HomePod שהושק לאחרונה לקול ביקורות המשבחות את איכות הסאונד המצוינת על אף החיסרונות הרבים של סירי, המהווה את הממשק העיקרי להפעלתו.

כל אלה מגלים כי מעבדת הסאונד של אפל – שלא זכתה ליותר מדי תשומת לב – מהווה את אחד מעמודי התווך בחברה, כשהיא תופסת תאוצה גדולה יותר ויותר. מעבדה זו קיבלה במה מרכזית עם השקת ה- HomePod, כאשר אפל הזמינה כתבי טכנולוגיה לביקור בה. בין המבקרים היה Jim Dalrymple, מהאתר The Loop. בביקורו Dalrymple בילה עם פיל שילר, סגן הנשיא הבכיר באפל לתחום שיווק המוצרים הבינלאומי וכן עם בכירים מצוות הסאונד של אפל, שלטענתם הרכיבו את אחד מצוותי הסאונד הגדולים ו(כמובן) הטובים ביותר בעולם, כשהם מושכים אליהם מהנדסים ואושיות מתחום הסאונד. שילר מציין כי המטרה של הצוות היא לא רק לבנות את ה- HomePod, שהוא כיום המוצר האחרון פרי פיתוח הצוות, אלא להציג סאונד משופר לרוחב המוצרים של אפל. ואכן אין ספק שהתוצאה מדברת או יותר נכון נשמעת בעד עצמה. מי שהתנסה עם הרמקולים הסטראופוניים של האייפד פרו, או עם הרמקולים הסטרואופוניים המשופרים של מכשירי האייפון 7, ה- 8 והאייפון 10 יבין על מה מדובר.

chamber

מעבר לכך אוזניות האיירפודס, שלא נתפסות או מוצגות כאוזניות איכותיות במיוחד, מציגות נוחות שימוש, וקלות הפעלה שקשה להתחרות מולן, הודות לרכיב ה- W1 והחומרה הממוזערת שאפל בנתה לתוכן. כעת דיווח חדש של מארק גורמן בבלומברג מגלה שאפל מתכוונת להציג דגם חדש ומשופר של אוזניות האיירפודס עד סוף השנה – תחילת 2019, כאשר בתוך אפל פרויקט האוזניות נקרא בשם "B288". השיפורים הצפוייים, לפי הדיווח של גורמן כוללים אפשרות הפעלה של סירי באמצעות הפקודה "היי סירי", זאת כאשר כיום ניתן להפעיל את סירי על ידי טפיחה על אחת מהאוזניות (בהתאם להגדרת המשתמש), לצד חומרה משופרת. אפל כבר הציגה את רכיב ה- W2 המשודרג השנה עם השעון סדרה 3, ונראה כי מדובר ברכיב שהוא מועמד טבעי לדגם הבא (אם אפל עד אז לא תציג רכיב חדש ומשופר יותר) של האוזניות האלחוטיות באמת.

לאחרונה האנליסט Ming-Chi Kuo גילה שלפי מקורותיו אפל עובדת על דגם חדש לגמרי של אוזניות אלחוטיות. אולם בניגוד לאיירפודס, האוזניות החדשות וה"מסתוריות" יהיו מסוג Over-ear, כלומר אוזניות המכסות את האוזן. היום מארק גורמן (שוב) מאשש את הדיווח של Kuo כשהוא טוען שאפל אכן עובדת על אוזניות Over-ear עם סינון רעשים אקטיבי (ANC). בדומה לדיווח של גורמן לגבי פרויקט ה- HomePod, גם הפעם עולה שמדובר בפרויקט שהחל לפני מספר שנים והוא הושהה מספר פעמים ויתכן מאוד שאפל עוד תשנה את העיצוב של האוזניות ואולי אפילו תחליט שלא להשיקן בכלל.

דיווח זה הוא מעניין למדי מאחר ולא ברור למה אפל תציג אוזניות שעל פניו יתחרו באוזניות של ביטס, אותה אפל רכשה ב- 2014 תמורת סכום של כ- 3 מיליארד דולר, שמציעות בליין מספר דגמים של אוזניות אלחוטיות הכוללות סינון רעשים אקטיבי. בשנתיים האחרונות אפל וביטס השיקו דגמים חדשים של ליין אוזניות אלחוטיות שכללו את רכיב ה- W1 ואפשרו צימוד והפעלה קלה ופשוטה של האוזניות עם המוצרים של אפל, אם כי יש לציין שניתן להשתמש בליין האוזניות העדכני של ביטס עם כל מכשיר, והדבר גם נכון לגבי אוזניות האיירפודס אם כי חווית השימוש עם מכשירי אנדרואיד פחות טובה (באופן לא מפתיע) מאשר עם מכשירי האייפון, האייפד, השעון או המק.

AirPods W1

אחת הסברות היא שאוזניות חדשות שכאלה יביאו חווית סאונד טובה יותר מזו של אוזניות האיירפודס ואולי גם יותר מזו של ליין האוזניות של ביטס, שנתפסות על ידי רבים בתור לא איכותיות במיוחד, לאור כיוון הסאונד שלהן המתמקד בבאסים על פני דיוק הסאונד. בנוסף ההערכות הן שאוזניות שכאלה יהיו אוזניות פרימיום ויתומחרו בהתאם, בדומה לתמחור של אפל עבור ה- HomePod שהוא אחד הרמקולים ה"חכמים" היקרים יותר בשוק, בהשוואה אל מול רמקולים מתחרים מבית גוגל, אמזון או Sonos. למרות זאת אנליסטים מעריכים שאפל תוכל להתברג בשוק הפרימיום של האוזניות בקלות עם דגם ממותג, מבלי לבצע קניבליזציה משמעותית למכירות של האוזניות של ביטס. כך או כך נראה שהגיוני מצידה של אפל לבצע שימוש מקיף ככל הניתן בטכנולוגיית הסאונד שצוות הסאונד של החברה מפתח לא רק מבחינת כדאיות כלכלית אלא גם מבחינת חשיבה אסטרטגית בשוק מוצרי הטכנולוגיה הלבישה – Wearables, שהפכה בשנה האחרונה להיות אחת מקטגוריות הצמיחה העקריות של אפל הודות לאוזניות האיירפודס, השעון וליין המוצרים של ביטס.

 

מקורות: בלומברג, The Loop ושוב פעם בלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho