iOS ו- OS X יתמזגו אבל לא כמו שחשבתם

ע״י

המקבוק החדש של אפל מראה שאפל פועלת למזג בין ליין מכשירי ה- iOS לבין ליין המקבוקים אבל לא ברמת התוכנה, אלא ברמת החומרה.

 

 

MB colors

בשנים האחרונות נראה ש- iOS ו- OS X צועדות לכיוון של איחוד. הדבר החל כאשר בשנת 2010 אפל קיימה אירוע בשם Back to the Mac (שאגב היה הקינוט הראשון של אפל בו קוק עלה לבמה), בו החברה התמקדה בליין מכשירי המק שלה ובמערכת ההפעלה OS X, אחרי מספר שנים בהם רוב המיקוד של החברה היה במכשיר האייפון ובפיתוח האייפד. כפי ששמו של האירוע ציין המטרה של אפל הייתה לסגור את המעגל אותו היא החלה עם הצגת האייפון, שהמשיך עם הצגת האייפד ולהביא חלק מהטכנולוגיות והדברים שהחברה למדה מליין מכשירי ה- iOS שלה, בחזרה למחשבי המק. ואכן זה בדיוק מה שהחברה עשתה כשבאירוע הנ"ל החברה הציגה את מערכת ההפעלה Lion שכללה מספר פיצ'רים מ- iOS, ביניהם: פייסטיים, האפסטור, אפליקציות על מסך מלא, שמירה אוטומטית של אפליקציות (מסמכים וכו'), פתיחה של אפליקציות מהמקום האחרון בו הן היו לפני סגירתן, תצורת LaunchPad שמציגה את כלל האפליקציות המותקנות על המק, באופן דומה להצגתן על מסך האייפון והאייפד ועוד. רבים ראו באירוע זה שכונה בשם ה" iOS-פיקציה של OS X", כצעד הראשון לסיום בלתי נמנע בו OS X ו- iOS יתחברו לכדי מערכת הפעלה אחת. מאז אפל אכן שילבה לא מעט פיצ'רים בין 2 מערכות ההפעלה: הניידת והשולחנית כשמצד אחד iOS קיבלה פיצ'רים מסוימים מ- OS X אולם באופן בולט יותר, OS X קיבלה פיצ'רים מ- iOS בין אם מדובר באפליקציות שהחלו את דרכן על iOS והגיעו ל- OS X (כמו מפות, תזכורות, iBooks ועוד), תפריט ההתראות ואפילו מבחינת העיצוב הכללי שביוסמיטי הפך להיות שטוח יותר ועם תפריטים שקופים.

מה שכן לאורך כל אותו הזמן, אפל ציינה שהחברה רואה ב- 2 הפלטפורמות כנפרדות ובניגוד למיקרוסופט שחיברה בין הפלטפורמות שלה יותר ויותר עד להצגת חלונות 10 שמהווה פלטפורמה אחת ויחידה המתפרשת על פני מכשירים שונים החל ממכשירי מובייל וכלה במכשירי PC, החברה שמרה על מערכות ההפעלה כנפרדות אם כי קירבה יותר ויותר בין חוויות השימוש בהן. הסיבה לכך הייתה שקל היה לראות שהיקף המשתמשים של פלטפורמת iOS היה גדול לאין שיעור מזה של משתמשי המק, אולם בדומה להשפעה של מכשירי האייפוד על מכירות המק, נראה היה שגם מכשירי האייפון והאייפד יוצרים אפקט הילה סביב ליין המחשבים של אפל והחברה רצתה שחווית השימוש במחשבי המק, תהיה מוכרת לזו של iOS.

אבל כל זה נכון לגבי נושא התוכנה כשנושא החומרה הוא סיפור אחר לגמרי. מלבד להצגת מערכת ההפעלה Lion באירוע Back to the Mac אפל גם הציגה את הדור החדש של מחשבי המקבוק אייר שגם הם זכו ללא מעט השפעות מהאייפד. בהתאם לכך המחיר של ליין המקבוק אייר צנח באופן ניכר והם הגיעו עם חומרה שכללה: זכרונות RAM וכונן פלאש מולחמים על הלוג'יקבורד, שאינם ניתנים להחלפה או שדרוג. באופן זה מחשבי המקבוק אייר, שהגיעו בתצורת 13 אינץ' ו- 11 אינץ', הפכו למהירים במיוחד זכו לפעול באופן מיידי עם הדלקתם, להיות קלים יותר, שקטים יותר ועמידים יותר בתנאי סביבה ניידים. השנה אפל לקחה את הנושא צעד אחד קדימה עם המקבוק החדש. המחשב האולטרא נייד שהוצג באירוע האחרון, הוא ללא כל ספק תצוגה מרשימה של הנדסה, עם משקל של פחות מ- 1 קילו המכשיר מגיע עם מסך רטינה של 12 אינץ', חיי סוללה של בין 9 ל- 10 שעות, מעבד חסכוני עד כי הוא לא צריך מאוורר, מחבר אחד דו כיווני ובצבעים: אפור גרניט, כסוף וזהוב. נשמע לכם מוכר? אם המקבוק החדש היה מגיע עם iOS ולא עם OS X, ניתן היה לקרוא לו האייפד אייר פלוס/פרו השמועתי. נכון, כשבוחנים את המפרט בצורה דקדנית יותר, המעבד אינו מעבד מבוסס ARM אלא מעבד מסדרת ה- Core M החדשה של אינטל, המחבר הוא אינו מחבר ברק אלא מחבר USB Type C והמסך אינו מסך מולטי טאץ', כשטכנולוגיה זו בדומה לשאר מחשבי המקבוק זמינה דרך הטרקפד, שבמחשב המקבוק החדש זכה לשדרוג משמעותי עם פיצ'ר ה- Force Touch.

הצגת המקבוק החדש עשויה לגרום לרבים לתהות, האם זה הוא האייפד אייר פלוס/פרו השמועתי, עם מסך ה- 12 אינץ' והרמקולים הסטריאופונים, עליו אפל עובדת. ואי אפשר להאשים אותם. יש דימיון רב מאוד בין המקבוק החדש לבין הדיווחים על האייפד אייר הגדול יותר ולא מדובר במקריות. המקבוק החדש וככל הנראה גם האייפד אייר הגדול יותר, שלפי השמועות יוצג בחודש אוקטובר הקרוב, מקרבים את ליין האייפדים לליין המקבוקים יותר מתמיד. חווית השימוש במערכות ההפעלה השונות קרוב מאי פעם, וכעת גם חווית השימוש בחומרה קרובה מאי פעם. אין ספק שכמו שהאייפד לא יכול להחליף את המחשב האישי עבור כל אחד, כך גם המקבוק החדש אינו עבור כל אחד. אולם כמו שהמקבוק אייר הפך ממחשב נישתי חלש ובעל היצע מצומצם של מחברים למחשב הנייד הפופולרי ביותר בליין המחשבים של אפל,  זה עניין של זמן עד שהמקבוק החדש יהיה חזק דיו ויהיה הבחירה העקרית של רוב משתמשי המק. יתכן מאוד שאפל אפילו תוסיף למקבוק מחבר USB Type C נוסף, במידה והחומרה תאפשר זאת, ואולי גם לא. שהרי בדומה לאייפד, נראה כי החזון של אפל עבור המקבוק הוא מחשב נייד עצמאי ככל הניתן שיש להטעינו במהלך הלילה ולאחר מכן ניתן להשתמש בו באופן אוטונומי לחלוטין במהלך היום. אפילו המקלדת של המקבוק החדש שמגיעה עם מנגנון מכאני חדש בשם Butterfly שמחליף את המנגנון המכאני המסורתי, מקרב יותר את חווית השימוש במקבוק לזו של האייפד, בכך שהמרחב של תנועת המקשים הוא קטן יותר, מה שמזכיר מאוד את חווית ההקלדה על המקלדת הוירטואלית של האייפד.

iPad air 2 colors

באירוע Back to the Mac ציין ג'ובס שהמקבוק אייר החדש שהוצג מסמל את העתיד של המחשבים הניידים, בעיניה של אפל ואכן למרות לא מעט מגבלות ופשרות שהאייר ראה בתחילת דרכו, בסופו של דבר אפל צדקה. כעת החברה ממשיכה את פועלה בתחום עם המקבוק החדש שקיבל את שמו לא באופן מקרי, אלא בגלל שמבחינתה של אפל מדובר במקבוק ה"טהור" ביותר וכממשיך דרכו של המקבוק אייר כדור העתיד של ליין המחשבים הניידים של אפל. סביר להניח שהאימוץ של המקבוק החדש יהיה איטי יחסית, אבל אל תטעו מדובר בהגדרה מחדש של הציפיות עבור מחשבים ניידים ובעתיד עליו ג'ובס דיבר כשהוא שאל איך עשוי להראות שילוב של מקבוק ואייפד והשילוב הזה נראה נהדר למדי והוא לא הולך לשום מקום.

 

מקור: מקוורלד
עריכה, תרגום ותוספות: natisho