גוגל מפתחת דרך להעברת תכנים בין מכשירי iOS למכשירי אנדרואיד

ע״י

מידע חדש מגלה שגוגל מפתחת תשתית שתאפשר למשתמשי האייפון והאנדרואיד להעביר מידע בין המכשירים שלהם. האם אפל תאשר את המהלך או תתנגד לו?

 

Screen Shot 2014-11-02 at 7.31.45 PM

אחת התלונות העקריות של משתמשי האייפון, כמעט מאז ומתמיד, הייתה בגין יכולות העברת התכנים של האייפון. תחילה היה זה בגין הגבלת יכולות הבלוטות', שלא אפשרו למשתמשי האייפון להעביר מידע ותכנים (שירים, אנשי קשר ותמונות) בין מכשירי האייפון השונים, שלא לדבר על העברת מידע זה בין מכשירי אייפון לבין סמארטפונים אחרים, מבוססי אנדרואיד. הרציונל של אפל מאחורי מגבלות אלו, נבעו מסיבה פשוטה והיא שלאפל יש אקוסיסטם רחב של תכני מדיה, שהחל את דרכו משירים, המשיך בכיוון של סרטים וסדרות ובהמשך כלל גם אפליקציות. אפל טענה שהעברה של אנשי קשר ניתנת דרך אפליקציית ההודעות וכי תמונות וסרטונים ניתן להעביר דרך הודעות MMS (שהתווספו בגרסה 3.0) או דרך המייל. אולם הפשטות של יכולות אלו בקרב מכשירי האנדרואיד, הביאו את אפל לייבא את פיצ'ר ה- AirDrop ממחשבי המק למכשירי האייפון והאייפד, כשגרסה 7 אפשרה העברת נתונים נרחבת יותר בין מכשירי ה- iOS השונים, אם כי זו הייתה מבוססת על טכנולוגיית Wifi Direct ולא אפשרה העברה של תכנים בין מכשירי ה- iOS לבין המקים, מה שיצר פיצול של פיצ'ר ה- Airdrop בין הפלטפורמות השונות.

גרסה 8 תקנה את הנושא והביאה את האפשרות להעביר תכנים בין המק לבין מכשירי iOS דרך Airdrop, אולם העברת התכנים עדיין כללה מגבלות מסוימות, בעיקר בכל הנוגע לתכני מדיה לא מקוריים (שירים, סדרות וסרטים). כמובן שאין בכלל מה לדבר על העברת תכנים בין מכשירי ה- iOS השונים לבין מכשירי האנדרואיד, במיוחד אחרי שגוגל רכשה את אפליקציית Bump שעוד אפשרה זאת בצורה כזו או אחרת. אבל נראה שלענקית החיפוש והפרסום יש תוכניות בנושא והן רחבות יותר מלכלול רק את פלטפורמת האנדרואיד שלה. לאחרונה האתר Android Police שנבר בקבצי מקור של קבצי ה- APK של שירות הגוגל פליי, גילה רמזים לפיצ'ר בשם Copresence שלפי מאפייניו נראה שהוא צפוי לאפשר העברת תכנים בין מכשירי אנדרואיד שונים וכן בין מכשירי אנדרואיד לבין מכשירי אייפון, אייפד ואייפוד טאץ', בהתבסס על קישוריות שונות כמו למשל מידע מיקום ובלוטות' כדי לאשר את הקרבה בין המכשירים, כך שלא יהיה צריך לקרב פיזית בין המכשירים, כפי שפיצ'ר ה- Android Beam מצריך.

העברת המידע עצמה תתבסס על קישוריות ה- Wifi או Wifi Direct להעברת תכנים כמו: מידע מיפוי, מוזיקה, תמונות, אתרים ועוד ונראה שהפיצ'ר יהיה מובנה בצורה הדוקה לתוך אפליקציית ה- Hangouts. נראה שגוגל לא שומרת את הטכנולוגיה רק לעצמה ולמרות שלחברה יש פטנטים בתחום, נראה שהפיצ'ר יגיע ביחד עם כלי פיתוח (API) עבור מפתחים שירצו להטמיע יכולות אלו באפליקציות שלהם, בדומה לפונקציית ה- Cast של מכשיר ה- Chromecast של גוגל. על פי הנראה Copresence תהיה מעין שילוב של Airdrop לבין Cast, כשמשתמשים יוכלו להעביר מידע למכשירים קרובים, כאמור ללא צורך בהצמדה פיזית בין המכשירים או רק לאנשי קשר כפי ש- Android Beam מאפשר. הדיווח של Android Police הפיצ'ר החדש עשוי להגיע בשבועות הקרובים ויתכן מאוד שהוא יושק באופן רשמי ביחד עם אנדרואיד 5.0, הידועה בכינוי Lollipop שנמצאת ממש מעבר לפינה. מה שכן יהיה מעניין לראות איך אפל תגיב למהלך זה והאם היא בכלל תאפשר אותו על הפלטפורמה שלה, כשעד כה אפל שמרה את טכנולוגיות העברת התכנים: Airdrop, Airplay ועוד כבלעדית בתוך האקוסיסטם שלה, זאת כדי לבדל את המוצרים שלה.

אבל מי יודע, יתכן מאוד וזה עשוי להשתנות ובקרוב מאוד.

 

מקור: Android Police
עריכה, תרגום ותוספות: natisho