דיווח | ייצור רכיבי ה- A9 החל

ע״י

דיווחים מגלים שסמסונג החלה בייצור רכיבי ה- A9 עבור מכשירי האייפון הבאים, כאשר ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית חוזרת להיות יצרנית ה- Ax הראשית ויחסי העבודה בינה לבין אפל משתקמים.

 

 

Apple A9

מאז השקתו של האייפון בשנת 2007, אפל הסתמכה על סמסונג בצרוה כזו או אחרת לייצור רכיבי העיבוד המפעילים את המכשיר.  בשנים הראשונות היו אלו מעבדי ARM מתוצרת סמסונג שהפעילו את מכשירי האייפון, אולם משנת 2010, אפל עברה להשתמש ברכיבי עיבוד מסוג System On a Chip (או בקיצור SOC) שהיא תיכנה בעצמה בשימוש בטכנולוגיה של חברת ARM, שהושקו תחת השם המסחרי Ax והראשון שבהם היה ה- A4. אולם למרות שבשנים אלו היריבות בין אפל לבין סמסונג החלה ליצור קרעים בין שתי החברות, סמסונג המשיכה להיות היצרנית העקרית של רכיבי ה- Ax, אם כי בשנים האחרונות השמועות והדיווחים לגבי פעולותיה של אפל לעבור ולהשתמש ביצרנית אחרת הלכו וגברו, כאשר הסברה הייתה שאפל רוצה להפסיק באופן מלא את התלות שלה ביריבה העקרית שלה בתחום המובייל – סמסונג ולחתוך את עורק המזומנים שסמסונג זוכה לקבל מאפל מדי רבעון, בגין ייצור רכיבי ה- Ax. ואכן השנה אפל העבירה את משקל הייצור של רכיבי ה- A8, מסמסונג לחברת TSMC הטיוואנית המייצרת את רכיבי ה- A8 של מכשירי האייפון 6 והאייפון 6 פלוס וכן את רכיבי ה- A8X של האייפד אייר 2, בטכנולוגיית 20 ננומטר מתקדמת. אולם בעוד TSMC היא היצרנית העקרית של רכיבי ה- A8 וה- A8X, סמסונג עדיין זוכה לנתח מסוים מהזמנות הרכיבים, כאשר אפל למודת הניסיון לא רוצה להסתמך על יצרנית אחת ויחידה לייצור רכיב שנמצא בלב מכשירי ה- iOS שלה.

אולם נראה כי הדברים ממשיכים להשתנות, כשבאופן מעניין למדי בחודשים האחרונים מגיעים דיווחים מכיוון ה- The Korea Times המציינים שאפל חוזרת שוב לחיקה של סמסונג וכי ענקית הייצור הקוריאנית צפויה לקבל את נתח הארי בגין ייצור רכיבי ה- A9, העתידיים של אפל, שלפי הנראה ייוצרו בטכנולוגיית 14 ננומטר, שתאפשר להם להיות קטנים יותר, עוצמתיים יותר אך גם חסכוניים יותר. הדיווח ציין שסמסונג תהיה אחראית לייצור רוב רכיבי ה- A9, כשהחלוקה בינה לבין TSMC תהיה כ- 80% לסמסונג ועוד 20% ל- TSMC, כאשר נראה שמה שהיטה את הכף לטובתה של סמסונג בנושא, הוא הרחבת השותפות בינה לבין חברת GlobalFoundries שתאפשר לסמסונג להעלות את תפוקת הייצור של רכיבי ה- A9 בטכנולוגיית 14 ננומטר, תחת דרישותיה של אפל. סמסונג אישרה את הנושא וציינה כי היא אכן תייצר רכיבי עיבוד בטכנולוגיית 14 ננומטר לחברות כמו: אפל, קוואלקום ו- AMD לפני סיום שנת 2014, כשרכיבי אלו יהפכו להיות מסחריים במהלך שנת 2015-2016, והדבר ישפיע לחיוב על שורת הרווח של סמסונג בתחום ייצור השבבים, תחום שבשנה האחרונה ראה ירידה משמעותית, בעיקר בגלל העברת משקל הייצור של רכיבי ה- A8 ל- TSMC, כשיחס הייצור בין יצרנית השבבים הטייואנית לבין זו של סמסונג עבור רכיבי העיבוד של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס היה כ- 70/30 (כאמור לטובתה של TSMC).

בימים האחרונים ה- ET News מגלה שסמסונג החלה את ייצור רכיבי ה- A9 עבור אפל, זאת בהתאם לדבריה של סמסונג, אם כי נראה שייצור הרכיבים מגיע מוקדם מאוד בהשוואה למחזור החיים של מכשירי האייפון, שזוכים להשתדרג מדי שנה במהלך חודשי הסתיו. על פניו נראה כי הייצור הכה מוקדם של רכיבי ה- A9, עשוי לרבים להגיע למסקנה שיתכן מאוד ואפל תציג את מכשיר האייפון 6s, מוקדם מהמצופה, כאשר שמועות בנושא ציינו שאפל עשויה להציג את הדגם הבא של מכשיר האייפון כבר במהלך חודשי האביב, לצד השעון שלה שצפוי להסתמך על האייפון, לפחות בתחילת דרכו. אולם קשה להאמין שאפל תשנה את מחזור החיים של מכשירי האייפון הפופולריים שלה, במיוחד לאור ההצלחה והפופולריות של מכשירי האייפון 6 והאייפון 6 פלוס, שנמכרים בהיקפים עצומים והביקוש עבורם נראה רחוק מלדעוך. סבירות גבוהה יותר היא שבעוד סמסונג מתחילה בייצור רכיבי ה- A9, בטכנולוגיית ה- 14 ננומטר, לא מדובר בתחילת הייצור ההמוני של הרכיבים, אלא בייצור ניסיון ולמרות שסמסונג ידועה באיכויות הייצור הגבוהות שלה והניסיון הרב של החברה בייצור רכיבי עיבוד, יקח לסמסונג זמן מה, עד שה- FAB-ים של החברה יגיעו לרמת התפוקה והאיכות שאפל דורשת.

Apple A8

בכל אופן, נראה כי למרות שסמסונג היא היריבה הגדולה ביותר של אפל בתחום המובייל, היריבות בין שתי החברות מתחילה לדעוך מעט ואפל חוזרת להסתמך על סמסונג להיות אחת מספקיות החומרה העקריות שלה. ה- BusinessKorea דיווח לאחרונה שסמסונג צפויה להיות ספקית החומרה העקרית של אפל עבור השעונים החכמים של ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו, שהוצגו לאחרונה באירוע ספטמבר, וצפויים להגיע למדפים בתחילת 2015, כשנראה כי הדבר צפוי לקרות כבר במהלך חודש פברואר הקרוב. על פי הדיווח סמסונג תספק עבור אפל רכיבי פלאש לשימוש עבור זכרון ה- RAM של השעון, וכן עבור זכרונות האכסון. כשבנוסף לכך נראה כי סמסונג גם תספק את הסוללות עבור השעון. הדיווח מגלה שאחרי מספר בעיות שאפל נחשפה אליהם בשימוש עם רכיבי פלאש NAND מסוג TLC, במכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס בתצורת ה- 128GB, שגרמו על פי הנראה לקריסות של המכשירים, החברה חוזרת להשתמש ברכיבי פלאש NAND רגילים, כשסמסונג צפויה כאמור להיות אחת מהספקיות העקריות של רכיבים אלו.

בעבר התגלה שטים קוק לא היה מרוצה מהמלחמה הגרעינית שסטיב ג'ובס הכריז באופן לא רשמי על סמסונג, כנציגה של פלטפורמת אנדרואיד, מחשש שהדבר יפגע בייצור של מכשירי המובייל של החברה, לאור העובדה שבאותם הימים סמסונג הייתה ספקית החומרה העקרית של אפל ויחסי העבודה בין 2 החברות היו מרשימים למדי. כעת נראה שעם שוך מלחמות הפטנטים בין שתי החברות, יחסי העבודה חוזרים לתקינותם, כשסמסונג הבינה את מלוא המשקל של תחום הקניין הרוחני, בעוד אפל הבינה שעל איכות לא מתפשרים.

 

מקורות: The Verge, 9to5Mac ו- G for Games
עריכה, תרגום ותוספות: natisho