המקבוק החדש | לא בשביל כולם

ע״י

מפרט חומרה חלש ומיעוט בפורטים מביאים את יצרניות ה- PC ללעוג למק החדש של אפל, אולם נראה שמאחורי הזלזול מסתתר לו חשש.

 

 

המקבוק החדש והנוצץ של אפל מזכיר מאוד את הצגתו הראשונה של המקבוק אייר: מחשב דק, קטן וסקסי שמגיע עם מפרט חומרה "בעייתי" ותג מחיר לא זול במיוחד, שהראה את ההעדפה הברורה של אפל לגבי משקל ועובי אל מול מפרט ואפשרויות החומרה. האייר היה המק הראשון שהגיע ללא כונן אופטי מאז שאפל השיקה את ה- iMac בשנת 1998, והיה הצעד הראשון של החברה לבטל את השימוש בכוננים אופטיים לטובת ניידות גבוהה יותר. באופן דומה המקבוק החדש של אפל מגיע ללא חריץ SD, מחבר רעם, מחבר USB "רגיל" (והכוונה ברגיל היא מסוג 2.0 או 3.0) ואפילו ללא מחבר ה- Magsafe. כל אלו צומצמו לכדי מחבר אחד וחדיש של USB 3.1, הידוע בכינוי USB Type C, שמצד אחד מגלה שאפשר לעשות הרבה מאוד דברים עם מחבר אחד, אולם בהחלט לא בו זמנית. בנוסף כפי שהאייר היה המקבוק הראשון להגיע עם טרקפד שתומך ביכולות מולטי טאץ', כך המקבוק החדש הוא המקבוק הראשון שמגיע עם טכנולוגיית ה- Force Touch החדשה של אפל שמאפשרת לטרקפד של המחשב לזהות את עוצמת הלחיצות ולתת משוב הפטי שגורם למשתמש לחשוב שמדובר בלחצן של ממש, גם אם הטרקפד לא כולל שום לחצן פיזי.

קו דימיון נוסף בין האייר לבין המקבוק החדש הוא בגזרת המפרט. האייר הגיע עם מעבד ייחודי שפותח על ידי אינטל והציג יכולות די חלשות וגם המקבוק החדש מגיע עם מעבד שעל פניו לא נראה עוצמתי במיוחד. מעבד זה הוא ה- Core M החדש של אינטל שמתמקד בעיקר בחיסכון בחיי סוללה ובכך הוא יכול לעבוד גם מבלי להזדקק למאווררים לשם קירורו. מעבדים אלו מגיעים במהירות של 1.1GHz (שבמצב של טורבו בוסט יכול להגיע למהירות עבודה של 2.4GHz) או במהירות של 1.2GHz (שבמצב של טורבו בוסט יכול להגיע למהירות עבודה של 2.6GHz) כשניתן לשדרג מעבדים אלו למעבד במהירות של 1.3GHz (שבמצב של טורבו בוסט יכול להגיע למהירות עבודה של 2.9GHz). על פניו נראה שמדובר במעבדים חלשים למדי ולאור העובדה שמעבדי ה- Core M של אינטל מיועדים בעיקרון לשוק המובייל (ובעיקר לשוק הטבלטים) מעלים בעיני רבים גבה לגבי הבחירה במעבדים כה חלשים.

אבל נראה כי מעבדי ה- Core M הם לא כאלה חלשים כפי שנדמה. השוואה של המעבדים בדגמי הכניסה של המקבוק החדש, המקבוק פרו  והמקבוק אייר (משמאל לימין) מראים שבמבחני בנצ'מרק המעבד של המקבוק החדש, מציג יכולות דומות מאוד לאלו של מעבד ה- Core i5 במהירות 1.6Ghz של המקבוק אייר (שוב להזכירכם מדובר בדגם הכניסה) בעוד מעבד ה- i5 במהירות 2.70GHz של המקבוק פרו מציג ביצועים טובים פי 2 ויותר. השוואה זו היא מפתיעה למדי ונראה שבעוד קל לראות שמחשבי המקבוק פרו הם חזקים יותר, המקבוק החדש יענה על צרכיהם של משתמשי המקבוק אייר בדגמים הבסיסיים.

CPU benchmark MB vs MBA vs MBP

 

למרות חומרה מוגבלת באספקטים שונים, האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI securities מצפה שאפל תמכור כמעט חצי מיליון מחשבי מקבוק במחצית הראשונה של 2015 (כלומר בין אמצע אפריל לסוף יוני) כשהזמינות של המחשב תהיה פקטור לא קטן בהיקף המכירות שלו. אולם מעבר לכך Kuo סובר שהמקבוק החדש יגרום ליצרניות ה- PC לחשוב היטב לגבי עובי המחשבים הניידים שלהם, שימוש במחבר ה- USB Type C ובמעבדי ה- Core M נטולי המאווררים של אינטל. בינתיים נראה שהתגובה הראשונית של יצרניות ה- PC הוא לתקוף את המקבוק החדש ולהשוות אותו למחשבי הניידים שלהם. ראשונה לעשות זאת הייתה לנובו שהשוותה בין המקבוק החדש לבין מחשב ה- Yoga 3 Pro שלה שמגיע בעובי של 1.28 סנטימטר (בהשוואה ל- 1.31 סנטימטר של המקבוק) אולם שכחה לציין שבעוד העובי של ה- Yoga 3 Pro קבוע, העובי של המקבוק החדש יורד עד לכדי 0.35 סנטימטר. לנובו גם מתרברבת ב- 2 מחברי USB רגילים ובמסך בעל רזולוציה גבוהה יותר, אולם שוכחת לציין שה- Yoga 3 Pro כבד מהמקבוק בכ- 300 גרם (שמהווים שליש מהמשקל שלו…).

Asus and Lenovo mock the new MB

שניה לתקוף הייתה Dell שטענה שמחשב ה- XPS 13 שלה מגיע עם יותר מ- 2M פיקסלים מהמקבוק החדש של אפל, אולם Dell שכחה לציין שהמחשב הנייד החדש שלה שהושק לראשונה ב- CES האחרון כבד יותר ועבה יותר מהמקבוק החדש, אם כי תמורת העובי והמשקל הזה מאפשר 2 מחברי USB, מחבר mini DisplayPort וחריץ SD. האחרונה לבצע השוואה בין המקבוק לבין נייד הדגל שלה הוא אסוס, שהציגה בגאווה את העובי של ה- ZenBook UX305 שעומד באופן מרשים על 1.23 סנטימטר בלבד אולם שוב שומר על אותו העובי לכל אורכו ורוחבו ואינו מצטמצם לכדי 0.35 סנטימטר כמו המקבוק החדש. החברה גם מתרברבת בתג מחיר נמוך יותר, אולם כזה שמאפשר למחשב האולטרא נייד שלה שמגיע אף הוא עם מעבדי ה- Core M, להכיל 3 מחברי USB, מחבר micro HDMI וחריץ SD. אולם גם במקרה של אסוס, יצרנית המחשבים שכחה לציין כי המחשב הנייד שלה כבד יותר (1.2 קילו) והוא מגיע עם מסך ברזולוציה של 1920×1080 (אותה ניתן לשדרג למסך ברזולוציית qHD אולם אז המחיר הוא בהתאם). אין ספק שיהיה מעניין לראות האם התחזית של Kuo לגבי פועלן של יצרניות המחשבים בהתאם למקבוק החדש תתאמת או לא. עד כה יצרניות ה- PC השונות עשו ככל שביכולתן להתחרות מול המקבוק אייר, שכאמור גם הוא בתחילת דרכו היה יקר באופן יחסי ובעל מפרט לא מרשים כלל וכלל. בהתאם לכך אין ספק שהמקבוק החדש לא מיועד לכלל המשתמשים, אלה הוא מיועד לנישה מצומצמת של משתמשים שלא צריכה כוח עיבוד רב ובדומה לאפל שמה דגש רב יותר על ניידות, סגנון ומשקל.

 

מקורות: 9to5mac, PassMark ו- The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho