סצינת הפריצה הולכת לכיוון מפוצל

ע״י

גרסה 8.1.3 סגרה את פירצות האבטחה שאפשרו את הפריצה, אולם נראה כי סצינת הפריצה חיה ובועטת והיא צפויה להתפצל כשמצד אחד נמצא סאוריק ומהצד השני Comex.

 

 

iOS 8 Jailbreak

שיחרורה של גרסה 8.1.3 סגר את פירצות האבטחה ששימשו את כלי הפריצה השונים. כך שבין אם מדובר ב- Pangu, TaiG, או PP, עדכון של מכשיר האייפון, האייפד או האייפוד טאץ' דור 5, יסגור את הפריצה. כמו בעבר אפל ציינה במפורש את תיקוני האבטחה והבאגים שתוקנו עם הגרסה החדשה בדף תמיכה ייעודי שפורסם בו החברה גם מכירה ומודה לקבוצות הפריצה השונות ולהאקרים: Pangu, TaiG ו- Stefan Esser (הידוע בכינוי i0n1c), שמצאו את פירצות האבטחה שאפשרו את פריצת מערכת ההפעלה. מה שכן בינתיים אפל עדיין לא הפסיקה את החתימות של גרסה 8.1.2, כך שמי שרוצה לעדכן את המכשיר שלו לגרסה העדכנית ביותר, אותה ניתן לפרוץ, מומלץ לעשות זאת בימים הקרובים, לפני שאפל תפסיק לחתום את גרסה 8.1.2. נקודת אור חיובית נוספת היא שלמרות שאפל סגרה את פירצות האבטחה שאפשרו את פריצת מכשירי ה- iOS לגרסה 8, נראה כי קבוצות הפריצה די בטוחות בעצמן לגבי מציאת פירצות אבטחה חדשות, כשבראיון שנערך לאחרונה עם XN, אחד מההאקרים העקריים של קבוצת TaiG, ציין ההאקר שלטענתו פיתח את הפריצה שהוא בטוח מאוד בעתידה של הפריצה. עוד ציין XN, שאחרי שיחרורה של גרסה 8.1.1, נרקם שיתוף פעולה בין TaiG לבין Pangu, כך שנראה שלמרות שנכון לעכשיו גרסה 8.1.3 סגרה את הפריצה, נראה כי המצב עשוי להשתנות בקרוב.

בעוד משחק החתול והעכבר של אפל וקהילת ההאקרים ממשיך במתכונת הרגילה שלו, נראה כי סצינת הפריצה צפויה לראות התפתחויות מעניינות למדי שיערערו על האחיזה הבלעדית של סידיה ושל סאוריק על קהל הפורצים. ערעור זה מגיע מלא אחר מאשר ההאקר ניקולאס אלגרה, הידוע בכינוי Comex, שהיה אחראי על פריצות ה- JailbreakMe, לפני שהצטרף לאפל לפני מספר שנים. מאז Comex כבר הספיק לעזוב את ההתמחות שלו באפל ונראה שכעת הפרויקט הבא שלו הוא פיתוח אלטרנטיבה בקוד פתוח בשם Substitute, לפלטפורמת ה- Cydia Substrate, אותה פיתח סאוריק, שמאפשרת למפתחי הסידיה לפתח טוויקים ותוספים שיאפשרו קסטומיזציה והתאמה אישית, לצד יכולות נרחבות יותר ב- iOS, מבלי לגשת באופן ידני לקור המקור של מערכת ההפעלה. מה שכן בעוד כמעט כל הפרויקטים של סאוריק הם פרויקטים של קוד פתוח, פרויקט ה- Cydia Substrate הוא סגור וקנייני, וזאת הסיבה שדחפה את Comex לפתח את התחליף שיהיה בקוד פתוח וככזה גרסת האלפא הראשונית שלו פורסמה כפרויקט באתר GitHub. בהתאם לכך ציין Comex את היתרונות ואת החסרונות של Substitute אל מול ה- Cydia Substrate כשביניהן: הכלי ניתן להתאמה לכל פלטפורמה באשר היא, גם לפלטפורמות PC שעושות שימוש במעבדי x86, כלי הפיתוח והאפשרויות למפתחים הם נרחבים וגדולים יותר, פונקציונליות רחבה יותר ועוד. מנגד Comex גם מונה את החסרונות שהם: חוסר יציבות בגרסה הנוכחית, נפח גדול יותר וכי הכלי שהוא מפתח לא יתמוך באנדרואיד (אם כי כאמור מפתחים אחרים יוכלו להשתמש בקוד הפתוח לפלטפורמות אחרות).

מה שמעניין עוד יותר הוא ש- Comex חבר לקבוצה המפתחת את הכלי iMods, שהיא אלטרנטיבה לסידיה עליה דיווחנו בסוף השנה שעברה. על פי הנראה iMods תעשה שימוש בפלטפורמה אותה מפתח Comex, מה שיפצל את סצינת הפריצה ל- 2: כשמצד אחד תהיה הסידיה כפלטפורמה אחת ובצד השני תהיה iMods כפלטפורמה נפרדת. יש לציין שפיתוחה של iMods יצר עניין רב בקרב המשתמשים, כשנראה שהפלטפורמה צפויה להציג ממשק חדשני, פשוט ונוח יותר לצד פיצ'רים מתקדמים כמו:

  • מערכת דירוג
  • קטגוריות Top Free, Top Paid
  • תוספים מחולקים לקטגוריות
  • מועדפים
  • Wish List
  • ארנק דיגיטלי
  • ועוד.

iMods

סאוריק התייחס לנושא בפוסט אותו הוא פרסם באתר Reddit וציין שבעוד Cydia Substrate היא לא קוד פתוח, היא מספקת יציבות וחווית שימוש טובה, דבר אותו לא ניתן להשיג באותו האופן בפלטפורמה שהיא בקוד פתוח. מנגד Comex טוען שלדעתו כלי שמספק יכולות של התאמה וקסטומיזציה צריך להיות כזה שהוא בקוד פתוח, דבר שיאפשר גיוון ואפשרויות רחבות יותר, יתפתח באופן מהיר ועדכני ובסופו של דבר לא ישלט על ידי אדם או קבוצה אחת. באופן אירוני נראה כי במצבה הנוכחי היום, סצינת הפריצה שבויה במעין גן סגור משל עצמה, בו מפתחי התוספים חייבים לעשות שימוש בפלטפורמה של סאוריק, דבר שמזכיר לא מעט את הגן הסגור של האפסטור, אם כי ללא הסינון.

בימים בהם נושא הפריצה הופך ונהיה פחות רלוונטי מאי פעם, נראה כי פיצול בקהילת הפריצה לא תעזור יותר מדי לתחום, אם כי אין ספק שהתחרות עשויה להועיל למשתמשים שיזכו להיות אלו שיהנו.

 

מקורות: iDB ו- iClarified
עריכה, תרגום ותוספות: natisho