האייפון 6s | נפח RAM של 2GB ו- Apple SIM

ע״י

דיווח חדש חוזר על השמועה לפיה האייפון 6s יגיע עם 2GB של זכרון RAM, כשבנוסף אפל תשתמש גם ב- Apple SIM בליין האייפונים הבא.

 

 

iPhone 6 spec

לפני מספר חודשים הגיעו לרשת דיווחים לפיהם הדגם הבא בליין מכשירי האייפון שיקרא בשם "האייפון 6s" וימשיך את מסורת השדרוגים של האייפון, יגיע עם זכרון RAM גדול יותר של 2GB, זאת אחרי שמאז הצגת האייפון 5 בשנת 2012 מכשירי האייפון הגיעו עם נפח RAM של 1GB "בלבד". כעת דיווח של האתר Apple Insider מאשש את השמועה הקודמת וגם נותן הסבר די מעניין לכך, תוך כדי שהוא מציין שהרחבת זכרון ה- RAM של מכשיר האייפד לכדי 1GB התרחשה אף היא ב- 2012, עם השקת האייפד רטינה (או אייפד 3). כך שלאור העובדה שדגם האייפד אייר 2 זכה השנה להכפלת כמות הזכרון שלו לכדי 2GB, עשויה להמשיך את המגמה ולהביא להרחבת נפח הזכרון של דגמי האייפון הבאים. יש לציין שהגדלת נפח הזכרון היא צעד מבורך, וכזה שיאפשר למערכת ההפעלה להתמודד עם יותר משימות ומטלות הפועלות ברקע, כך למשל טאבים בדפדפן הספארי ישמרו על תוכנם זמן רב יותר ופתיחת הספארי לא תצריך טעינה מחודשת של דפי האינטרנט הפתוחים. מה שכן כמו לכל דבר בחיים גם כאן ליתרון הביצועים יש חיסרון והוא בחיי סוללה, כאשר יותר זכרון RAM משמע, צריכה גדולה יותר של אנרגיה ועומס על הסוללה שמקצר את חייה. מה שכן הדיווחים הקודמים מציינים שמכשירי ה- 6s יגיעו עם זכרון RAM בטכנולוגיית LPDDR4 שמאפשר ביצועים טובים יותר, תוך כדי חיסכון באנרגיה. למעשה סמסונג שהיא אחת מיצרניות זכרונות ה- RAM הגדולה בעולם, תחל להשתמש בטכנולוגיה זו בליין מכשירי הגאלקסי S6 שהוצגו בתערוכת המובייל בברצלונה שרק הסתיימה, ויושקו בחודשים הקרובים.

הדיווחים הקודמים גם מציינים שסמסונג תצטרף לספקיות ה- RAM העקריות של אפל: הייניקס ומיקרון-אלפידה, כשנראה שיחסי העבודה בין אפל לבין סמסונג חוזרים ומשתקמים, כשבמקביל ישנם לא מעט דיווחים שסמסונג תהיה היצרנית העקרית של רכיבי ה- A9 שייוצרו בטכנולוגיית 14 ננומטר, בדומה למעבדי ה- Exynos האחרונים של סמסונג שגם הם הוצגו לראשונה במכשירי הגאלקסי S6. יש לציין שבעוד מכשירי האייפון 6s יגיעו עם 2GB של זכרון RAM, שהרי יצרניות האנדרואיד המובילות כבר החלו להציג מכשירים עם 3GB של זכרון RAM, אולם יש לזכור שמדובר במערכות הפעלה שונות וכי iOS צורכת הרבה פחות זכרון RAM מאשר אנדרואיד וכך אפל מסוגלת להציג מכשירים עם מפרט צנוע יותר, אולם כאלה שמציגים ביצועים טובים יותר – או טובים באותה המידה, למכשירי הדגל של פלטפורמת האנדרואיד שמגיעים עם מפרט חזק הרבה יותר, על הנייר.

הדיווח של Apple Insider מגלה גם שאפל תשיק את מכשירי האייפון 6s עם כרטיסי הסים אותם החברה הציגה עם השקת האייפד אייר 2 והאייפד מיני 3, הנקראים בשם Apple SIM. כרטיסי סים אלו ניתנים להגדרה על ידי המשתמש שיכול לבחור בשימוש באותו כרטיס הסים מבין מבחר של ספקיות סלולר הנתמכות, ישירות דרך תפריט ההגדרות של המכשיר שלו. עם השקת ה- Apple SIM, החברה ציינה שמדובר בצעד שנועד לשפר את חווית השימוש של המשתמש בעת רכישת אייפד עם קישוריות סלולרית בחנויות האפלסטור של החברה, מסיבה שבעת רכישת האייפד הלקוח לא תמיד יודע לאיזה ספקית סלולר הוא יעדיף להתחבר, זאת מעצם התמחור והמסלולים השונים המוצעים לו. יתרון נוסף שכרטיס הסים הגנרי הזה מאפשר הוא מעבר בין ספקיות סלולר שונות באופן מהיר, מבלי הצורך להחליף כרטיס סים באופן פיזי, בהתאם לאזורי הקליטה השונים ובעת נסיעה לחו"ל. אולם נראה כי ספקיות הסלולר השונות, לא מחבבות את הרעיון שמצמצם אפילו עוד יותר את השליטה והאינטרקציה בינן לבין הלקוחות שלהם.

Apple Sim

מסיבה זו ה- Apple SIM פועל עד כה רק עם מספר מצומצם של ספקיות סלולר ורק בארה"ב ובאנגליה. כאשר בארה"ב ספקיות הסלולר שתמכו בנושא הן: AT&T, Sprint ו- T-Mobile בעוד חברת Verizon מתנגדת ליוזמה, ואילו באנגליה הספקית היחידה שתומכת ב- Apple SIM היא EE. בעבר היו לא מעט דיווחים לפיהם אפל שקלה להטמיע כרטיס סים אותו ניתן לתכנת במכשירי האייפון ולבטל לחלוטין את חריץ הסים, שצומצם בשנים האחרונות באופן ניכר עם המעבר מכרטיסים הסים הרגילים לכרטיסי מיקרו סים ונאנו סים. אולם דיווחים עוקבים ציינו שספקיות הסלולר התנגדו ליוזמה של אפל מאותן הסיבות שגורמות להן להתנגד לה כיום, ואף איימו להסיר את הסבסוד על מכשירי האייפון, איום שהביא את אפל לזנוח את היוזמה שלה וללכת על תוכנית חלופית, שהביאה לעולם את הנאנו סים כתקן הסטנדרט הממשיך של כרטיסי הסים. עם השקת האייפד אייר 2 וכרטיסי ה- Apple SIM עלו סברות לפיהן לאור שינויים בדינמיקה בעולם הסלולר, אפל שוקלת להחזיר את היוזמה שלה לשולחן וכי השקת ה- Apple SIM במכשירי האייפד בעלי הקישוריות הסלולרית היא רק צעד ראשון, לפני שכרטיסי סים אלו יגיעו גם למכשירי האייפון. אולם אפל ציינה שאין בכוונתה לעשות זאת.

החשש של ספקיות הסלולר הוא מובן בהחלט. מכשיר האייפון היה מכשיר הסלולר הראשון ששינה את מאזן הכוחות בעולם הסלולר, כשהוא הסיר את הכוח מספקיות הסלולר והעביר אותו ליצרניות הסמארטפון ובראשן אפל. עד הצגת האייפון ספקיות הסלולר קבעו את התצורה והמאפיינים של מכשירי הסלולר ואילו האייפון היה המכשיר הראשון בו ספקית הסלולר הייתה רק ספקית הסלולר בעוד אפל שלטה באופן מלא בחווית השימוש במכשיר, למעט כמובן הקישוריות הסלולרית. בהתאם לכך מכשירי האייפון הם מכשירי הסמארטפון היחידים שמגיעים ללא אפליקציות זבל, אותן מוסיפות ספקיות הסלולר למכשירי הסמארטפון שהן מוכרות, דבר שרוב משתמשי האנדרואיד חווים על בשרם. מאז השקתו האייפון ביסס את עצמו כסמארטפון הפופולרי ביותר בעולם, כשברבעון האחרון של 2014 הוא אף החזיר לאפל את תואר יצרנית הסמארטפונים הגדולה ביותר בעולם, תוך כדי שהחברה עוקפת במכירות המכשירים במהלך אותו הרבעון את סמסונג. עובדה זו שמה בידה של אפל כוח רב ויתכן מאוד שהחברה רוצה לנצל כוח זה לצמצם עוד יותר את השליטה של ספקיות הסלולר על גבי המשתמשים.

כמובן שמדובר בשמועות בלבד וגם אם אפל תבחר בדרך זו, שהרי יתכן מאוד והדבר יהיה רלוונטי רק במדינות ושווקים מסוימים.

 

מקור: Apple Insider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho