הדואופול של אפל וגוגל

ע״י

האייפון והאנדרואיד ממשיכים לשלוט בנוף הסמארטפונים, אולם בעוד אנדרואיד דומיננטית בנתח השוק, האייפון קוצר את כל הרווחים.

 

 

Apple and Android

חברת האנליטיקה IDC פרסמה אתמול את הדו"ח השנתי שלה המציג את המצב של שוק הסמארטפונים כסיכום לשנת 2014. הדו"ח של IDC לא מכיל הפתעות משמעותיות כשהוא מראה כיצד האייפון ואנדרואיד ממשיכים לשלוט בנוף הסמארטפונים, כשביחד שני הפלטפורמות תוספות נתח של יותר מ- 96% מנתח שוק הסמארטפונים, במה שמהווה צמיחה של כ- 3% בהשוואה לשנת 2013. בכך מכשירי האנדרואיד והאייפון דוחקים עוד ועוד את הפלטפורמות המתחרות, כשפלטפורמת המובייל של מיקרוסופט – Windows Phone שומרת על נתח של כ- 3% ואילו בלקברי ביחד עם פלטפורמות מובייל "אחרות" (כמו למשל פיירפוקס OS ו- Sailfish) מהוות עוד כ- 1% בלבד. הדו"ח מתייחס לרבעון האחרון של שנת 2014, בו אפל שברה כל שיא אפשרי מבחינתה ונראה שאכן הביקוש העצום למכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס עזרו לאפל לשמור על נתח שוק של כ- 15% אם כי היקף המכירות הכולל של מכשירי האייפון גדל בכ- 25% בשנת 2014, בהשוואה לשנה הקודמת. בעוד שעל פניו נראה שיש סתירה בין הדברים, יש לזכור ששוק הסמארטפונים גדל באופן אקספוננציאלי, בעוד היקף המכירות של יצרניות הסמארטפון השונות גדל באופן ליניארי, כך שבעוד היקף המכירות גדל משנה לשנה, נתח השוק של היצרניות השונות לא משתנה במקרה הטוב או לחילופין, קטן.

מי שמהווה את נתח הארי בדואופול של עולם הסמארטפונים היא כמובן אנדרואיד שחצתה את רף ה- 80% בשנת 2014 ומכרה את הסמארטפון המיליארד שלה במהלך שנת 2014, כשלפי IDC הסיבה העקרית לכך היא היצע רחב של מכשירים שמתחילים בטווח מחירים הולך ויורד. סמסונג, למרות שנתיים לא פשוטות בשוק הסמארטפונים, עדיין ממשיכה להוביל את פלטפורמת האנדרואיד ובפער ניכר אל מול המתחרות שלה, כשלפי הדו"ח עולה שסמסונג מכרה בשנת 2014 יותר מכשירים מאשר סך המכירות המשותף של 5 יצרניות האנדרואיד שנמצאות במקומות 2 עד 6. מה שכן היקף מכירות הסמארטפונים של סמסונג לא גדל בשנת 2014 ומי שדחפו את העליה בנתח השוק של האנדרואיד הן בעיקר יצרניות סמארטפון מהמזרח (ובעיקר סין) כמו: Huawei, לנובו (ביחד עם מוטורולה)LG , Xiaomi, ו- ZTE.

Smartphone market share 2014

מה שמעניין הוא שבעוד היחס בנתח השוק בין מכשירי האנדרואיד לבין האייפון הוא כמעט 1 ל- 5 (לטובת אנדרואיד), מכשירי האייפון ממשיכים לקצור את רוב הרווחים בתעשיית המובייל. מידע זה מגיע מהאנליסט Mike Walkley מחברת Canaccord שבדו"ח האחרון שלו מציין שברבעון החגים שובר השיאים שלה, אפל קצרה 96% מהרווחים בשוק הסמארטפונים. שאר הרווחים הגיעו לסמסונג שראתה כ-9% מהרווחים, כשהסיבה שביחד מדובר ב- 102% היא שמיקרוסופט ראתה הפסד של 2% (מה שמאזן את הכל לכדי 100%). אולם הנתון המדהים עוד יותר הוא שלא מדובר בחריגה ומדובר בתופעה שהתרחשה לאורך שנת 2014 כולה. למעשה בשנת 2014 האייפון קצר 79% מהרווחים בתעשיית הסמארטפונים עליה של כמעט 30% בהשוואה לשנת 2013, במהלכה מכשירי האייפון קצרו כ- 61% מכלל הרווחים של תעשיית הסמארטפונים. למעשה נראה כי מבין יצרניות הסמארטפונים ש- Walkley בדק היחידות שראו רווח בשנת 2014 הן: כאמור אפל, סמסונג שמכשירי הסמארטפון שלה קצרו כ- 25% מכלל הרווחים של שוק הסמארטפונים ו- LG שמכשירי הסמארטפון שלה ראו 1% מכלל הרווחים בשוק הסמארטפונים בשנת 2014. יצרניות כמו: HTC, סוני ובלקברי ראו 0% מעסקי הסמארטפונים שלהם ואילו מיקרוסופט ולנובו ראו הפסדים של 4% ו- 1% בהתאמה, במהלך השנה החולפת.

שנת 2015 צפויה להיות שנה מעניינת למדי בתחום הסמארטפונים, כאשר ההערכות הן שהביקוש הגבוה למכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס ימשיך ומעצם כניסתה של אפל לשוק הפאבלטים הזדמנויות הצמיחה של מכשירי האייפון קיימות ושרירות. בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון של החברה, ציין טים קוק שמבין 75 מיליון מכשירי האייפון שהחברה מכרה ברבעון החגים של 2014, רוב הלקוחות שרכשו את מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס הם משתמשי אנדרואיד לשעבר או משתמשים שרכשו את מכשיר הסמארטפון הראשון שלהם, כשרק כ- 15% מכלל הרוכשים (כ- 11 מיליון) הם משתמשי אייפון קיימים ששדרגו את מכשירי האייפון שלהם לדגמים חדשים. כך שאין ספק שהיד עוד נטויה.

 

מקורות: IDC ו- Canaccord
עריכה, תרגום ותוספות: natisho