אפל מוכרת יותר מקים מאייפודים לראשונה מזה עשור

ע״י

בצעד חסר תקדים, מכירות המק עוברות את מכירות האייפוד מזה למעלה מעשור, כשאפל מכינה את הקרקע לפרידה מהאייפוד.

 

mba_ipod_classic_comp

למרות שבמשך שנים רבות אפל הייתה מזוהה בעיקר עם מחשבי המק, החברה פיתחה וייצרה עשרות מוצרי צריכה אלקטרוניים, החל ממדפסות לייזר, מצלמות דיגיטליות, קונסולות משחקים ועוד. אולם מחשבי המק היו ונותרו עסקי הליבה של החברה במשך שנים רבות, לפחות עד שנת 2001, כאשר החברה הציגה לעולם את מכשיר האייפוד הראשון. אולם בשנים הראשונות לחייו של האייפוד, נראה היה שהמק ממשיך להיות מוצר הדגל של החברה, הן מבחינת ההכנסות והיקף המכירות. אולם כל זאת השתנה בשנת 2004, כאשר מכירות האייפודים זינקו בצורה מדהימה בזכות מספר גורמים: השקת האיטיונסטור, הצגת האייפוד נאנו והצגת איטיונס למשתמשי המק. למעשה מאז שנת 2004, נראה שהפער בין מכירות המק לבין מכירות האייפוד גדלו בצורה כזו שהמק אמנם היה עדיין רווחי, אולם ההצלחה של אפל הייתה מזוהה יותר ויותר עם נגני האייפוד. למעשה כאשר אפל הציגה לעולם את האייפון בשנת 2007, ושינתה את שם החברה מ"אפל מחשבים" ל"אפל", היו לא מעט תהיות, האם מדובר ביציאתה ההדרגתית של אפל מעולם המחשבים דה פאקטו. אולם אפל לא וויתרה על המק ולמרות שלפרקים ליין המחשבים של אפל נזנח לטובת האייפוד, ובעיקר לטובת האייפון והאייפד. אפל המשיכה לפתח, לשפר ולשכלל את ליין המק.

ונראה היה שההתמדה של אפל השתלמה לה בתקופה האחרונה, כאשר מכירות האייפוד הגיעו לשפל חסר תקדים, כשבשנת 2014 אפל מכרה 15 מיליון מכשירי אייפוד בלבד, לעומת היקף מכירות הולך וגדל של מחשבי מק שהשנה עברו לראשונה מאז שנת 2003, את מכירות האייפוד. זאת כאשר מכירות המק ממשיכות לעשות את הבלתי יאמן ולטפס בקצב מרשים, זאת כאשר שאר תעשיית ה- PC מאבדת גובה מדי רבעון, כשרק ברבעון האחרון אפל מכרה כ- 5.5 מיליון מחשבי מק וזכתה לנתח השוק הגדול ביותר של מחשבי המק מאז אמצע שנות ה- 90. מה שמדהים הוא שלא מדובר בנתח השוק של אפל בארה"ב בלבד, אלא כשמדובר בנתח שוק של 5.7% ברחבי העולם כולו, מה שממקם את אפל במקום החמישי ברשימת יצרניות ה- PC הגדולות בעולם, זאת ללא התחשבות במכירות האייפדים. יש לציין שמדובר בנתונים עבור הרבעון השלישי של 2014, כאשר בפנינו נמצא הרבעון האחרון – רבעון החגים ולאור ליין המק המרשים שאפל הציגה לאחרונה שכולל את האיימק רטינה 5K, נראה כי מכירות המק עשויות לגדול עוד.

 

דעיכתו של האייפוד הייתה תהליך איטי וממושך שהתפרש מאז שאפל הציגה לעולם את האייפון בשנת 2007, כשהתהליך עדיין לא הסתיים סופית. אפל עדיין ממשיכה למכור את מכשירי האייפוד, שלא זכו לרענון משמעותי מאז שנת 2012, עם הצגת האייפוד טאץ' דור 5 לצד שדרוג לליין האייפוד נאנו, בעוד מכשיר האייפוד קלאסיק נותר ללא שינוי, עד שאפל לאחרונה הפסיקה את מכירותו של הנגן הנוסטלגי לחלוטין. בראיון שנערך לאחרונה עם טים קוק, ציין המנכ"ל של אפל כי הפסקת פיתוח הנגן הקלאסי נעשתה לאור העובדה שהביקוש אליו היה כה נמוך, וכי מה שגרם לאפל להפסיק את ייצורו לחלוטין הייתה העובדה שהחלקים לייצור הנגן הפכו להיות קשים יותר ויותר למציאה ורכישה, או לחילופין עלויותיהם היו גבוהות מדי, זאת עקב ביקוש נמוך מאוד בשוק. למעשה עם סופו, האייפוד קלאסיק עדיין הסתמך על כונן קשיח מכאני של 1.8 אינץ', כשמדובר פחות או יותר על אותו הכונן מהפכני שפיתחה טושיבה בתחילת שנות ה- 2000 והביאה את אפל לפתח את האייפוד מלכתחילה.

גם טוני פאדל, מי שנחשב לאבי האייפוד (לצד ג'ון רובינשטיין) וכיום עובד בגוגל שרכשה את חברת Nest אותה ייסד פאדל לפני מספר שנים, התייחס להפסקת הייצור של האייפוד קלאסיק, וציין שהוא עצוב מאוד לראות את האייפוד קלאסיק נעלם, לאור העובדה שהמכשיר לקח חלק מהותי בחייו למעלה יותר מעשור. מה שכן למרות שהאייפוד הופך ונהיה פחות ופחות חשוב עבור אפל, שהחל מהרבעון הבא תכליל את מכירות הנגנים לקטגוריית Others, שתכלול את מכירות השעון החכם שלה, מכירות המוצרים של ביטס ועוד, עדיין מדובר במכירות של כמה עשרות מליוני מכשירים מדי שנה וסביר להניח שנראה את האייפוד בתצורה זו או אחרת עוד מספר שנים.

 

מקורות: TUAW ו- Re/Code
עריכה, תרגום ותוספות: natisho