האם אפל תהרוג את האייפון 5c מוקדם מהמצופה?

ע״י

דיווח חדש מעלה סברה, לפיה אפל תהרוג את האייפון 5c מוקדם מהמצופה, כשייצור המכשיר יתחיל לדעוך לקראת אמצע 2015.

 

 

 

אין ספק שהאייפון 5c, הוא אחד המוצרים המעניינים ביותר של אפל מזה שנים. המכשיר הושק לצד האייפון 5s בשנה שעברה, בתור ניסיון לשווק את מכשיר האייפון 5 בעטיפה שונה, צבעונית יותר ועשויה מפלסטיק. טרם הצגת האייפון 5c, רבים סברו שמטרתו של המכשיר יהיה להכניס את האייפון לקטגוריית המכשירים הזולים יותר, מה שיעזור לחברה להגדיל את נתח השוק שלה, בשווקים מערביים וכן בשווקים מתפתחים, בהם לרוב האוכלוסיה אין את האמצעים לשלם עבור מכשירי האייפון, בצורה לא מסובסדת. מה שכן למרות שאפל מיתגה את המכשיר כחדש, מעטפת הפלסטיק הצבעונית לא הטעתה את רוב המשתמשים, במיוחד חובבי הטכנולוגיה שהבינו שמדובר במכשיר האייפון 5, אם כי באריזה שונה. הבנה זו התבטאה בצורה ברורה בהיקפי המכירות של מכשירי האייפון בשנה האחרונה, כאשר על פי הנראה, אפל סברה שהביקוש לדגם ה- 5c יהיה גדול יותר. אולם המציאות הייתה שרוב המשתמשים בחרו את דגם ה- 5s החדש והיוקרתי יותר שהגיע עם רכיב ה- A7 וארכיטקטורת ה- 64 ביט, חיישן ה- Touch ID ומצלמה משופרת. מה שהוסיף למכירות המכשיר בשווקים במזרח, היה הצבע הזהוב שהיה תוספת מעניינת לליין הצבעים של מכשירי האייפון, שעד אז הגיעו בתצורה של 2 צבעים בלבד: שחור ולבן.

מה שכן למרות שיחס המכירות של מכשירי ה- 5c היה נמוך ובצורה ניכרת למול זו של ה- 5s, אין ספק שהמכירות של המכשיר לכשעצמן היה מרשימות למדי, כאשר ברבעון החגים של 2013, אפל מכרה יותר מכשירי אייפון 5c בארה"ב, מכל מכשיר סמארטפון מתחרה, בין אם מבוסס אנדרואיד, או WP. היקפים אלו לכשעצמם נראו כאילו ה- 5c הוא לא הפלופ, כפי שרבים סברו ודיווחים נוספים כמו למשל זה שציין כי מכירות מכשירי ה- 5c באנגליה היו גבוהות יותר מאלו של הגאלקסי S5, בחודש הראשון להשקת הסמארטפון של סמסונג, לצד קמפיין שיווקי אינטרנטי גדול ממדים המשיכו לדחוף את מכירות המכשיר הפלסטי, שזכה לקבל תצורת נפח של 8GB לצד הוזלה קטנה במחיר, במטרה לדחוף את המכירות שלו בשווקים מתפתחים, בהם הושקה תשתית דור 4, טכנולוגיה סלולרית בה לא תומכים מכשירי האייפון הישנים יותר: האייפון 4 והאייפון 4s.

כיום אין כבר ספק גדול לגבי מידת ההצלחה של מכשיר ה- 5c. קל לראות שדגם ה- 5s זכה לביקוש גדול הרבה יותר ביחס של לפחות 5:1 אם לא קצת יותר, לעומת דגם ה- 5c. אולם עדיין היקף המכירות העצום של אפל, שהסתכמו בשנה האחרונה בכ- 250 מיליון מכשירי אייפון יצר מצב בו המכשיר נמכר במספרים יפים. אבל נראה כי לדגם ה- 5c, גם אם הביקוש אליו לא היה כפי שאפל ציפתה, היו לפחות 2 שימושים: הראשון היה להיות תבנית עיצובית לדגמי האייפון הבאים, קרי מכשירי האייפון 6, שחלקים מהעיצוב שלהם, מזכיר מאוד את זה של האייפון 5c, כמו למשל התצורה של לחצני הווליום המאורכים, או חרירי הרמקול והמיקרופון לצד התצורה המעוגלת במקצת, בניגוד לזו של מכשירי האייפון 5 וה- 5s בעלי הפינות. בנוסף, ה- 5c אפשר לאפל להתנסות עם ייצור של 2 ליינים שונים של מכשירי אייפון ובקנה מידה גדול יחסית, גדול יותר מזה של ייצור דגם דגל אחד והמשכת ייצור הדגמים הקודמים בקנה מידה קטן יותר. מצב זה אפשר לאפל להערך לייצור של מכשירי האייפון 6, שהביקוש עבורם הוא עצום, עד כי רק כחודשיים אחרי השקתם הזמינות של המכשירים השתפרה, אם כי נראה שגם במקרה של דגמי ה- 6, אפל לא העריכה נכון את הביקוש הראשוני לדגמי ה- 6 פלוס, שזמני האספקה שלהם בהזמנה מקוונת עומדים על מספר שבועות.

 

iphone_5c_vs_iphone_5

 

בימים האחרונים ה- Industrial וה- Commercial Times דיווחו כי לפי מקורותיהם אפל מתכוונת לצמצם בהיקפי הייצור של מכשירי האייפון 5c בחודשים הקרובים, ויתכן שהחברה תפסיק לחלוטין את הייצור המכשיר באמצע 2015 המיוצר כיום רק על ידי חברת Wistron, זאת אחרי שפוקסקון ופגטרון, 2 שותפותיה העקריות של אפל לייצור מכשירי האייפון והאייפד מתמקדות בחודשים האחרונים בייצור מכשירי האייפון 6, המבוקשים. דיווח זה מגיע אחרי שבתחילת החודש האנליסט Ming-Chi Kuo, מחברת KGI ציין כי לפי מקורותיו אפל צפויה להפסיק את ייצור מכשירי האייפון 5c וה- 4s מתוך מטרה להשאיר בליין האייפונים שלה רק דגמים שמגיעים עם רכיב ה- Touch ID, כחלק ממטרתה של אפל לקדם את החיישן, אולם בעיקר את שירות התשלומים החדש שלה שהושק בחודש שעבר וזכה לביקורות חיוביות מאוד.

אם הדיווח אכן נכון, שהרי הזמן להשיג את האייפון 5c הוא בחודשים הקרובים, לפני שאפל תפסיק את ייצורו.

 

מקור: macrumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho