האם אפל חוקרת רכבים אוטונומיים?

ע״י

דיווחים על רכבים של אפל המצוידים במצלמות ושאר ציוד טכנולוגי, מעלים את הסברה שאפל מתנסה עם רכבים אוטונומיים. אולם התשובה לכך קשורה דווקא לשירות המפות.

 

 

Apple street map cars

בשנים האחרונות רכבים אוטונומיים, או במילים פשוטות יותר: רכבים שנוסעים באופן עצמאי, הופכים ומתגלים לדבר מציאותי. הדוגמא הכי מוכרת היא הפרויקט של גוגל בפיתוח רכב שנוסע באופן עצמאי. הפרויקט של גוגל שהוא חלק מהפרויקטים המפותחים במעבדות Google X, ניסה בשנים האחרונות להלביש ציוד טכנולוגי על רכבים קיימים של יצרניות שונות ביניהן: פריוס, לקסוס ועוד. אולם לאחרונה גוגל החליטה להתנסות עם פיתוח רכב באופן עצמאי, בו מוטמעת הטכנולוגיה הנדרשת להפוך אותו לרכב שיכול לנהוג באופן עצמאי ללא נהג. למעשה הרכבים אותם גוגל יצרה באופן עצמאי, מגיעים ללא הגה והדבר היחיד שהמשתמש שולט בו הוא בסימון לרכב על התחלת הנסיעה ועצירה במקרה של חירום. אולם גוגל לא פועלת לבד בזירה הזו. בתערוכות ה- CES האחרונות, ובעיקר בזו שהתקיימה בתחילת השנה, יצרניות רכב שונות הציגו את פועלן בתחום הרכבים האוטונומיים ביניהן: מרצדס, אאודי, וולבו ו- BMW. מדובר בטכנולוגיה שעד לאחרונה ניתן היה לראות בעיקר בסרטים עתידניים, אולם נראה כי העתיד כבר כאן ויצרניות הרכב והטכנולוגיה מגלות שבעתיד הלא רחוק ניתן כבר יהיה לרכוש רכבים שיכולים לנהוג בעצמם, לחנות את הרכב לבד ולאסוף את הנהג בעת הצורך בשימוש עם הסמארטפון ו/או אפליקציה ייעודית על השעון החכם. כמובן שמדובר בנושא שלא מופה ולכן יהיה מעניין לראות מה תהיה הרגולציה בנושא, אולם הטכנולוגיה כבר קיימת. בימים האחרונים הנושא עלה לכותרות באופן נרחב יותר, כאשר התגלה שחברת המוניות Uber משקיעה בנושא אף היא, מה שרבים רואים כתחרות הולכת ומתגבשת בין Uber לבין פרויקט המכוניות האוטונומיות של גוגל.

מהלכים אלו מהווים את השיא של ההתעניינות ההולכת והגוברת של חברות הטכנולוגיה ברכבים. בשנה שעברה אפל השיקה את CarPlay שלמעשה מאפשר למשתמש להמשיך את חווית השימוש של iOS בממשק המותאם באופן ייעודי לרכב, ישירות על חומרת המולטי-מדיה המותקנת ברכב, בין אם מדובר בחומרה שמגיעה עם הרכב ישירות מהיצרן, או שמא מדובר בחומרה פריפריאלית של חברות כמו פיוניר ועוד, שניתן להתקין כמעט בכל רכב קיים. העניין של אפל בתחום הרכב לא נותר בלעדי לענקית הטכנולוגיה לזמן רב, כשתוך זמן קצר אחרי שאפל הציגה את התוכניות שלה עבור iOS לתעשיית הרכב, גוגל ומיקרוסופט הציגו את הקונספטים שלהם כשכל אחת מהן משתמשת כמובן בפלטפורמה שלה: גוגל באנדרואיד ומיקרוסופט בחלונות.

 

 

אבל האם CarPlay הוא הצעד היחיד של אפל לכיוון תעשיית הרכבים? בימים האחרונים הגיעו לרשת דיווחים המגלים על רכבים שניצפו ברחובות קליפורניה וניו יורק, המצוידים בציוד טכנולוגי שכולל חיישנים ומצלמות. הסברות הראשונות היו שמדובר ברכבים של גוגל, אולם בדיקה בנושא גילתה שרכבים אלו רשומים על שמה של אפל, מה שהעלה באופן מיידי את הסברה שאפל עובדת על פיתוח רכבים אוטונומיים משל עצמה. אולם נראה שלא מדובר ברכבים שכאלה, אלא רכבים המיועדים לשיפור שירות המפות של אפל. הציוד הטכנולוגי על הרכבים שניצפו וגם תועדו באופן ברור, מכילים כ- 12 מצלמות וכן חיישני LiDAR. חיישנים אלו המבוססים על לייזרים מאפשרים ליצור מפות ברזולוציה גבוהה, וכן הם גם נמצאים בשימוש במערכות חישה ברכבים אוטונומיים כמו אלו שגוגל מפתחת. מה שכן חיישנים שכאלה נמצאים גם על הרכבים של גוגל המשמשים את ענקית החיפוש לשירות ה- Google Street Maps, המסתובבים ברחבי העולם ומאפשרים למשתמשי המפות של גוגל לקבל תמונה חזותית של האזור ולגוגל לשפר את שירות המפות שלה באופן משמעותי. הרכבים של אפל גם כוללים חיישן המורכב על הגלגלים האחוריים של הרכב, כשהם ככל הנראה מודדים מרחק ובכך מאפשרים לבצע מיפוי טוב יותר מבחינת היחס והמרחק.

האקדח המעשן ששולל את נושא פיתוח הרכבים האוטונומיים על ידי אפל, הוא העובדה שלענקית הטכנולוגיה אין רישיון להפעיל רכבים שכאלה, כשנראה שבכל ארה"ב יש רק 6 חברות שיש להן רשיון להפעיל רכבים שכאלה בשטח, כשגוגל כמובן היא אחת מהם. כך שנראה שבסופו של דבר מדובר בפרויקט שנועד לשפר את שירות המפות של אפל, כשנראה שאפל לומדת מגוגל מהר מאוד כיצד לשפר את שירות המפות שלה, אחרי הביקורת החריפה שהחברה ספגה עם השקת השירות בשנת 2012. דיווח זה ממשיך את שורת הדיווחים המגלים שאפל פועלת ללא הרף לשפר את שירות המפות שלה, שמאז השקתו עבר כאמור כברת דרך משמעותית. אין ספק שהניסיון והוותק של גוגל הופכים את שירות המפות שלה לטוב יותר, בין אם מבחינת הדיוק שנובע מפרויקטים כמו Google Street Maps, פרויקט ה- Wifi שעורר ביקורות רבות לגבי חדירה לפרטיות, פיצ'רים שימושיים כמו: מידע על תחבורה ציבורית וכמובן ממידע שמגיע לגוגל מחברת Waze, אותה רכשה ענקית הפרסום והחיפוש לפני כשנה. אולם נראה כי שירות המפות של אפל ממשיך להשתפר ובקצב מהיר למדי ולא בכדי התגלה שהיקף השימוש בשירות המפות של גוגל ירד באופן משמעותי במכשירי ה- iOS והמק, כשנראה שהמשתמשים מעדיפים להשתמש בשירות המפות המובנה והמשתפר.

 

מקור: Apple Insider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho